YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kulislerde, DSP'nin Ankara'dan aday çıkarmayacağı konuşuluyor
Kulislerde, DSP'nin Ankara'dan aday çıkarmayacağı konuşuluyor
Kulislerde, DSP'nin Ankara'dan aday çıkarmayacağı konuşuluyor
13 Aralık 2008 / 18:44 Güncelleme: 13 Aralık 2008 / 00:00

Yerel seçimler yaklaşırken, CHP'nin Ankara adayı Murat Karayalçın'a sürpriz bir destek geldi.


Resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen kulislerde Demokratik Sol Parti'nin Ankara'dan aday çıkarmayacağı ve Karayalçın'ı destekleyeceği konuşuluyor. Diğer taraftan seçim gezilerine başlayan Karayalçın, yer yer protestolarla karşılaşıyor.


Ankara, yerel seçimlerin gözde şehirlerinden biri. Her parti Başkent'i alarak zaferini ilan etmek istiyor.


SEÇİM RÖVANŞI


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Ak Parti'den aday adayı ve adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Bu duruma karşın ana muhalefet CHP, SHP'nin başkanı Murat Karayalçın'ı kendi saflarına kattı ve Ankara için aday gösterdi. Bu hareketle bir anlamda Ankara'da Gökçek'in galip geldiği yerel seçimlerin de rövanşı alınmak isteniyor.


CHP'nin bu hareketinin ardından Demokratik Sol Parti'nin nasıl bir tavır sergileyeceği de büyük merak konusuydu. Karayalçın adı kesinleştiğinde DSP karara biraz mesafeli durdu ve Karayalçın'a bağımsız aday olması halinde destek verileceği açıklandı.


DSP DE KARAYALÇIN DİYECEK


Ancak rüzgar DSP'de bu günlerde farklı esmeye başladı. Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına karşın kulislerde DSP'nin yerel seçimlerde Ankara için bir aday çıkarmayı düşünmediği ve Karayalçın'a destek vereceği konuşuluyor. Parti kaynakları, DSP kurmaylarının görüşünün de bu yönde olduğunu ifade ediyor.


BAYKAL, SEÇİM OTOBÜSÜNÜ VERDİ


Diğer taraftan Karayalçın seçim çalışmalarına şimdiden başladı. Karayalçın, bayram tatilinde Ankara'nın ilçelerine seçim gezileri yaptı. Deniz Baykal seçim gezilerinde kullandığı otobüsü bu geziler için Karayalçın'a tahsis etti.


KARAYALÇIN PROTESTO EDİLDİ


Karayalçın, Çubuk gezisinde ise şok bir protesto ile karşılaştı. Karayalçın'ı protesto eden bir grup, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' ve 'PKK yanlısı istemiyoruz' diyerek slogan attı.


Protestonun ardından Çubuk'tan ayrılan Karayalçın Ayaş'ta ilginç bir seçim vaadinde bulundu. Fakirlere kömür dağıttığı için muhtemel rakibi Gökçek'e amansız eleştiriler yönelten Karayalçın, yoksulluk sınırında yaşayan Ankara'lı 10 bin aileye, aylık 600 YTL maaş bağlamayı vaat etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler