YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon tecrübesi yaşayan tek lider
Koalisyon tecrübesi yaşayan tek lider
25 Haziran 2015 11:49
Siyasi parti liderleri arasında sadece MHP Genel Başkanı Bahçeli koalisyon görüşmeleri tecrübesine sahip​.

TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin yemin etmesi ardından, TBMM Başkanı'nın seçimi için takvim de işlemeye başladı. 30 Haziran ve 1 Temmuz'da TBMM Başkanlığı seçim turları gerçekleştirilecek.

Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Meclis'te en fazla sandalyeye sahip parti olan AK Parti'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na 63. Hükümeti kurma yetkisi vermesinin ardından, yeni hükümetin 45 gün içinde kurması gerekiyor. 7 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerde AK Parti'nin 276 milletvekiline ulaşamaması nedeniyle, yeni hükümeti kurmak için CHP, MHP ve HDP ile görüşmeler yapacak. AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nun hükümeti kuramaması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerde ikinci parti olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hükümet kurmakla görevlendirecek.

"Koalisyon tecrübesi yaşayan tek lider"

Türkiye 2002 genel seçimlerinn ardından 13 yıl boyunca tek parti hükümetleri ile yönetildi. Türkiye 13 yıl aradan sonra koalisyon hükümetiyle yönetilmeye hazırlanırken bu dönem TBMM'de yer alan milletvekillerinin çok büyük bölümü koalisyon görüşmelerine ilk kez tanık olacak. Siyasi parti liderleri arasında ise sadece MHP Genel Başkanı Bahçeli koalisyon görüşmeleri tecrübesine sahip.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler