YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt açılımının ismi bulundu
Kürt açılımının ismi bulundu
11 Ağustos 2009 23:23
İçiçleri Bakanı Atalay açıkladı

Hükümetin başlattığı ve son günlerin en sıcak gündem maddesi olan Kürt açılımına verilen ad Bakan Atalay tarafından açıklandı....  
 
  
Devletin başlattığı Kürt açılımı konusundaki çalışmalar aralıksız sürerken, yol haritası netleşmeye başlıyor. AK Parti Grubu'nun basına kapalı devam eden toplantısında 'demokratik açılımı' anlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çok yönlü olarak sürdürülen projenin yakın bir zamanda eylem aşamasına geçileceğini anlattığı öğrenildi.


Kardeşlik ve huzur projesi adının verildiği açılımı önleyebilecek muhtemel provokasyonlara karşı tüm birimler teyakkuz halinde.


Edinilen bilgilere göre, AK Parti'nin bugünkü grup toplantısının basına kapalı bölümünde İçişleri Bakanı Beşir Atalay Kürt açılımını anlattı. Atalay, projenin sadece hükümetin değil, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere devletin ilgili tüm kurumlarının bilgisi ve katkısı dahilinde yürütüldüğünü anlattı. Bakan, bunun yanı sıra Irak'ta da bu yönde hummalı bir çalışma yapıldığını, ayrıca, terör tecrübesi olan ülkelerle görüşmelere başlandığını ifade ettiği belirtildi.


Demokratik açılım için herkesin katkısını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Atalay; sivil aydın, parti her kurumun yardımını, görüşünü aldıktan sonra ortaya bir yol haritası çıkacağını söyledi. Bakan Atalay, açılımı 'Kardeşlik ve Huzur Projesi' olarak açıkladı.


Bakan'ın, kesin olarak bu işi çözmeye kararlılık vurgusu yaptığı, ancak daha önceki yıllarda olduğu gibi provokasyonlar yüzünden yarım kalan süreçlerin benzerinin yaşanmaması için her türlü önlemin alındığını belirtirken, "Bu işten rant elde edenler olabilir, bunun için süreci tıkamak için provokasyonlara başvurabilirler. Ama bütün kurumlarımız teyakkuz halindedir." şeklinde konuştu.


Toplantıda, demokratik açılıma karşı çıkan CHP ve MHP'nin tavrı da ele alındı. Buna göre, Bakan Atalay'ın, çözüm sürecinin henüz başlangıç noktasında olunmasına rağmen muhalefetin tavrının çok sert olduğu hatırlatılırken, görüşme talepleri için ileri sürülen gerekçelerin tamamen süreci tıkamaya matuf olduğuna işaret ettiği öğrenildi. 
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler