YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kürtlerin önceliği Öcalan'a özgürlük değil"
"Kürtlerin önceliği Öcalan'a özgürlük değil"
25 Şubat 2014 15:56
CNN Türk ekranlarında yayınlanan Aykırı Sorular programında Enver Aysever'in sorularını cevaplayan Ak Parti Diyarbakır Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, Diyarbakır'da BDP ve AK Parti arasında yaşanan siyasi rekabete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Enver Aysever’in sorusu üzerine, "Abdullah Öcalan PKK’nın önderidir, lideridir" diyen Diyarbakır Belediye Başkan Adayı Ensarioğlu, "BDP Kürtlerin yüzde otuzunun oyunu alabiliyor, AK Parti yüzde elli yedi oy alıyor" şeklinde konuştu.

"PKK yöntem olarak şiddeti, silahı, silahlı mücadeleyi seçmiş aynı zamanda da siyaset yapan bir örgüttür. Öcalan ise siyasi bir aktördür" diyen Ensarioğlu, Abdullah Öcalan’ın tutukluluğuyla ilgili de açıklamalarda bulundu.
Ensarioğlu, şunları söyledi:

"Öcalan’a özgürlük söylemi çözüm sürecini zayıflatan bir ifadededir. İnsanların hassasiyetleri var, elli bin insan öldü bu ülkede. İnsanların aklındaki kuşkuları gidermemişken, Öcalan’a özgürlük gibi bir söylemi ön palana çıkarmak doğru değildir. Kürtlerin önceliği Öcalan’a özgürlük değil, Kürtlerin önceliği dildir, kültürdür, kimliktir."

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler