YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Anayasa taslağını Nisan'da meclise sunacağız
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Kendimize göre parti içerisinde tartıştığımız, olgunlaştırdığımız, muhtemelen nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağız" dedi.
Kurtulmuş: Anayasa taslağını Nisan'da meclise sunacağız
28 Mart 2016 / 19:45 Güncelleme: 28 Mart 2016 / 20:14

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

PAKİSTAN'A SALDIRIYI KINIYORUZ

Pakistan'ın acısını paylaşıyor yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırı hiçbir mazeretle örtülebilecek bir mazeret değildir. Son zamanlarda terör acıları yaşayan milletimiz görmüştür ki terörün dini, ırkı yoktur.

SİYASİ PARTİLER KENDİ İÇERİSİNDE ETİK KOMİSYONU KURACAK

Bakanlar Kurulunda, Siyasi Etik Yasası ile ilgili çalışmalar ele alındı. Ana hatlarıyla şunu ifade edeyim, TBMM'de grubu bulunan bütün siyasi partiler kendi içlerinde bir siyasi etik kurulu kuracaklar. Bunun dışında TBMM Başkanının başkanlığında 10 kişiden oluşan bir etik komisyonu oluşacak.

Bu kurullarda, etik davranış kalıplarından mal bildirimine kadar bütün alanlarda TBMM üyelerinin nasıl hareket edecekleri, başta partilerin kendi etik kurullarında olmak üzere bu mekanizma içinde değerlendirilecek

NİSAN AYINA KADAR TASLAĞI MECLİSE SUNACAĞIZ

Bu mesele, ilanihaye beklenecek bir mesele değildir. Biz aylar öncesinden söylüyorduk, şimdi uygulamaya koyacağız. Kendimize göre parti içerisinde tartıştığımız, olgunlaştırdığımız, önümüzdeki dönemde de muhtemelen nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunar ve bu taslağın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmesi için yani 367'yi bulması için gerekli çalışmayı yaparız. Bulamazsak, 330'u bulup millete gitmesi için gerekli çalışmayı yaparız

SUR'DA 3 BİN, CİZRE'DE 200 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Sur'da 3 bin Cizre'de 200 kişi istihdam edilecek. Operasyon nedeniyle kapanan Şırnak havaalanı açıldı. Sur ve Cizre'nin tarihi dokusuna özen gösteriyoruz. Tarihsel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Ümit ediyorum ki bu şehirlerimizde hayat tümüyle normale dönecek. 

SARRAF HAKKINDA RESMİ BİR TALEP GELMEDİ

Söz konusu dava ABD'de, yurtdışında başlamış olan hukuki bir süreçtir. Bu hukuki süreçle ilgili şu ana kadar herhangi bir şekilde söz konusu ülkeden söz konusu davayla ilgili resmi bir bilgi talebi ya da resmi bir talep Türkiye'ye aktarılmış değildir, gelmiş değildir.

PYD KONUSUNDA TAVRIMIZ NETTİR

PYD'nin Münbiç'in batısına yerleştirilmesiyle ilgili tavrımız çok nettir, çok açıktır. Türkiye, PYD'nin Fırat'ın batısına yerleşmesinin milli menfaatleri bakımından sakıncalı olduğunu başından beri ifade etmektedir.

Gelişen olaylar da bizim bu tedirginliğimiz ve hassasiyetimizde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymuştur. Dolayısıyla biz Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye ile dostluk ilişkilerini uzun yıllardır sürdüren bir devlet olarak Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine saygı göstereceğini ümit ediyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler