YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç'tan Bahçeli'ye sert sözler...
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirdi. Koç, 'AK Parti sözcüsü gibi davranmak size yakışmıyor.' dedi.
Koç'tan Bahçeli'ye sert sözler...
17 Ekim 2012 / 17:16 Güncelleme: 17 Ekim 2012 / 17:21

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye konusunda tavrında keskin bir değişiklik gözlemlendiğini belirterek, ''Rusya-Türkiye-İran veya İran-Türkiye-Mısır ekseninde mutlaka Suriye'deki çatışmaların, akın kanın durdurulması yönünde atılacak adımların, alınacak inisiyatifin önündeki hükümet desteğini CHP bugün açıkça ortaya koymaktadır'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Koç, toplantı sürerken, gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın Bakü ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Suriye'ye ilişkin aktardığı görüşlerin, MYK'da kapsamlı olarak ele alındığını ifade eden Koç, Erdoğan'ın Bakü'de yaptığı görüşmeler ışığında Suriye konusundaki tavrında keskin bir değişikliğin olduğunu söyledi.

Koç, Erdoğan'ın Rusya-Türkiye-İran veya Türkiye-İran-Mısır ekseninde oluşturulacak çözüm gruplarının inisiyatif alması önerisinde bulunduğunu belirtti.

Bunun önemli bir değişiklik olduğunu dile getiren Koç, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin ulusal çıkarları için bu konuda sayın Başbakan'ın belirttiği eksenler etrafında atılacak her hükümet adımını CHP'nin destekleyeceği kararı MYK'da oluşturulmuştur. Bu destek, samimi olacaktır. Türkiye'nin ulusal çıkarları bunu gerektirmektedir. Rusya-Türkiye-İran veya İran-Türkiye-Mısır ekseninde mutlaka Suriye'deki çatışmaların, akın kanın durdurulması yönünde atılacak adımların, alınacak inisiyatifin önündeki hükümet desteğini CHP bugün açıkça ortaya koymaktadır.''

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün partisinin grup toplantısında psikolojideki ''yansıtma'' teriminin karşılığı hakkında söylediklerini ve bugün Başbakan Erdoğan'ın bu söze verdiği yanıtları hatırlatan Koç, profesör unvanına sahip bir tıp doktoru olarak bu terimin anlamına açıklık getirmek istediğini söyledi.

Koç, ''Bundan sonra psikoloji kitaplarında, derslerinde, psikiyatri kitaplarında, derslerinde bu konuyla ilgili olan mevzuda Sayın Başbakan örnek gösterilir yansıtma mekanizmasında. Kendi yetersizliklerini, başarısızlıklarını, sürüklenişini, açmaza girişini ve bütün bunların nedenini kendi uygulamalarında değil, başka yerde, CHP'de arıyor. Onuncu yılın sonunda geldiğimiz Başbakan manzarası bu. Konunun uzmanı olarak açıkladım. Belki beni de tekzip edebilir'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın CHP-BDP ilişkisine yönelik sözlerini de değerlen Koç, şunları söyledi:

''Sayın Başbakan sen, 'PKK'la mı görüşeyim, İmralı'yla mı görüşeyim, Kandille mi görüşeyim, kimi muhatap alayım' diye papatya falı bakan başbakansın. Daha hala Oslo'dan İmralı'ya gelemedin veya geldin bizim haberimiz yok. İmralı'dan Kandil'e mektuplaşmanın aracılığını yapan başbakansın. Oslo'nun tezgahını kuran başbakansın. 'Yargı bana da ulaşabilecek' diye o tehlikeye karşı gönderdiğin müsteşar yardımcısını yargının ulaşmasından muaf tutmak için korumaya alan başbakansın. Başbakan biz 'edep' kapısından geçtik diyor. Başbakanın geçtiği bir tek kapı var, o da yalan kapısıdır. Sürekli olarak 10 yıldır son yıllarda daha da artan bir şekilde yalan kapısından geçmektedir. Şimdi edep kapısından geçmek için artık Başbakan, o kadar geçmişi temiz bir kişi değildir.''


-''Bahçeli'yi bunalmış görüyoruz''-


Koç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de cevap haklarının doğduğunu ifade ederek, Bahçeli'yi biraz bunalmış gördüklerini, siyasi hayatın iniş çıkışlarında bunu normal karşıladıklarını söyledi.

Bahçeli'nin sorumluluklarından kaçmanın yolunu CHP'ye sataşmakta gördüğünü ileri süren Koç, ''Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyasını yürütmede senin sorumluluk almanı nasıl açıklayacaksınız Sayın Bahçeli. Sayın Bahçeli'ye kısacası AKP sözcüsü gibi davranmak yakışmıyor'' dedi. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler