YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kürt karışıklığı çıkarmak istiyorlar"
"Kürt karışıklığı çıkarmak istiyorlar"
02 Haziran 2013 15:00
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetle BDP'nin resmi olarak görüşmesi ve bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

BDP İl Başkanlığı ve Haymana ilçe örgütleri tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan, "14. Haymana Hıdırellez Şenlikleri"ne katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yoğun ilgiyle karşılandı. Şenlik alanına makam aracıyla gelen Demirtaş'ın, konuşma yapacağı platforma geldiği sırada izdiham yaşandı. Daha sonra şenlik alanında oluşturulan dinlenme çadırında gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, 6. heyetin İmralı'ya gittiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, "O konuda daha bir gelişme yok. Önümüzdeki hafta içinde heyetimiz İmralı'ya gidebilir ama şu anda bir gelişme yok. Günü belli değil" cevabını verdi.

İmralı heyeti yolda

Demirtaş, İmralı'ya gidecek heyetin için yer alacak isimlere ilişkin, "İsimler çok önemli değil yani iki veya üç kişilik heyetimiz gidecek. Şu anda biz Adalet Bakanlığı'ndan kimlerin gideceği, hangi isimlerin gideceğine dair resmi bir cevap bekliyoruz. Tahminimiz hafta içi bu gidiş gerçekleşecek" diye konuştu.

Taksim Gezi Parkı olayları

Taksim Gezi Parkı olaylarının hatırlatılarak, "Dün yaşananların ardından yeni bir durum ortaya çıktı. Başbakan'ın talimatı var, Taksim'e girildi, eylemler Ankara'ya sıçradı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Demirtaş, "Hükümeti eylemcilere dönük sert tutumu nedeniyle bir kez kınıyorum. İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de hiçbir yerde polis şiddetinin meşruiyeti, haklılığı yoktur. İnsanlar hükümetin baskı politikalarına karşı tepkilerini meşru, haklı yollardan dile getiriyorlardı. Bütün bunları hükümetin çok iyi dinlemesi, anlaması gerekiyor. Sokağın vermesi gerektiği mesajı hükümetin duyması gerekiyor. Bu mesajı polis zoruyla, gazla, jopla, panzerle bastırmaya çalışırsanız kendi halkınızla karşı karşıya gelirsiniz. Hükümetin yıllardır yaptığı buydu. Yıllardır Doğu'da yapılıyordu bu, şimdi Batı'da aynısı yapılıyor. Yani halkın sesine kulak vermek yerine, halkın taleplerini dinlemek yerine, bu talepleri ben bastırırım, polisime, panzerime güvenerek ezerim diyorsanız yanılırsınız. Halkın öfkesi artık evlerden sokağa taşmıştır. Hükümet acil bir şekilde ülkede özgürlükleri ve demokrasiyi hayata geçirecek yasal ve anayasal değişikliklileri ele almak, gündeme alma zorundadır" ifadelerini kullandı.

İnsanların inançlarına, kimliğine, düşüncelerine dönük hiçbir hakareti artık kabul etmediklerini belirten Demirtaş, "Sokak bunu göstermişti. Fakat sokakta olan insanların şunu yapması gerekiyor; şu anda özgütsüz, dağınık, siyasi amaçtan, siyasi bir talepten yoksun öfke hali var. Bu öfke halinin bilinçli bir siyasi talebe dönüşmesi lazım. Bu insanların hepsi özgürlük için sokakta o halde sivil, özgürlükçü bir anayasa talep etmek lazım. Sokaktaki herkesin öncelikli talebinin bana göre bu olması gerekiyor" dedi.

"Kürt karışıklığı çıkarmak isteyen çevreler var"

Demirtaş, Taksim Gezi Parkı eylemlerinden etnik bir çatışma ve Kürt karışıklığı çıkarmak isteyen çevrelerin de olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: "Ben bu uyarıyı yaptım. Bu uyarıyı yanlış yorumlamak isteyenler de var. Buradan bir Kürt karışıklığı hareket çıkarmaya çalışanlara da kesinlikle onların değirmenine su taşımayacak şekilde dikkatli olunması ve bu tür provokasyonlara karşı da hassas olunması lazım. Eğer insanlar ortak bir özgürlük talebi etrafında sokak hareketini büyütüp, bunu aşırı gösterilerle yapmaya devam ederlerse elbette ki hükümette bütün bunlara karşı daha cevap veren, bunları dikkate alan bir politikayı hayata geçirmek zorunda olacak. Taksim Meydanı'nda ilk günden bu yana direnen Ankara'da, Antalya'da, İzmir'de direnen, zulme boyun eymediğini gösteren herkesi kutladığımı ifade ediyorum."

Çözüm sürecinin ikinci aşaması

Bir gazetecinin "Çözüm sürecinin ikinci aşamasında hükümetten talebiniz nedir? O konuda yapılan bir görüşme, bir takvim var mı?" sorusu üzerine ise Demirtaş, "Bizim bu konuda hükümetle yapılmış resmi bir görüşmemiz yok ama en kısa zamanda hükümet ve partimizin bir araya gelmesi gerekiyor. İkinci aşamada nelerin yapılacağı, nelerin hayata geçirileceği hususunun netleşmesi gerekiyor. Bizim taleplerimiz gizli saklı talepler değil, gizli gündemler değil. Türkiye'nin demokratikleşmesi, özgürlüğüyle ilgili bilinen, kamuoyunun bugüne kadar yakından bildiği biz zaten her yerde ifade ediyoruz. Yerel seçimler öncesi Türkiye'de mutlaka demokratikleşmeyle ilgili güçlü reformların yapılması gerekli. Parlamentonun tatil yapmaktan çok, bütün bu reformları çalışarak, hayata geçirmesi gerekiyor.

BDP olarak hayata koyduğumuz talepler, İzmir'deki, Edirne'deki, Samsun, Antalya'daki halkın demokrasi beklentisinden başka bir şey değil. Kürt halkının demokrasi talepleri Türkiye'nin genelinin çıkarına olan taleplerdir. Umut ediyorum ki en kısa zamanda bütün bunlar netleşecek. Hükümetle BDP'nin resmi olarak da görüşmesi, bir araya gelmesi gerekiyor. Bu ille genel başkanlar düzeyinde olması zorunlu olan bir diyalog değil. Heyetlerimiz bir araya gelebilir, yapılması gereken yasal reformları, atılması gereken adımları tartışabilir. Bu saaten sonra artık daha çok siyaseten çözüm arayışı içerisinde olacaksak, siyasetçilerin daha çok diyalogta olması gerekiyor" cevabını verdi.

"Sizin bir görüşme talebiniz olacak mı?" sorusuna Demirtaş, "Şu aşamada değil belki önümüzdeki birkaç hafta içerisinde bunları değerlendireceğiz ama olması gerekiyor" karşılığını verdi.

 

İHA

16:25
 // karşitlik
Efendi efendi bu ülkede hiç bir zaman kürt karşitliği olmamiştir olmayacaktir. Pkk karşitliği, bölücü karşitliği olmuştur ve her zaman olacaktir. Kürlerin yakasindan düşün artik....
02 Haziran 2013 16:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler