YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Krize neden olur
Erdoğan: Baykal'ın iddiası yalan diplomatik krize neden olur.
Krize neden olur
09 Şubat 2010 / 19:21 Güncelleme: 10 Şubat 2010 / 08:02

Başbakanlık'tan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ''Fransa Devlet Başkanı'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'eşini buraya getirme' dediği yönündeki iddialarıyla'' ilgili olarak yapılan açıklamada, ''Sayın Baykal'ın bu iddiası tüm diplomatik kurallara, iki ülke ilişkisine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin saygınlığına uymayan asılsız ve ciddiyetsiz bir iftiradır'' denildi.

Açıklamada, CHP Genel Başkanı Baykal'ın bugün CHP grubunda yaptığı konuşmasında, Başbakan ve eşi hakkında asılsız iftiralarda bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Sayın Baykal, Fransa Devlet Başkanı'nın Sayın Başbakan'a, 'eşini buraya getirme' diye haber gönderdiğini iddia etmiştir. Konuşmasında bu haberi gönderenin Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Sarkozy olduğunu söylemiş, daha sonra CHP Genel Başkan İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan yazılı açıklama ile sehven ismin yanlış söylendiği ve 2004 Temmuz'unda Fransa Cumhurbaşkanı'nın Sayın Jacques Chirac olduğu belirtilmiştir.

Sayın Baykal'ın bu iddiası tüm diplomatik kurallara, iki ülke ilişkisine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin saygınlığına uymayan asılsız ve ciddiyetsiz bir iftiradır.

Hiçbir ülkenin devlet yetkilisi, hiçbir zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanına böyle bir mesaj göndermeye cüret edemez.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı da böyle bir mesaj aldığında buna sessiz kalmaz.

Fransa Cumhurbaşkanlarının hiçbiri, hiçbir dönemde dolaylı ya da doğrudan asla böyle bir mesaj göndermemiş ve asla Sayın Başbakanın eşlerini diplomatik ilişkilerimize mevzu bahis etmemiştir.

Sayın Başbakan defalarca Fransa'ya gitmiş birçoğunda da Sayın Emine Erdoğan kendilerine eşlik etmiştir.''

Bahsedilen tarih olan 19 Temmuz 2004'te dönemin Fransa Başbakanı Raffarin'in davetlisi olarak, Başbakan Erdoğan'ın eşiyle birlikte Fransa'ya resmi bir ziyaret yaptığı bildirilen açıklamada, iki ülke ilişkilerine büyük katkıda bulunan bu ziyarette hiçbir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Açıklamada, ''Sayın Baykal tüm bu gerçeklere rağmen, Sayın Başbakan'ın ailesini bir kez daha çirkin bir şekilde siyasete karıştırmış ve bu kez diplomatik krize neden olabilecek yalan üzerine kurulmuş iddialarda bulunmuştur. Başbakan, bu yakışıksız ve asılsız iddiaları nedeniyle Sayın Baykal'ı kamuoyunun önünde özür dilemeye davet etmiştir'' ifadelerine yer verildi.  AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler