YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kulisleri sallayan iddia: İhsanoğlu Başbakan Yardımcısı olacak!
Koalisyon tartışmaları tüm hızıyla devam ederken gündeme bomba gibi düşen bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre AK Parti ile MHP uzlaşmaya vardı. Ekmeleddin İhsanoğlu Başkakan Yardımcısı olacak, Bahçeli ise Hükümet'te yer almayacak.
Kulisleri sallayan iddia: İhsanoğlu Başbakan Yardımcısı olacak!
03 Temmuz 2015 / 09:54 Güncelleme: 03 Temmuz 2015 / 10:05

Meclis Başkanlığı’nı MHP’nin stratejisi nedeniyle AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz’ın kazanması, partide “AK Parti ile bir koalisyon uzlaşmasına mı varıldı” sorusunun yükselmesine neden oldu.

Hükümete girmiyor

Hürriyet'in iddiasına göre; MHP’nin Deniz Baykal’ı desteklemeyerek Yılmaz’ın Meclis Başkanı seçilmesine yol açması üzerine, Bahçeli’ye yakın bazı kaynaklar ‘yüzde 99’ oranında koalisyon uzlaşmasının sağlandığını belirtiyorlar.

MHP liderinin belirlediği üç kişi ile AK Parti yetkililerinin son birkaç haftadır temas halinde olduğu kulislerde konuşuluyor. Bu temaslar sonucunda da bu hafta içi görüşmelerin tamamlandığı iddia ediliyor.

Hatta uzlaşmada ilginç bir formülden de bahsediliyor. Bahçeli’nin İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ‘Başbakan Yardımcısı’ olarak görevlendireceği, kendisinin ise partinin başında çalışmalarına devam edeceği iddia ediliyor.

Bakanlıkların dağılımında ise birkaç kurum dışında paylaşımların bile yapıldığı savunuluyor. Bu görüşe göre Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesinin ardından tüm partileri dolaşacağı ancak bu temasların formalite olacağı belirtiliyor. Kulislere göre Yılmaz’ın Meclis Başkanlığı da bu formül doğrultusunda değerlendiriliyor.

Taban MHP tavan CHP

AK Parti, Meclis Başkanlığı seçiminde  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı seçtirmenin moraliyle koalisyon mesaisine hız verdi. Tek başına iktidar çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran seçimleri sonrasındaki en önemli psikolojik eşiğin bu şekilde aşılması AK Parti’de gözle görülür bir rahatlama oluşturdu. Bu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Blok kavramı çökmüştür” sözlerine de yansıyan iklim değişikliğine yol açtı.

Bu iklim değişikliğinin, koalisyon pazarlıklarının yapılacağı görüşme masalarını da rahatlatacağı savunulan AK Parti kulislerinde, Davutoğlu’nun, muhalefet blokunun çökmesinin farklı koalisyon seçeneklerinin değerlendirilmesine imkân sağladığına ilişkin sözlerine de dikkat çekilerek, “Sürecin önündeki önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasıyla artık herkes biraz daha rahatlamış bir şekilde masaya oturacaktır” değerlendirmeleri öne çıkmaya başladı.

 

HÜRRİYET

bu adamda ne var acaba?
 // toros
hayatının hiç bir döneminde ülkücü olmayan mhp ye oy bile vermemiş olan bir adam mhp den vekil seçiliyor.bu adam 10 önce chp de cçbaşkanı adayı idi.kaybetmeye kolay alıştı.c.başkanlığı seçimini kaybetti.ardından meclis başkanlığı seçimini de kaybetti.giderek ilkokul sınıf başkanlığına da aday olabilir.bu adamın batının uşaklığı dışında ne özelliği var anlatsınlar da bilelim.İKÖ de iken gazeede katliam yapılırken trene bakar gibi bakmıştı...tüm öküzlerden özür dilerim.
...
03 Temmuz 2015 Cuma 11:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler