YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik görüşme sonrası MHP'den ilk açıklama
MHP'li Oktay Öztürk, Davutoğlu Bahçeli görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Öztürk, Anayasa değişiklik sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi.
Kritik görüşme sonrası MHP'den ilk açıklama
04 Ocak 2016 / 15:50 Güncelleme: 04 Ocak 2016 / 16:36

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa, TBMM İçtüzüğü, bütçe ve reformlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. MHP adına Oktay Öztürk açıklamalarda bulundu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİK SÜRECİ BAŞLATILMALI

Asıl konu anayasa konusuydu. Anayasada değişiklik süreci başlatılmalı. 61. maddeden görüşmelere devam edilmeli. Sivil bir anayanın olması gerekiyor. İçtüzük konusu da gündeme geldi. Onun da kaldığı yerden devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Öztürk'ün açıklamalarından satır başları:

Türkiye’nin içinde bulunduğu hassasiyet Başbakan tarafından ifade edildi. Ama asıl konu Anayasa idi. Ve bununla bağlı olarak AB uyum yasaları idi. 2011 yılındaki üzerinde anlaşılan 60 madde ile ilgili çalışma devam ediyormuş gibi 61. Maddeden devam edilmesi kosnusunu ilettik. Sayın Başbakan da bu yönde düşünüyor.

İç tüzükteki değişiklikler de gündeme geldi. Bu konudaki komisyonunda kaldığı yerden çalışmaya devam etmesi konusunda temenniler oldu.

PARLAMENTER SİSTEN GÜÇLENDİRİLMELİ

Parlamenter sistem güçlendirilmeli, yola öyle devam edilmeli. Sayın Başbakan, başkanlık sisteminin de tartışılması gerektiğini söyledi. Biz her konuyu tartışmaya hazırız. Ancak başkanlık sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi söyledik.

Parlementodaki tüm partilerin eşit üyte ile temsil edildiği bir parlemento kurulmasında mutabık kalındı. Üye sayısı telafuz edilmedi, ancak parlementoda bulunan bütün paritlerden eşit temsil edileceği komisyon istedik.

DEVLETİN ÇÖZÜLMESİNE YOL AÇACAK ADIMLARDAN KAÇINMALIYIZ

Terörle mücadelede konusunda israrlı odluklarını söylediler bizde takip edeceğiz dedik. 
Cumhurbaşkanı'nın yetkileri konusunda bir konuşma geçmedi. Sanırım bunu Başkanlık Sistemiyle çözmek istiyorlar. Devletin çözülmesine yol açacak adımlara karşıyız. Biz anayasanın ilk dört maddesinde ısrarlıyız.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ REDDETME SEBEPLERİ
 // ANTALYALI HASAN
ASLINDA BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KENDİ ÇIKARLARI DOGRULTUSUNDA İSTEMİYORLAR VATANI MİLLETİ DÜŞÜNDÜKLERİ İÇİN DEGİL!!!TORBACILARLA İŞ TUTMAYA GEREK YOK BİLDİGİNİZ YOLDAN ŞAŞMAYIN RESTE REST ..............
04 Ocak 2016 Pazartesi 18:53
ÖMRÜ HAYATINDA HÜKÜMET ETMEMİŞ PARTİ........
 // KARA
VE BU PATİLERLE DEVLETE YÖN VERECEK İŞLER YAP!!!...
04 Ocak 2016 Pazartesi 16:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler