YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Koruyucu aile meselesini dert edindik"
"Koruyucu aile meselesini dert edindik"
08 Mart 2013 12:55
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa'da Türk kökenli çocuklara el konulması meselesini dert edindiklerini söyledi.

 

Bekir Bozdağ, çocukların Türk ailelerden genelde sübjektif değerlendirmelerle alındığına dikkat çekti. Bozdağ, çocukların gerçekten alınması gerektiği durumlarda da kimin yanına yerleştirileceği konusunda ailenin onayına başvurulmasını istedi. Çocuğun öz kültürüne göz ardı eden yetiştirme tarzının söz konusu olduğunu dile getiren Bozdağ, Türk kökenli vatandaşlara da koruyucu aile olmaları için çağrıda bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, çocuklarından ayrı kalan ailelerle ilgili örnekler anlatılırken ise duygulandı.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başta Almanya, Hollanda ve Belçika olmak üzere Avrupa'da çok sayıda Türk kökenli çocuğun ailelerinden alınıp koruyucu ailelere verilmesi meselesini yakından takip ettiklerini vurguladı. Bu konuyu der edindiklerini dile getiren Bozdağ, "Bir çocuğun anne babası ile birlikte büyümesi en doğal hakkıdır, bu hakkı devlet bile elinden alamaz. Devletin vazifesi; çocuğun anne kucağında, baba ocağında yetişmesini sağlamak." dedi. Aileden zorla çocuk alma uygulamasının olmaması gerektiğini muhataplarına da ifade ettiklerini belirten Bozdağ, "Böyle uygulamalar varsa her şartta takipçisi olacağız." dedi.
 
"Kriterler objektif olmalı"
 
Bu konudaki subjektif uygulamalara da dikkat çeken Bozdağ, şöyle devam etti: "Birtakım yanlı değerlendirmelerle, birtakım yanlış sonuçlar ortaya koyarak Türk toplumunun kabullerini, değerlerini bilmeden aileden alınan çocuklar var. Bu konudaki kriterler objektif olsun. Herkes bilsin ki, şu şartlar olursa çocuğum bende alınabilir. Her aileye farklı bir muamele olmasın. Hollandalıya hangi muamele yapılıyorsa Türke de aynı muamele yapılsın." 
 
"Ailenin onayı alınmalı"
 
Çocuğuna ailede mağdursa; sağlığı ve geleceği tehdit altındaysa Türkiye'de de devletin denetimi altına alındığını hatırlatan Bozdağ, "O zaman zaten kimse buna itiraz etmez. Çocuk başka birine verilecekse bu durumda da  ailenin onayının alınması lazım. Hollanda'da eşcinsel ailelere bakış normal olabilir. Ama Türk toplum yapısının, çocuğun böyle bir ailenin yanında barınmasını kabulü mümkün değil. Bunu izah da edemezsiniz, hiç kimse de kabul edemez. O yüzden ailelerin onayı fevkalade önemlidir. Ailelerin onayını esas alarak çocukların bakıcı ailelere verilmesini biz tavsiye ediyoruz." dedi.
 
"Türkler koruyucu aile olup çocuklarımıza sahip çıksın"
 
Bozdağ Avrupa'daki Gençlik Eğitim Merkezleri ve Çocuk Esirgeme Kurumlarına Türk bakıcı aile sayısı hakkında yok denecek kadar az müracaat olduğunu bu nedenden dolayı çocukların başka ailelere verildiğine de dikkat çekti. Bozdağ "Bu yüzden  Türk vatandaşlarımıza diyoruz ki lütfen önce çocuklarınıza sahip çıkın. Çocukların sizden alınmasına sebep olabilecek eylem ve söylemlerde bulunmayın. Alınma durumu olursa onlara bir başka kardeşin sahip çıkması için durumu uygun olanlar bakıcı aile için müracaat etmeli. O yavruların, bizim insanlarımızın ocağında büyümesi bizim için ve aile için daha önemlidir." ifadelerini kullandı.
 
Bakıcı ailenin çocuğu kedi öz kültüründen koparmadan yetiştirmesi gerektiğine dikkat çeken Bozdağ, "Gençlik dairelerinde bakılacaksa kendi kültür, dil, din ve aile değerlerini koruyan ve kollayan bir ortam içinde yetişmeleri son derece önem vermeliyiz. Buna önem verilmezse büyük bir hak ihlali oluyor. İster koruyucu aile ister gençlik dairesi çocuğun öz kültürünü göz ardı eden bir eğitim ve yetiştirme tavrını yapmaması lazım." vurgusunda bulundu.
 
 
 
CHA
 
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler