YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koltuğa oturacağım açıklaması
İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 'Birkaç gün sonra yeniden koltuğa oturacağım, şüpheniz olmasın' dedi.
Koltuğa oturacağım açıklaması
28 Mart 2010 / 18:46 Güncelleme: 28 Mart 2010 / 19:13

İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, ''Yine her zamanki iftiralarla karşı karşıyayım. Hukuk üstün gelecektir. Birkaç gün sonra yeniden koltuğa oturacağım, şüpheniz olmasın'' dedi.

Durak, ASKİ Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen Sofulu Bucak Deresi ıslah çalışmaları dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Burada konuşan Durak, törene ''temel atma'' niyeti ile geldiğini, ancak İçişleri Bakanlığı kararı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevden uzaklaştırıldığını açıklamak durumunda kaldığını söyledi.

Durak, Adana'da yıllardır müteahhitlik yaptığını, belediye başkanlığı görevine seçilerek uzun yıllar hizmet verdiğini, hakkında her zaman iftiralar atıldığını ifade ederek, ''Yine her zamanki iftiralarla karşı karşıyayım. Hukuk üstün gelecektir. Birkaç gün sonra yeniden koltuğa oturacağım, şüpheniz olmasın'' diye konuştu.

Seçimlerin ardından ''yenilgiyi hazmedemeyenlerin'' üzerine geldiklerini, bazı kesimlerin ''şaibeli başkan'' iddialarını ortaya attıklarını savunan Durak, ''Hakkımda hiç kimse yolsuzluk yaptı, hırsızlık yaptı, rüşvet yedi, rüşvet istedi, demedi. Bana 'aklan' diyenlere soruyorum, ben kara mıyım ki aklanayım. Ortada suç yok, suçlu yok, ama siyasilerin hazımsızlığı var. Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil. Hukukun üstünlüğü yok mu, kanunumuz yok mu? Bir suç varsa belediye başkanı görevden uzlaştırılabilir. Ama ortada suç yok. Göreve geldiğimden bu yana belediyede müfettiş eksik olmadı, suç olsaydı bunu açığa çıkaramazlar mıydı?'' dedi.

Aytaç Durak, ''belediyede rüşvet dedikodularının yoğunlaştığı dönemde eline rüşvet pazarlığı yapılan bir kaset geçtiğini ve bunu savcılığa verdiğini'' kaydederek, ''Rüşvetin üstüne gittim. Yolsuzlukların üstüne gitmeye devam edeceğim. Rüşvetin üstüne gitmezseniz rüşvet nasıl yok olacak. Rüşvetin üstüne gittim diye çullandılar, adeta siyasi linç yaptılar'' görüşünü ileri sürdü.

Belediye meclisi toplantısında söz konusu rüşvet iddialarının tartışılmasının ardından bir meclis üyesinin kendisine ''küfür ettiğini, saygısız davrandığını ve çirkin laflar'' söylediğini iddia eden Durak, ''Ben de adliyeye gittim, kendimi ihbar ettim. İddialarını kasede okuduğunu söyledi. Savcıya, çağırın kaseti isteyin dedim. Savcı çağırdı, kaseti ortaya çıkartamadı. Sen müfterisin, yalancısın'' diye konuştu.

Bugüne kadar bütün iftiraların altından kalktığını belirten Durak, ''Bu da bana vız gelir tırıs gider'' dedi.

ASKİ Genel Müdürü Seyfettin Yılmaz da 1,5 milyon lira keşif bedeli ile ihale edilen ıslah çalışmalarına önem verdiklerini ifade ederek, bu projeyi hayata geçirmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

Tören alanına sivil plakalı bir otomobille gelen Aytaç Durak, konuşmasının ardından aynı araçla buradan ayrıldı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler