YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtlerin hakkını iade ederseniz mesele biter
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci ile ilgili "Bu sorun, bir özgürlük ve demokrasi meselesidir. Kürtlerin zorla elinden alınan haklarını iade ederseniz bu mesele biter" dedi.
Kürtlerin hakkını iade ederseniz mesele biter
11 Mayıs 2013 / 14:05 Güncelleme: 11 Mayıs 2013 / 14:28

Genel Başkan Demirtaş, Şırnak Belediye Düğün Salonu'nda bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve korucu başları ile düzenlenen basına kapalı toplantıya katıldı.

Toplantı öncesi konuşan Demirtaş, çözüm sürecinin sadece iki partiye mal edilemeyeceğini, tüm Türkiye'yi ilgilendirdiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Bu sorun silahla, kanla çözülmez. Konuşarak, tartışarak çözülebilir. Bu sorun bir özgürlük ve demokrasi meselesidir. Kürtlerin zorla elinden alınan haklarını iade ederseniz bu mesele biter. Silaha, savaşa ve çatışmaya hiç gerek duyulmadan oturup, konuşarak meselemizi çözebiliriz. Yılardır hepimiz bunu söylüyoruz. Şimdi bu noktaya gelinmiş olmasından biz mutluluk duyuyoruz. Çünkü medeni toplumlara yakışan, sorunu konuşarak çözmektir. Kürtler silah, savaş sevdalısı değil. Kürtler sadece kendi toprağında vatanında kendisi gibi yaşamak istiyor, Allah nasıl yarattıysa öyle yaşamak istiyor. Allah onu Kürt olarak yaratmış ana dili Kürtçe'dir. Sen devlet olarak ısrarla Allah'ın yaratığına bile karşı çıkıp 'Sen Türk olacaksın, Türkçe konuşacaksın, senin dilin yasaktır.' dersen o halka en büyük zulmü, en büyük hakareti yapmış olursun. Mesele buradan başladı."

"Bu ülke CHP zihniyetinden bölünmüş durumda"

Demirtaş, sorunun CHP'yi ve MHP'yi dinleyerek, onlara kulak vererek çözülemeyeceğini bildirerek, şunları söyledi:

"Çünkü sorunu yaratan zihniyet onların zihniyetidir. Bu sorunu ortaya çıkaran CHP'nin, cumhuriyetin kuruluşundan beri ortaya koyduğu zihniyettir. MHP'nin zihniyetiyle Kürt sorunu çözülür mü? Sorunu yaratanı dinlersen sorunu çözemesin. O halde sorunun mağdurlarını dinleyeceksin, sorunun tarafını, muhatabını dinleyeceksin. O da Kürt halkının kendisidir. Sadece BDP'de değil. Açık söylüyorum; bütün Kürt halkının bileşenleri bu süreçte muhataptır. Çünkü en çok bu zulmü çekmiş, hakarete uğramış taraftır. Yüzyıllık bir sorunu bitirmek üzere adım atıyoruz. Sağlıklı bir çözüme, özgürlüğe ve demokrasiye kavuşmak istiyorsak, bütün Kürt halkının birleşenleri taleplerini net olarak ortaya koymalıdır."

Konuyla ilgili ana muhalefet partisinin rapor ve çözüm deklarasyonu hazırladığını dile getiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çözüm raporuna bakın 'Kürtler ana dilinde eğitim yaparsa ülke bölünür.' deniyor. Bunu söyleyen ana muhalefet partisi, ne tarih bilgisi var, ne toplumsal gerçeklikten haberi var. Kendisi de Kürt'tür, Alevi Kürt."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler