YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtçe propaganda yapılabilecek mi ?
Kürtçe propaganda yapılabilecek mi ?
20 Ocak 2014 17:07
RTÜK tarafından Diyarbakır’da ’Seçim dönemi ve medya bilgilendirme’ toplantısı düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen toplantıya RTÜK Başkan Vekili Hasan Fendoğlu, üyeler ve yaklaşık 50 kişilik davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Fendoğlu, önümüzdeki yerel seçimlerde Türkçe dışındaki dillerde seçim propagandanın olup olmayacağını soruna verdiği yanıtta, RTÜK üyesi biri olarak Türkçe dışındaki dillerde de propagandanın yapılabileceğini kaydetti. Nihai kararın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından verileceğini aktaran Fendioğlu, "YSK tarafından bir süre önce 3 karar açıklandı. Bu kararlardan bir tanesi seçim takvimiyle ilgili diğer ikinci kararı, siyasi propagandadan oluşuyordu, üçüncü kararı ise ilke ve esaslarla ilgiliydi. YSK’nın aldığı siyasi propaganda kararında Türkçe’nin esas olduğu söylenildi.

Fakat Türkçe dışında bir dil kullanılmaz demiyor. Aynı zamanda hem YSK kararında hem de Milletvekili Seçilme Kanunu’nda siyasi propagandanın Türkçe yapılması istenilmekte. YSK, Türkçe yapılması esastır diyor ama Siyasi Partiler Kanunu’nda Türkçe dışında başka bir dil kullanılamaz diyor. Diğer taraftan RTÜK Kanunu’na bakarsanız Türkçe dışındaki dil ve lehçelerle yayın yapılabilir denilmekte. Benim şahsi yorumum, önümüzdeki yerel seçimlerde Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde de siyasal propagandanın yapılması uygundur. Tabi nihai yorumu YSK yapacaktır. RTÜK yönetimindeki arkadaşlarımızın da görüşleri de bu yöndedir" dedi.

30 Mart günü yapılacak yerel seçim sürecinde barışçıl bir ortamda geçmesi gerektiğini anlatan Fendoğlu, Türkiye’de bu süreçte barışın konuşması gerektiğini söyledi. Fendoğlu, "Yerel seçimlere kalan bu 3 aylık dönemde barışı konuşalım. Türkiye, medyamız barışı, kardeşliği ve birlik beraberliği konuşsun. Biz bunun yapılmasını istiyoruz. Aynı zamanda barış ve sevgi dili hakim olmalı. Kavgacı kelimelerin kullanılmasını istemiyoruz. Bu dönemde kırıcı kelimeler kullanılmasın. Seçimler demokrasinin şöleni, bayramıdır" şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler