12 Aralık 2017 Salı
 • Altın153,732
 • BIST109.050
 • Dolar3,8375
 • Euro4,5051
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1191
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir10 °C
 • Konya3 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır2 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep3 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: 'Eski Türkiye zulmeden bir Türkiye'ydi'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gündeme dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, Yeni Türkiye ile eski Türkiye arasındaki çarpıcı farkı da anlattı.
Kurtulmuş: 'Eski Türkiye zulmeden bir Türkiye'ydi'
23 Kasım 2014 / 22:39 Güncelleme: 23 Kasım 2014 / 22:45

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’de AK Parti iktidarı döneminde vatandaşın devletiyle kucaklaştığını belirterek, “Eski Türkiye zaten zulmeden bir Türkiye’ydi. Vatandaşına hayatı zindan eden bir Türkiye’ydi” dedi.

AK Parti Beyoğlu 5. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongreye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanı (AB) ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Rüstem Dindarol, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, milletvekilleri, partililer ve delegeler katıldı. Kongrede konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Yeni Türkiye” kavramını anlattı. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik geçmişinden örnekler veren Kurtulmuş, CHP’ye yüklendi.

"Eski Türkiye zaten zulmeden bir Türkiye'ydi"

“Eski Türkiye dediğimiz şey halkın birçoğunun kurtulmak için can attığı günlerdi” diyen Kurtulmuş, eski Türkiye’de vatandaşın devletle kavgalı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Eski Türkiye’yi anlamadan yeni Türkiye’yi idrak edebilmek çok mümkün değil. Eski Türkiye vatandaşını adam etmek isteyen, vatandaşının yola getirilmesi zorunlu olan bir güruh olduğuna inanan bir Türkiye’ydi. Bu anlamda vatandaşının hemen hemen büyük bir çoğunluğuyla kavgalı bir ülkeydi. Eski Türkiye’de vatandaş başka telden çalar, devlet başka telden çalardı. Devletle vatandaş arasında ciddi bir uyuşmazlık vardı. Bu anlamda eski Türkiye zihniyeti vatandaştan uzak olduğu gibi, vatandaşının değerlerinden de uzak. Eski Türkiye zaten zulmeden bir Türkiye’ydi. Vatandaşına hayatı zindan eden bir Türkiye’ydi.”

"Başsavcı, Merve Kavakçı'yı tehdit etti"

Türkiye’nin geçmişte birçok darbeye maruz kaldığını ifade eden Numan Kurtulmuş, birçok siyasi partinin de kapatıldığını söyledi. Dönemin milletvekili olan Merve Kavakçı’nın başörtüsü yüzünden Meclis’te yemin edemediğinin hatırlatan Kurtulmuş, “Ama daha vahimi dönemin Cumhuriyet Başsavcısı evini basarak, içeri girersen seni camdan aşağı atarım diyerek seçilmiş bir milletvekilini tehdit edebildi. Dün Merve Kavakçı’ya müsaade etmeyen Türkiye’den Allah’a çok şükür bugün parlamentoda 6 milletvekili kardeşimiz bugün başörtüsüyle parlamentodalar ve olmaya devam edecekler” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yeni Türkiye’de vatandaşların anadilini özgürce konuşabildiklerini, gayrimüslimlerin ise özgürce inançlarını yaşadığını, kendilerine ait olan mal varlıklarının da kendilerine iade edildiğini söyledi. Kurtulmuş, 28 Şubat sürecinde imam hatip okullarının kapatılmasının yanı sıra, vatandaşların devletle olan ilişkilerinin kesilmesi için havalimanlarının dahi kapatıldığını söyledi.

Eski Türkiye’de cumhurbaşkanlarının kapalı kapılar ardında seçildiğini belirten Kurtulmuş, Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanlığı seçim sürecini anlattı.

"CHP'nin genel merkezinde mescid açması yeni Türkiye'nin zaferi"

CHP’nin geçmişte camileri amaçları dışında kullandığını söyleyen Kurtulmuş, “Camileri ahır yerine döndüren, camileri nalbant dükkanına döndüren CHP’den bu gün kendi genel merkezinde mescit açmak durumunda kalan bir Cumhuriyet Halk Partisi’ne geldik. Bu yeni Türkiye’nin bir zaferidir” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, “AK Parti’nin başardığı en önemli şey zihniyet değişimini sağlamaya başlamış olmasıdır. Türkiye’nin birikmiş olan bütün meselelerinin çözümünde aslında anayasayı değiştirecek bir çoğunluğa ihtiyacı var” dedi.

Konuşmanın ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve diğer protokol üyeleri partilileri selamladı.

 

İHA

BUDA YENİ TÜRKİYENİZ
 // serhan
numan bey, nerde yaşıyorsun,,yeni türkiyende bu,değilmi, azu,ettiğiniz,kişileri SUÇ işlediği halde YARGILATMIYORSUNUZ,,
Reza,zarrap,bakan,ve,çocukları,ayakkabı,kutuları,gibi,VS,,
işinize,gelmeyenleride,terörist,sayıp YARGILATIYORSUNUZ,ergenekon,balyoz,paralel,gibi,, öte,yandan,PKK,KCK,yı,AF,ettiniz,Yada,YASA,Çıkarıp,serbest bıraktınız,
Benim ailem,ADALETİNİZLE,suçsuz,yere ceza,aldı, EKMEYE MUHTAÇ KADIK,çocuklarımla,perişan olduk, adil,EŞİT,Adalet,GENEL,AF İSTİYORUZ....
24 Kasım 2014 Pazartesi 17:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler