YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koray Aydın ve Sinan Oğan'dan Meral Akşener'e tepki: Bizden saklandı
Meral Akşener'in diğer muhaliflerden habersiz olarak değiştirilecek tüzük maddelerini seçmesi Sinan Oğan ve Koray Aydın'ı kızdırdı.
Koray Aydın ve Sinan Oğan'dan Meral Akşener'e tepki: Bizden saklandı
20 Haziran 2016 / 09:26 Güncelleme: 20 Haziran 2016 / 09:35

MHP'de Devlet Bahçeli'ye bayrak açarak genel başkanlığa aday olan Koray Aydın ve Sinan Oğan, Meral Akşener'in bağımsız bir şekilde hareket etmesinden şikayetçi.

SİNAN OĞAN: AKŞENER BİZDEN SAKLADI

MHP eski Milletvekili Sinan Oğan, "İsterseniz 'ayrışma' deyin, isterseniz başka bir şey deyin ama burada eğer ortak bir iş yapılıyorsa tüzük kurultayında tüzük maddeleri değiştirilecekse bu maddelerin tamamı beraber getirilir, masaya yatırılır, görüşülür ve kabul edilir ama gündeme getirilen tüzük maddelerinin hepsini biz neredeyse ilk defa duyduk. Bizden saklandı." dedi.

KORAY AYDIN: AKŞENER'İN EKİBİ YAPTI YAPACAĞINI

Koray Aydın ise gezetecilere "Tüzük maddelerini biz de burada gördük" diye konuşmasının ardından NTV canlı yayınına çıkarak "Sadece bir madde değişecek sanıyorduk. Tüzük değişikliği ile ilgili hazırlanan önergelerden haberdar olamadık. Meral Akşener'in ekibi her zamanki gibi yapacağını yaptığını yaptı. Biz de tecrübemizle katkı yapabilirdik." diyerek sitem etti.

BİRLİK VE BERABERLİK İSTİYORDUK

Çağrı Heyeti'nin topladığı MHP'nin 6. Olağanüstü Kongresi'nin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Oğan, öncelikle, delegelerin isteğiyle divan başkanlığı için oluşturulan iki ayrı listeyi tek listeye indirdiklerini belirtti.

Oğan, "Zira delegelerimiz burada birlik, beraberlik istiyordu. Listede de bir dayatma söz konusu olduğu için biz buna itiraz ettik. Zaten yıllardır bu parti ne çekiyorsa dayatmalardan çekiyordu. O sebeple bir tek liste yapma isteği hasıl oldu. Delege de bunu talep etti" diye konuştu.

"TÜZÜK MADDELERİNDEN BURADA HABERDAR OLDUK"

"Biz de delegenin isteği çerçevesinde bir ortak listeye gittik ancak ortak listeye gittikten sonra ortaya konan tüzük maddelerinin tamamına yakınından biz burada haberdar olduk" ifadesini kullanan Oğan, şunları kaydetti:

"ŞİMDİ DAHA ÇOK MAHKEME İLE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

"Çünkü bu tüzük maddeleri bizim üzerinde çalıştığımız, ortak müzakere ettiğimiz tüzük maddeleri değildir. Biz 63/4'ün değiştirilmesi ve bununla da herhangi bir hukuki sıkıntı yaratmadan 10 Temmuz seçimlerine gitmeyi daha doğru buluyorduk. Şimdi çok sayıda tüzük maddesi değiştiği için bu belki de çok sayıda mahkeme kararını beraberinde getirecektir. MHP'nin daha fazla mahkemelerde uğraşmasına sebebiyet olacaktır. İnşallah böyle bir şey söz konusu olmaz ama endişelerimi de ifade etmek durumundayım."

GENEL MERKEZ GEMEREK MAHKEMESİ BULUR

Gazetecilerin, "O zaman artık her madde için ayrı ayrı mı mahkemeye gidilebilir?" sorusunu yanıtlayan Oğan, "kısa ve öz" bir tüzük değişikliği yapılması gerektiğini kaydetti.

Oğan, şunları söyledi: "Yani inşallah gidilmez ama Genel Merkez bir Gemerek Mahkemesi'ni her halükarda bulur. Dolayısıyla Genel Merkezin Gemerek Mahkemesi bulması da zor olmadığına göre durumu basitleştirmek lazımdı. Daha basit, daha kısa ve öz bir tüzük değişikliği yapmak lazımdı. Bunu yaptığımız takdirde bu tür Gemerek mahkemelerinin önünü kesmiş olurduk ama bugün getirilen çok sayıda tüzük değişikliği elbette ki her birisi ayrı ayrı mahkemeyi beraberinde getirebilir. İnşallah genel merkez yapmaz bunu ama Genel Merkezimizi de az çok tanıyoruz. Dolayısıyla Genel Merkez bir hukuk süreci başlatacak gibi gözüküyor" ifadelerini kullandı.

"BİR TEK MERAL HANIM BİLİYORDU"

"Genel Merkez bazı tüzük maddelerinin değiştirilmesi için bazı delegeler üzerinden teklif mi verdi, onu mu demek istiyorsunuz?" sorusuna Oğan, "Hayır, Genel Merkez önerge sunmadı, önergeyi divan sundu ama divanın önergelerini genel başkan adaylarının birisi hariç hiçbirisi bilmiyordu. Bir tek herhalde Meral Hanım biliyordu." karşılığını verdi.

AKŞENER'İN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMEK İSTEDİK, GELMEDİLER

Tüzük değişikliğiyle ilgili üzerinde çalışılması gereken maddelerle ilgili Meral Akşener'in avukatları ile görüşme yapmak istediklerini ancak avukatların gelmediğini iddia eden Aydın, "Tüzük maddelerini biz de burada gördük. Halbuki burada hangi maddelerin değiştirileceği konusunda bir çalışma yapmıştık. Onlara uygun olarak bir hukuk dilinin oluşturulması, hata payının ortadan kaldırılması ve mahkemeye düşecek ve iptale neden olacak maddeler üzerinde takım çalışması yapılması zorunluydu" dedi.

13 DEĞİŞİKLİK YAPILDI

MHP'nin 6. Olağanüstü Kurultayı'nda 119 maddelik MHP Tüzüğü'nün 13 maddesi değişti. Divan oluşturulduktan sonra 14 önerge verildi. Tüzükte 13 değişiklik yapıldı. Ayrıca eski milletvekili Ali Güngör için de iade-i itibar kararı çıktı.

ÂCİZÂNE TAVSİYEMİZDİR :1 ➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
28 ŞUBAT'lN KAZlKLl SULTANlNA.. Binerek çilliTansu'nun kıırAtına, boyatıp, cilalatıp, fırçalatıp, parlattırarak kendini ayıdınDoğan boyacılarıına, sırtını dayayarak istanbulBaronlarına biryerlere varamazsın.. Sen, en iyisi ➷➷➷➷ ...
20 Haziran 2016 Pazartesi 17:23
inşallah Ülkücü kardeşim Mehmet özdemir de davasını satmamıştır.
 // hursit dilaver
zurnaya peşrev olmaz,ne çıkarsa' diye yola çıktınız.bu şikayet niye..hele KORAY AYDIN..yıllarca bu işin mücadelesini veren insan.ya doğunun başbuğu YILMA DURAK. bunu ne edeceğiz.yakışıyor mu..KALDI Kİ, TÜRKİYEYİ VE GELECEĞİNİ OKUYABİLECEK EN SAĞLAM, BİLGİLİ,KÜLTÜRLÜ VE DE İMANLI KAFALAR MHPDE..niye böyle oldu..ne oldu dava..YANİ 80 MEBUSLA CHP VE HDP HÜKÜMETİ KURSAYDINIZ, VATAN MI KURTULACAKTI. sizin sayenizde ülke HOPADAN HATAYA kadar bölünecekti. allah bize acıdı da bu hükümeti kurdurmad....
20 Haziran 2016 Pazartesi 14:53
MUHTEREM DOSTLAR, MEYMENET➷➷
 // Halîme Gözüpek
Fakiri şu simâlara dikkatlice hele bir bakın, bu ülkenin hayrına iş yapacak bir emâre görüyormusunuz!?! Birbirinden yüzüKara üçüzler!!!...
20 Haziran 2016 Pazartesi 13:39
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler