YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Köprü geçerken at değiştirilmez"
"Köprü geçerken at değiştirilmez"
15 Mayıs 2013 07:11
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Brüksel gezisi öncesi HAV-İŞ’in bu gece yapacağı grevi değerlendirdi.

“Türkiye’nin Siyasi Görünümü ve Avrupa Hedefleri” konulu konferansa katılmak için CHP heyetiyle Brüksel’e giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Atatürk Havalimanı VİP salonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

HAV-İŞ’in bu gece yapacağı grevi değerlendiren Oran, “Türk Hava Yolları’ndaki grev çok üzücü bir durum aslında. 22 yıl sonra bir ilk yaşanacak. THY gururumuz, ülkemizin milli markası. 22 yıl sonra böyle bir kaos ortamıyla karşı karşıya kalması gerçekten üzücü bir durum. Bir taraftan şöyle bakıyoruz, THY büyük bir yatırım yaptı. Yaklaşık 38 milyar dolarlık borcu var. Yani Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 10’u kadar bir tutar. Bu çok ciddi bir rakam. Dolayısıyla yatırım yapan bir kurumun verimli ve başarılı çalışması lazım. Böyle bir kaos ortamında bu borcu nasıl ödeyecekler.

İkincisi önümüz turizm sezonu. En yoğun olduğu dönem. Şimdi rezervasyonlar yapıldı. Bu organizasyonlar ne olacak? İptaller olacak, bir kısmı ceza ile geri dönecek Türk Hava Yolları’na. Bir markanın yolcuyu, müşteriyi yakalaması öyle kolay olmuyor. Yıllarınızı veriyorsunuz. Uzun yıllar buna çaba veriyorsunuz. Kaybettiğiniz zaman tekrar çabalıyorsunuz. Diğer boyutu ise 305 tane THY emektarı var. Bunlar usulsüz olarak işten çıkartıldılar. O zaman yönetim kurulu yargıyı beklerim, ona göre karar veririm diyordu. Yargı kararını verdi. Türk Hava Yolları emekçilerini haklı buldu. Yargıtay’dan da onanan kararlar var. Bunlara rağmen THY yönetimi anlaşılmaz bir biçimde diretiyor. Bu doğru bir şey değil” diye konuştu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in işten çıkarıldığını iddia eden Umut Oran, “Köprü geçerken at değiştirilmez. THY’de genel müdür değişikliği söz konusu. Oldukça sağlam bilgidir. Şuanda görevinde Sayın Temel Kotil’in en kısa zamanda görevden alındığıdır. Buda riskli bir durum. Bir tarafta grev var, diğer tarafta yatırımlar var. Yönetim Kurulu’nun yönetim değişikliğine gitmesi üzücü. Bende THY’nin bir müşterisiyim. Özellikle aldığım hizmetten, çalışanların hizmetinden, çabalarından son derece memnunum. THY’nin yönetimi kendi hayat şartlarını çalışanlara yansıtmaları gerekir. Yasaklar başladı THY’de. Alkol yasağı başladı. Kıyafet değişti. En son çalışanların giyiminden kuşamından, rujuna kadar kurallar geldi. THY genel olarak bunu hak etmiyor. Bu dışarıya da yansıyor. Ben Bugün Brüksel’e gidiyorum. Bize de en çok sorulacaklardan bir tanesi. Nasıl THY yönetimi çalışan personelin giyimine kuşamına, makyajına karışıyor. Böyle bir şey olamaz. Alkolü anlatamıyoruz” şeklinde konuştu.

“Sağduyuya davet ediyorum”

Türk Hava Yolları ve Hava-İş Sendikası’nı sağduyuya davet eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben her iki tarafı da sağduyuya çağırıyorum. Dünyada bir kriz var. Türkiye halen o sürecin içerisinde. THY’de en ufak bir kaosu, en ufak bir karışıklığı, en ufak bir zararı kaldırabilme lüksümüz yok. Bu kurumu kurum yapan çalışanları ve emekçileri. Bu emekçilerin hem yargı yoluyla geri dönüşleri söz konusu. Bunlara THY göz kapatmaması lazım. Yönetim kurulunun bu inadından vazgeçmesi lazım. Sendika da bu konuda yapıcı davranıyor. Bu personelin yargı kararına göre işe geri iadelerini kabul etmesi lazım ve grevin olmaması lazım. Grev anayasal bir hak. Bence hükümet imzaladı bile anlaşmayı. Grevi kaldıracak. Buda anayasaya aykırı. 21. yüzyılda Türkiye’de demokraside sorun var ama Türkiye’ye yakışmayacak bir çözüm olacak. Benim buradan son sözüm bu konuda yönetim sağduyulu olmalı. Yönetim kendi özel kurumları değil, milli gururumuz THY’ye, orada çalışanlara ve müşterilerine kıymaları lazım. İnşallah sağduyuyu gösterirler” ifadelerini kullandı.

Brüksel dönüşünde grev yüzünden yaşanabilecek aksaklık için tedarikli olduklarını belirten Oran, “Biz CHP’yiz. Biz tedbir, risk analizlerini yaparız. Bizim hem THY biletlerimiz var, hem de grev olması halinde de başka havayolu ile dönüş biletlerimizi tedarik ettik. Grev olacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

 

İHA

Etiketler: , , , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler