YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Kilis'te ilave askeri tedbirler alınacak
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Kilis'teki saldırılardan zarar gören vatandaşların zararlarının tazmin edileceğini belirterek, Bölgede ilave askeri tedbirlerin uygulanacağını açıkladı.
Kurtulmuş: Kilis'te ilave askeri tedbirler alınacak
25 Nisan 2016 / 19:11 Güncelleme: 25 Nisan 2016 / 19:57

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

KİLİS'TE İLAVE ASKERİ TEDBİRLER ALINACAK

İlave askeri tedbirler alınacak. Ekonomik destekler kapsamında, saldırılar sırasında zarara uğrayan esnaf ve sanatkarlar ile tüccarların zararlarının giderilmesi. Bu çerçevede evi, dükkanı yıkılanların bu anlamda tazmin edilmesi, Kilis ilimizde kamu yararına çalışma kapsamında istihdam edilenlerin, istihdam sürelerinin mevcutlarda 9 aya çıkartılması ve valiliğin istediği oranda yeni ilave istihdamların sağlanması için karar alınmıştır.

720 BİN ÇALIŞANIN KAMUYA GEÇİŞİ DÜZENLENDİ

Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız üçüncü konu alt işverenlerin, yani 'taşeron' dediğimiz alt işverende çalışanların kamuya alımıyla ilgili yasa tasarısının son rötuşları yapılmış ve hemen bu yasa tasarısı yasalaşmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilmeye hazır hale getirilmiştir.

Bu tasarıyla 720 bin çalışanın kamuya geçiş esasları belirlenmiştir. Ayrıca, kamuda özel sözleşmeli personel olarak tanımlanan yeni bir statü oluşturulmuştur.

Alt işverenlerde çalışanların bir kısmı bu statüdeki çalışmaya geçeceklerdir, yani kamu güvencesi altına alınacaklardır.

Ayrıca, bu kamu güvencesine alınacak olan 720 bin kişinin tamamı, 1 Kasım 2015 öncesinde kamuda taşeron olarak çalışmaya başlayan insanlar olacaktır. Bu geçişlerde de her kurum kendisince birtakım sınavlar yapma imkanına sahip olacak.

ÜMİT EDERİM RUSYA İLE GERGİNLEŞEN İLİŞKİLERİMİZ NORMALE DÖNER

Ümit ederim ki uçak düşürülmesi krizinden sonraki süreçte gelişen, gerginleşen, zaman zaman sertleşen ilişikilerimiz en kısa zamanda normale döner. Rusya, hem ekonomik anlamda hem de siyasi anlamda Türkiye ile ilişkilerini normalleştirir.

Tarım heyetinin oraya gitmiş olması ilişkilerin normalleşmesi için bir sinyaldir, bir adımdır. Olumlu sonuç vereceğini ümit ediyorum."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler