YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köksal Toptan: Türkiye'nin bunu çözmesi lazım
Toptan, TBMM başkanlığına yeniden aday olacak mı?
Köksal Toptan: Türkiye'nin bunu çözmesi lazım
13 Temmuz 2009 / 14:16 Güncelleme: 13 Temmuz 2009 / 00:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'de bazı kurumlarda çaycı ve odacıların dokunulmazlığının bulunmadığını belirterek, "Dünyanın hiçbir yerinde olmayan dokunulmazlık kavramının tamamının masaya yatırılması gerekir." dedi.


Toptan, TBMM 23. Dönem 3. Yasama Yılı Kapanış dolasıyla basın toplantısı düzenledi. Toptan, toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Toptan, Topkapı Müzesi'nde konser veren sanatçı İdil Biret'in Alperen Ocakları tarafından protesto edilmesinin herkesi ciddi şekilde yaraladığını söyledi. Yapılan açıklamaların üzüntülerini kısmen azalttığını ifade eden Toptan, bu davranışların çağın en büyük ülkelerinden birisi olacağı hedefini koyan Türkiye'ye yakışmadığını söyledi. Toptan, "Bizim kültürümüzde bu davranış kesinlikle yoktur. Bu davranış kesinlikle tasvip edilemez." ifadelerini kullandı.


'Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasını içeren yasanın onaylanarak yürürlüğü girdiğini, ama yasaya askerlerin karşı çıktığı' hatırlatılarak bu durumun normalleşme sürecine aykırı olup olmadığı yönündeki bir başka soruya ise Toptan, kendisinin değerlendirmesinin komuta kademesinden yapılan açıklamalarla ilgili olduğunu söyledi. Toptan, Cumhurbaşkanı'nın yasayı onayladıktan sonra açıkladığı tereddütlerin olduğunu, konuyu o şekilde değerlendirmek gerektiğini ifade etti.


'Yeniden Meclis Başkanlığına aday olacak mısınız?' sorusuna Toptan, kendisinin adaylıkla ilgili düşüncelerini daha önce dile getirdiğini hatırlatarak, "Görevimi anayasanın ve iç tüzüğün emrettiği şekilde tarafsız bir şekilde yerine getirmeye çalıştım. TBMM'de bir partinin üyesiyim. Bu tür önemli kararları parti yönetimi ve lideriyle görüşüp sonuca bağlamak, partinin kararına bakmak, benim siyasi anlayışım onu getirir." şeklinde cevapladı.


Genelkurmay Başkanı'nın Yüce Divan'da yargılanmasıyla ilgili bir soru üzerine Toptan, "Türkiye'nin dokunulmazlıklar ile ilgili bir sorunu var. Türkiye'nin bunu çözmesi lazım. Türkiye'de çaycı ve odacıların dokunulmazlıkları var. Belki bazı kurumlarda onların da vardır. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan dokunulmazlık kavramının tamamının masaya yatırılması gerekir. Sivil ve asker bürokrasi dahil üniversite sisteminin herkesin masaya yatırılması ve ona göre sonuca varılması gerekir. Belli konuları çekip alırsak yanlış değerlendirmeler yaparız." diye konuştu.


Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler