YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kulislerde ittifak formülleri konuşuluyor! Pusulalar nasıl olacak?
AK Parti ile MHP’nin 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere yönelik seçim ittifakı konusunda formüller tartışılmaya başlandı.
Kulislerde ittifak formülleri konuşuluyor! Pusulalar nasıl olacak?
12 Ocak 2018 / 10:02 Güncelleme: 12 Ocak 2018 / 10:07

Tartışılan ittifak seçeneklerinden biri, MHP Lideri Bahçeli’nin dile getirdiği gibi işbirliğinin oy pusulasında görülmesi şeklinde olabilecek. Pusulada ittifak yapan partiler, üst bir çatı başlıkla yer alacak ve altında partilerin isimleri yazılacak. Partiler tüzel kişiliklerini korurken, hangi partinin kiminle ittifak yaptığı pusulada net şekilde görülecek.

Farklı ülkelerde uygulanan başka bir seçenek ise ittifakın deklare edilmesi, ancak oy pusulasında yer almaması şeklinde olabilecek. Seçimlerden önce partiler kiminle ittifak yapacaklarını kamuoyuna açıklayacaklar. Ancak oy pusulasında bu ittifak görünmeyecek. Her partinin seçmeni kendi partisine oy verecek. Ancak partilerin aldığı oylar, ittifakın toplam oyu olarak işlem görecek. Bu formül, AK Partililere daha sıcak geliyor. Böylece ittifakın, tabanda oy kaybettirme olasılığının daha aza inebileceği hesabı yapılıyor.

Bunun dışında bir başka tartışma konusu ise ittifak partilerinin milletvekili paylaşımı konusunda olacak. Partiler, ortak hareket ettileri partinin güçlü olduğu illere ve bölgelere göre milletvekili adayı gösterecek.

Seçim ittifakının uygulandığı ülkelerdeki uygulamalardan biri de ‘ortak seçim beyannamesi’. Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde, partiler seçimlerden önce ortak beyannamelerini” kamuoyuna deklare ederek, neler yapacaklarını paylaşıyorlar.

 // HasanY
Yahu ömürsün be Devlet baba. Herşeyinle seni seviyoruz seni ama birde şu karmaşık formülasyon işlerine bulaşmasan!!! Neyse bence en basit yol oy pusulalarında herşeyin aynı kalması, ancak mührün çoklu basılması. Örn. AKP'li sadece AKP'ye, AKP+MHP isteyenler herikisine birden, AKP+MHP+BBP isteyenlerde üçüne birden mühür basabilir. (Bende Bahçeli'ye döndüm yaa, hiiihhiiihhiih)...
12 Ocak 2018 13:18
--
 // raif
garışık olmasın,sade olsun millet anlamazsa, yanlış yere basar,iki yere basar,oy geçersiz sayılır başkanlık güme gider....
12 Ocak 2018 Cuma 11:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler