YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Küfür eden adam valilik yapamaz"
"Küfür eden adam valilik yapamaz"
11 Kasım 2013 14:54
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, valiliğin devletin makamı olduğunu belirterek, "Vatandaşa küfreden adamın Adana'da valilik yapmaya hakkı yoktur. Devlet vatandaşına hakaret etmez" dedi.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin milli ve manevi değerlerinin kutuplaştırıldığını ve ayrıştırıldığını savundu.

Milli ve manevi değerlerin, AK Parti politikalarının tehdidi altında olduğunu öne süren Vural, "Bu değerler hepimizin olması gerekirken maalesef ayrıştırılmaktadır. Değerler ekseninde toplum çatışması yaratılmak ve soğuk savaş çıkarmak istemektedirler" diye konuştu.

"Keskin sirke Türkiye'ye zarar verdi, şimdi kendi küpüne de zarar veriyor" diyen Vural, AK Parti'lilerin de son dönemde olanlara karşı isyan edecek noktaya geldiğini savundu. Vural, "Öyle bir Türkiye'de yaşıyoruz ki bir başbakan yardımcısının sözlerinin gazetelerde yer almaması için telefonlar açıldığı iddia ediliyorsa, medya yönlendiriliyorsa, Başbakan'ın ifadeleri manşetlere taşınıyorsa bu müdahaleci zihniyetin bedelini hepimiz ödüyoruz. Şüphesiz bunların cevaplarını ve çelişkilerini kendi aralarında topluma iletmeliler" dedi.

"Vali coştukça coşuyor"

Adana'da dün Atatürk'ü anma töreninde yaşanan gerginlikte Vali Hüseyin Avni Coş'un sözlerine tepki gösteren Vural, şöyle konuştu:

"Bir bürokrat tiplemesinden AKP'nin nasıl siyaset oluşturduğunu ortaya koyabiliriz. Sayın Abdullah Gül, Atatürk'ü Anma Toplantısı'nda 'toplum ve siyaset artık ortak dil konuşuyor' demiş. Ortak dil 'ananı da al git' diyen Başbakan'ın diliyse, Adana Valisi'nin küfürüyse vay halimize. Vali değil, sanki Başbakan'ın şuayibi. Vali görev yaptığı her ilde huzursuzluk ve tartışma kaynağı haline gelmiş. Kim bu  Neden bu kadar el üstünde tutuyorsunuz  Başbakan'ın zihniyeti, sahip çıktığı valinin dünkü zihniyetiyle özdeşleşmiştir.

Akbil soruturmasında Mülkiye Başmüfettişi olarak görev almış mıydı  Bingöl valisiyken, depremden sonra vatandaşlar 'vali istifa' diye neden haykırdı  Aydın'da kendi il binamıza astığımız pankartı zorla indirmişti. Kırklareli valisi olduktan sonra ortaya çıkan tartışmalar... Coştukça coşuyor. AKP döneminin en coşan valisi. Koş Avni koş, coş Avni coş.

Kim ne olursa olsun vatandaşa küfür etme hakkı yoktur, haddi de değildir. Bir de parmak sallıyor vatandaşa. 'Kavas dedim' diyor. Ben de buradan kendi diliyle sesleniyorum, Adana kavasını al da git. Hukuk dışı talimatlarla görev yapan zihniyet. Vatandaşa küfreden adamın Adana'da valilik yapmaya hakkı yoktur. O makam devletin makamıdır. Devlet vatandaşına hakaret etmez."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, Kandil ile İran istihbaratı arasında temaslar yapıldığı haberlerinin hatırlatılması üzerine, "Türkiye'den de çok giden var oraya" dedi.

Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumartesi günü Diyarbakır'da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşeceğinin belirtilmesi üzerine, "Ne işleri varmış, Diyarbakır'da niye görüşüyormuş  'Büyük Ortadoğu Projesi'nin yıldızı yapacağım' diyerek, Kürdistan'ın yeni başkenti olarak mı orada görüşecekmiş Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı " diye sordu.

Tutuklu milletvekilleri

CHP'nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili geçici düzenleme getirilmesine ilişkin temasları hakkında görüşü ve MHP'nin tutumu sorulan Vural, "TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda uzlaşılan 60 maddeyle böyle bir düzenlemenin ilişkilendirilmesini ve bu vesileyle MHP'nin bu işe yanaşmasını talep etmek doğru değildir" dedi.

MHP'ye somut olarak getirilmiş bir öneri olmadığını ifade eden Vural, CHP ile AK Parti arasında görüşme yapılması ve mutabakatın kendilerine iletilmesi halinde görüşlerini iletebileceklerini söyledi. Vural, "MHP olarak anayasada parça parça düzenlemeyle ilgili tavrımız açık. Bunun, uzlaşılan maddelerin çıkartılması için araç olarak kullanılmasını kabul etmemiz, kesinlikle mümkün değil" diye konuştu.

CHP'nin bedelli askerlik ve kısa dönem askerliğin 3 aya inmesini öngören kanun teklifiyle ilgili değerlendirmesi de sorulan Vural, meseleye Türkiye'nin güvenlik ihtiyacı çerçevesinde bakılması gerektiğini dile getirdi. Bedelli askerlikten yaş ve miktar açısından yararlanamayanlar olduğunu anımsatan Vural, bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini daha önce açıkladıklarını belirtti.

Vural, temel eğitim olmaksızın bedelli askerliği kabul etmediklerinin altını çizerek, "Vatan borcunu sadece bankametikle değil, temel eğitimle yapmaları gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Vural, kısa dönem askerlik süresinin de denge içinde ele alınmasından yana olduklarını ifade etti.

 

AA

Bu Adam Niye Konuşur ki?
 // Yahya RAMİ
Devletin Valisinin vatandaşa küfür etmesinin savunulacak bir yanı yoktur elbette, ama vatandaş da bu devletin vatandaşı olarak devletin Valisine hakaret etmemeli!... Gerektiği zaman, Valiyi protestoya evet, ama hakaret asla müsamaha bulmamalıdır. Ayrıca Oktay VURAL'ın, yalnız bu olayda değil her olayda yaptığı açıklamalar da fazlasıyla can sıkıcı... Muhalefet doğru dürüst düşünebilenlerden oluşmalı ki açıklamalar da doğru dürüst olsun!......
12 Kasım 2013 Salı 14:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler