YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik görüşme sonrası CHP'den flaş açıklama
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bekaroğlu, partilerinin ciddi reformlar yapacak bir hükümet kurma düşüncesinde olduğunu bildirdi.
Kritik görüşme sonrası CHP'den flaş açıklama
12 Ağustos 2015 / 00:43 Güncelleme: 12 Ağustos 2015 / 07:08

Bekaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin  sorularını yanıtladı. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında dün gerçekleşen koalisyon görüşmesinin  sorulması üzerine Bekaroğlu, "Değerlendirmelere devam, müzakereler perşembe günü  kalan yerden devam edecek. Baştan beri öngörülen süreç devam ediyor, bir  anormallik yok" diye konuştu. 

Türkiye'nin toplumsal kutuplaşma, çatışma, ekonomik kriz, dış  politika, Ortadoğu gibi sorunlarının bulunduğunu ifade eden Bekaroğlu, CHP  olarak, hangi partiler arasında hükümet kurulacağına değil hangi ilkeler üzerinde  kurulacağına baktıklarını ve bu ilkeleri ortaya koyduklarını söyledi. 

Bekaroğlu, dünkü görüşmede, AK Parti ve CHP heyetlerinin 35 saat  görüşerek olgunlaştırdığı konuların genel başkanlarca değerlendirildiğini  belirtti. 
 
Perşembe günkü görüşmede, bir hükümet kurulup kurulmayacağının belli  olacağına işaret eden Bekaroğlu, "Türkiye zor zamanlardan geçiyor, bugün de bir  şehit var, altı şehit cenazesi kaldırıyoruz, çatışmalar devam ediyor. Böyle bir  ortamda partisel çıkarlar, şu konu nasıl, bu konu nasıl tartışmak yerine  Türkiye'nin temel sorunlarını çözebilecek bir büyük koalisyonu çıkarmak  gerekiyor. CHP'de bunun gayreti içerisinde" ifadelerini kullandı. 

"Türkiye için büyük kazanım" 

"Koalisyon konusunda olumlu sinyaller var mı" sorusuna Bekaroğlu,  "Süreçte bir problem yok. Baştan beri başlayan görüşmelerde bir kriz ortaya  çıkmış değil ama sonuca da varılmış değil. Sonuca varılması için çalışmalar var"  yanıtını verdi. 

"Koalisyon görüşmelerinde, liderlerin verdiği görüntünün" sorulduğu,  Bekaroğlu, şunları kaydetti: 

 "CHP ile Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanlarının, bir araya  gelip Türkiye'nin temel konularını medeni bir şekilde konuşmaları ve buradan bir  koalisyon programı çıkarmaya çalışmaları, Türkiye için büyük bir kazanım, iyi bir  şey. Böylesine bir kutuplaşmanın olduğu ortamda o görüntü ilaç gibi gelmiştir.  Herkesin ne olacak belirsizliği yaşadığı çatışmalar, şehit cenazeleri, böyle bir  havada iki ana akım partinin genel başkanlarının bir araya gelerek, 'Türkiye'nin  sorunlarını nasıl çözeriz' diye konuşmaları büyük bir kazanımdır, iyi bir  şeydir." 

Türkiye'de yeni bir hükümetin kurulması gerektiğine inandıklarını dile  getiren Bekaroğlu, "CHP geniş tabanlı, uzun süreli, bütün sorunları çözecek, 4  yıllık, ekonomi, hukuk, anayasa alanında ciddi reformlar yapacak bir hükümet  kurma düşüncesinde" dedi. 

"İmam hatipler gündeme gelmedi" 

"CHP'nin imam hatiplerin kapatılmasını istediği"ne dair iddiaların  sorulduğu Bekaroğlu, bu haberlerin spekülasyon olduğunu dile getirdi. 

Eğitim alanında ciddi problemler bulunduğunu, eğitim sisteminin  yap-boz tahtasına dönüştüğünü savunan Bekaroğlu, mesleğini ve dünyayı iyi tanıyan  insanlar yetiştirecek bir eğitim sistemine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 

İmam hatipler ve din eğitimiyle ilgili hiçbir konunun gündeme  gelmediğini belirten Bekaroğlu, bu spekülasyonları yapanların, bu koalisyonun  kurulmasını istemediğini ileri sürdü. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "CHP'nin, imam hatipleri  kapatmak gibi bir düşüncesinin olmadığını" defalarca söylediğini aktaran  Bekaroğlu, "Din eğitimiyle ilgili bir problem yok, CHP'nin böyle bir kompleksi  yok" dedi. 
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler