YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik görüşmeler başlıyor! Masada 10 konu var
AK Parti - CHP heyetleri arasında bu hafta devam edecek görüşmelerde demokratikleşme, yeni anayasa, ekonomi, sosyal destek, güvenlik ve Ortadoğu ana gündem maddelerini oluşturuyor.
Kritik görüşmeler başlıyor! Masada 10 konu var
27 Temmuz 2015 / 11:28 Güncelleme: 27 Temmuz 2015 / 11:33

AK Parti ile CHP arasında koalisyon görüşmelerinde kritik haftaya girildi.

Geçen hafta cuma günü heyetler arasında yapılan 5 saatlik görüşmede müzakerelerin devam etmesi kararı alınırken bu hafta gün aşırı yürütülecek görüşmelerde 10 konu başlığı masada olacak. AK Parti ve CHP heyetleri bugün ya da yarın yeniden bir araya gelecek.

Heyetlerin bu hafta gün aşırı yapmayı planladığı görüşmelerde konu başlıkları ise demokratikleşme, yeni anayasa, sosyal destek, dış politika, sosyal destek ağları, sosyal programlar, Avrupa Birliği, güvenlik, Ortadoğu olacak. Ekonomiye ilişkin konuların en son ele alınması bekleniyor.

Koordinatör sıfatıyla koalisyon görüşmelerinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik geçen hafta yapılan toplantının ardından "4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var. Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna varabilirlerse müzakerelere geçilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek. Koalisyon görüşmelerinden son noktaya kadar herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır" demişti.

AK Parti ve CHP heyetlerine görüşülecek konu başlıklarına göre iki partiden uzman isimler de dahil edilecek. Bu şekilde yürütülecek görüşmelerden olumsuz sonuçlar çıkması halinde ise hükümet kurmakla görevlendirilen Davutoğlu'nun ilk tur görüşmede olumsuz yanıt aldığı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bir kez daha kapısını çalması bekleniyor.

MHP'nin yine aynı tavrı izlemesi halinde ise erken seçim gündeme gelecek. Heyetler arası görüşmenin ardından kurmaylarıyla değerlendirme yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Suruç ve terör olayları ile Suriye konusunda yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin güçlü bir hükümete ihtiyacını bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirerek CHP'nin koalisyon görüşmelerinde masadan kalkan taraf olmayacağının altını çizdi. Kılıçdaroğlu kurmaylarına "Müzakereleri yapıcı bir anlayışla sonuna kadar sürdürün" talimatı verdi.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler