YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç'tan Başbakan'a rest
Koç'tan Başbakan'a rest
05 Aralık 2012 17:54
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, ''Sayın Başbakan çağrımız açık; yüreğin yetiyorsa, eğer karnın ağrımıyorsa gel tüm dokunulmazlıkları kaldıralım"dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı. Koç, toplantı devam ederken, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişiklikle ilgili açıklamalarına tepki gösteren Koç, "Sayın Başbakan'ın derdi İsmet Paşa falan değil. Başbakan'ın derdi Mustafa Kemal Atatürk'le. Mustafa Kemal Atatürk'e şimdilik İsmet Paşa'ya söyledikleri çerçevesinde sataşamadığı için İsmet Paşa üzerinden dolarak Mustafa Kemal Atatürk'e laf söylemenin ucuzluğu içerisinde günlerini geçiriyor." görüşünü savundu.

Türkiye'de uzun yıllardır dokunulmazlıklar konusunun tartışıldığını belirten Koç, ''Terörü ve teröristi sahiplenme suçunun yanın da ahlaksızlık, rüşvet alma, ihaleye fesat karıştırma, zimmetine para geçirme, kalpazanlık suç unsuru değil mi?'' sorusunu sordu.

Koç, şunları kaydetti: "Sayın Başbakan, bir ara ip aldın elinde 10-15 gün dolaştın, oyalandın, iple oynadın. Şimdi sıra dokunulmazlık şarkısına geldi. Yönetemediğin, güvenliğini sağlayamadığın ülkede teröristle kucaklaşanın dokunulmazlığını iç piyasaya süreceksin, perde arkasında terör örgütü ile bizzat sen ve muteber adamların kucaklaşacaklar, millet de bu gayretkeşliği yutacak. Sayın Başbakan çağrımız açık; yüreğin yetiyorsa, eğer karnın ağrımıyorsa gel tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Dokunulmazlığı sadece kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandıralım. CHP'nin başından beri söylediği çizgi budur."

Başbakan hakkında da bir fezleke olduğunu belirten Koç, ''O zaman kalpazanlıkla suçlandığın davada sen de yargılanabil, aklanabilirsen aklan'' görüşünü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında da yine CHP'nin geçmişine, genel başkanına, sözcülerine ''esip gürlediğini'' savunan Koç, ''Yazıktır, günahtır. Sen nasıl girdin siyasete? 'Bir lokma, bir hırka' dedin değil mi? Bugün geldiğimiz duruma bakın. Hepiniz han, hamam, gemi şirket sahibi oldunuz. Dünyanın en zengin Başbakanları arasında zirveye oynar oldun. 10 yılda geldiğin noktaya bak, iş mi yaptın? Hepimiz eşit maaş alıyoruz, nedir bu gelirin kaynağı? Başbakan Yardımcısının dediği gibi 'Allah verdikçe veriyor kardeşim'. Öyle mi diyelim?'' değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ın Bakan Taner'in uçağına iniş izni vermemesine ve Taner'in bu konudaki açıklamalarına da değinen Koç, ''Ortadoğu'nun fatihi rolüne soyunmuşlardı, geldikleri noktaya bakın, Ortadoğu'nun şamar oğlanı haline geldiler." görüşünü savundu.

Mehmet Nihat Ömeroğlu'nun kamu başdenetçiliğine seçilmesiyle ilgili eleştirilerde de bulunan Koç, başdenetçi ve yardımcılarının bağımsız olmadığını ileri sürdü. ''Tarafsız olması gereken üyelerin her tarafından AKP akıyor'' diyen Koç, ''Şimdi biz bunu AB'ye ve Avrupa Konseyi'ne söylediğimiz zaman Türkiye'yi ihbar mı etmiş olacağız? Türkiye'yi şikayet mi etmiş olacağız, yoksa bir gerçeği mi söyleyeceğiz? Bütün dünyada bunlar bağımsızdır." dedi.

CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler