YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük münferit hadiseler çok büyük çatışmalar gibi gösteriliyor
Küçük münferit hadiseler çok büyük çatışmalar gibi gösteriliyor
16 Temmuz 2014 16:00
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Birtakım küçük münferit hadiseler çok büyük birtakım çatışmalar gibi gösterilmeye çalışılıyor" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Çeşitli yerlerde birtakım asayiş olayları, birtakım münferit olaylar oluyor. Daha sonra bunlar, 'Suriyeliler şöyle yaptı' diye büyük bir etiketin altına sokulmaya çalışılıyor. Birtakım küçük münferit hadiseler çok büyük birtakım çatışmalar gibi gösterilmeye çalışılıyor. Tabii ki her zaman bu işlerin arkasına sığınmaya çalışan, bu işlerden istikrarsızlık üretmeye çalışan provokatif gruplar da olabilir. Buna karşı dikkat etmek gerekir" dedi.

Bakan Çelik, beraberinde Vali Mustafa Büyük ile Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından karşılanan Çelik, ziyaret defterini imzaladı. Bakan Çelik, burada yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Sözlü'yü seçimdeki başarısından dolayı tebrik etti.

Adana'da seçimin birtakım istisnalar hariç büyük oranda centilmence geçtiğini ifade eden Çelik, "Bundan sonrasında hepimiz Adanalıyız, Adana'ya hizmet etmeye çalışacağız. Adana için ortaya konan her hayırlı işin hamisi olmaya çalışacağım" dedi.

Çelik, bir gazetecilerin "Son dönemde Suriyelilere yönelik tepkiler yaşanıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, meselenin "Suriyeliler" olarak adlandırılmasının yanlış olacağını belirtti.

Kadim komşu Suriye'de büyük bir insani trajedi olduğunu, milyonlarca insanın yer değiştirdiğini ifade eden Bakan Çelik, "Daha bundan 100 yıl evvel kardeşçe aynı imparatorluğun çatısı altında kardeş topluluklar olarak yaşadığımız insanlar bugün büyük bir trajedi ve ölümden kaçıyorlar ve büyük milletimiz her zaman olduğu gibi kendisine sığınanlara kucağını açmıştır" dedi.

Bu insanların Lübnan'a, Ürdün'e de sığındıklarını ancak en yüksek misafirperverliği Türkiye'de gördüklerini belirten Çelik, şunları söyledi:

"Çeşitli yerlerde birtakım asayiş olayları, birtakım münferit olaylar oluyor. Daha sonra bunlar, 'Suriyeliler şöyle yaptı' diye büyük bir etiketin altına sokulmaya çalışılıyor. Birtakım küçük münferit hadiseler çok büyük birtakım çatışmalar gibi gösterilmeye çalışılıyor. Tabii ki her zaman bu işlerin arkasına sığınmaya çalışan, bu işlerden istikrarsızlık üretmeye çalışan provokatif gruplar da olabilir. Buna karşı dikkat etmek gerekir. Benim buradan vereceğim mesaj şudur, bu misafirlerimize millet olarak tarih boyunca diğer halklara açtığımız gibi kucağımızı açtık ve bu trajediden kurtuluncaya kadar misafirimiz olacaklar."

Suriyeliler ile yaşanan olumsuzluklarda vatandaşlardan meseleyi kendilerinin halletmeye çalışmamalarını, bu konuda emniyet veya valiliğe başvurmalarını isteyen Bakan Çelik, "Özellikle de misafirlerimize karşı toplu birtakım saldırılar, birtakım provokatif eylemler olduğunda vatandaşlarımız muhakkak suretle bunu reddetsinler, emniyetle işbirliği yapsınlar ve bu çerçevede inşallah bu asayiş olaylarının başka istismar alanlarına dönüşmesini hep beraber engelleyelim" diye konuştu.

ABD Başkonsolosluğunun iftar programının protesto edilmesi

Bakan Çelik, başka bir gazetecinin "Diyarbakır'da Adana ABD Başkonsolosluğu tarafından verilen iftarda yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, olayın ayrıntısını bilmediklerini ancak büyükelçi ve başkonsolosların ülkede güvenliklerinin devlet tarafından temin edilmiş misafirler olduğunu, iftar verebileceklerini, çeşitli faaliyetlerde bulunabileceklerini söyledi.

Onların temsil ettikleri ülkelere dönük vatandaşların protestosu olmasının tabi olduğunu ifade eden Bakan Çelik, "Ama bu protestonun nasıl olacağı kanunlarla belirtilmiştir. Bunların bir çadır yakma eylemi şeklinde son derece vahim ve provokatif bir eyleme dönüşmemesi gerekir. Zaten Diyarbakır halkı her zaman olduğu gibi sağduyulu davranmıştır. Bu eylemi reddetmiştir. Herkese geçmiş olsun diyorum" dedi.

ABD’nin Ankara büyükelçisi adayı John Bass'a sorulan sorular

Bakan Çelik, bir gazetecinin ABD’nin Ankara büyükelçisi adayı John Bass'a Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde, adaylığının onay sürecine ilişkin oturumda yöneltilen sorulara ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, bu ifadelerin senatörler tarafından kullanılsa da ABD gibi müttefik bir ülkenin resmi görüşünü yansıtmadığını söyledi.

Büyükelçi atanırken ABD'de Türkiye'den farklı olarak senatonun onayı arandığını ifade eden Bakan Çelik, şunları söyledi:

"Ama biz şunu ifade etmek isteriz. Bunu ifade eden senatörler varsa onlara şunu tavsiye ederiz. Hiç kimsenin Türkiye'nin demokratik standartlarını, hukuk devleti standartlarını eleştirmek gibi bir haddi olamaz. Bu senatörlerden beklentimiz, onlara şu soruyu sorarız biz; 'Gazze'deki durum hakkında ne düşünüyorsunuz?' diye sorarız. Bu konudaki görüşlerini merak ederiz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler