YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kongre kararlarından uzak aymazları, bu kararları
"Kongre kararlarından uzak aymazları, bu kararları
"Kongre kararlarından uzak aymazları, bu kararları
04 Eylül 2008 / 17:23 Güncelleme: 04 Eylül 2008 / 00:00

CHP lideri Deniz Baykal Sivas Kongresi'nin 89. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Sivas Kongresi'nin, Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza dek bağımsız bir devlet olarak yaşatma kararlılığını ortaya koyduğunu belirtti.


Bu kongrede alınan kararların, ortaya konulmuş ilke ve değerlerin, bugün de çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Baykal, mesajında şunları kaydetti:


''Tebaalıktan yurttaşlığa, cemaatten topluma, teokratik zihniyetten laik anlayışa, dogmatizmden özgür düşünceye, zorbalıktan hukuka, din sömürücülüğünden dine saygı anlayışına geçişin önemli evrelerinden biri olan Sivas Kongresinin 89. yıl dönümünü gururla, kıvançla kutluyoruz.


Ne yazık ki günümüzde, cemaat zihniyetinin, zorbalık kültürünün, din sömürücülüğünün varlığı ve etkinliği sürüyor. Hatta iktidar olanaklarıyla destekleniyor. Bu bize, Cumhuriyet projesine ilk günkü heyecanla sahip çıkmanın bir zorunluluk haline geldiğini de gösteriyor. O nedenle Sivas Kongresi anlayışından uzağa düşmüş olan aymazları, Sivas Kongresi'nin ilke ve kararlarını hatırlamaya çağırıyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongreye katılanları saygı ve minnetle anıyorum.''

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler