YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon nedir ve koalisyon nasıl kurulur?
Koalisyon nedir ve koalisyon hükümeti nasıl kurulur?Halk seçimlerde 'koalisyon' dedi ve koalisyon için geri sayım başladı. Son günlerde sık sık duyduğumuz koalisyonun ne olduğunu biliyor muyuz? İşte koalisyonun detayları...
Koalisyon nedir ve koalisyon nasıl kurulur?
11 Haziran 2015 / 18:35 Güncelleme: 11 Haziran 2015 / 19:25

Koalisyon nedir? Koalisyon hükümeti nasıl kurulur? Azınlık hükümeti nedir? Güven oyu nasıl alınır?

Seçimlerden 'koalisyon' çıktı. Koalisyon nedir ve koalisyon nasıl kurulur? 7 Haziran genel seçimlerinin ardından, koalisyonun kurulması gerekliliği ortaya çıktı. 'Koalisyon'  kelimesini 90'lı yıllardan hatırlıyoruz. Bugünlerde de sık sık duyduğumuz koalisyonun tam olarak ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Koalisyon nedir ve koalisyon nasıl kurulur? işte bu sorunun cevabı ve koalisyonun ayrıntıları...

Koalisyon için parti liderlerinin görüşlerine medya da sık sık yer veriliyor. Partilerden henüz koalisyona dair net bir birleşim gelmiş değil.  AK Parti, MHP,CHP ve HDP'nin yanısıra bağımsızlarında girdiği mecliste koalisyon sonucunun ne olacağı merak ediliyor. 

Koalisyon nedir ve koalisyon hükümeti nasıl kurulur?

Kolisyon kısaca; seçimlere giren partilerden herhangi birinin hükümeti kurmak için yeterli oyu alamamasından dolayı, meclise girmeye hak kazanan başka bir parti ile iş birliği yapmasıdır. Mecliste en çok milletvekili bulunan partiye Cumhurbaşkanı tarafından hümüket kurma yetkisi verilir. O partinin başkanı yeterli sayıda vekile sahip olmadığından dolayı, güven oyunu alabilmek için başka bir parti veya bağımsız adaylarla birleşerek çoğunluğu oluşturmaya çalışır.

Ülkemizde bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından biz fazlası olan 276 vekili bulması gerekiyor. 7 Haziran'da sandıklardan çıkan sonuçta hiçbir parti bu çoğunluğu sağlayamadığı için koalisyon hükümeti kurulması veya erken seçime gidilmesi gerekiyor.

Koalisyon hükümetinin başlıca zararları birden çok parti ile kurulduğu için anlaşmazlıklar ve istikrarsızlıktır. 

TÜRKİYE'DE KURULAN KOALİSYON HÜKÜMETLERİ

1961-1962 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet Partisi Koalisyonu

1962-1963 arasında Cumhuriyet Halk Partisi -Yeni Türkiye Partisi -Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Bağımsızlar Koalisyonu

1963-1965 Cumhuriyet Halk Partisi -Bağımsızlar Koalisyonu

26 Ocak 1974 – 17 Kasım 1974 Cumhuriyet Halk Partisi - Millî Selamet Partisi Koalisyonu

31 Mart 1975- 21 Haziran 1977 Adalet Partisi- Millî Selamet Partisi- Milliyetçi Hareket Partisi- Cumhuriyetçi Güven Partisi Koalisyonu

21 Temmuz 1977- 5 Ocak 1978 Adalet Partisi - Millî Selamet Partisi- - Milliyetçi Hareket Partisi

20 Kasım 1991 – 16 Mayıs 1993 Doğru Yol Partisi- Sosyaldemokrat Halkçı Parti Koalisyonu

25 Haziran 1993 – 5 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi- Sosyaldemokrat Halkçı Parti Koalisyonu

30 Ekim 1995 – 6 Mart 1996 Doğru Yol Partisi- Cumhuriyet Halk Partisi Koalisyonu

6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 Anavatan Partisi - Doğru Yol Partisi Koalisyonu

28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997 Refah Partisi - Doğru Yol Partisi Koalisyonu

30 Haziran 1997 – 11 Ocak 1999 Anavatan Partisi - Demokratik Sol Parti - Demokrat Türkiye Partisi Koalisyonu

28 Mayıs 1999 – 18 Kasım 2002 Demokratik Sol Parti -Milliyetçi Hareket Partisi -Anavatan Partisi Koalisyonu

1433941398624.jpg

KOALİSYON HÜKÜMETİ NEDİR?

Birden fazla siyasi parti ya da gruba bağlı üyelerden oluşan karma hükümete, koalisyon hükümeti, deniyor. Bir diğer deyişle, yasama meclislerinde bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır. Koalisyon hükümetlerine daha çok seçimlerde nispi temsil sistemini benimsemiş ülkelerde rastlanır.

Diğer partilerle anlaşma yoluna gidilir 

Meclis'te en çok sandalyeye sahip olan parti başkanı, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ya da gruplarla (bağımsızlar) anlaşma yoluna gider ve bir ortak hükümet kurulması çalışması yapar. Çoğunluk usulüne dayalı seçim sisteminde bir parti, parlamentoda salt çoğunluğu kolayca elde ederek kendi hükümetini kurabilir ve güvenoyu alabilir.

AZINLIK HÜKÜMETİ NEDİR?

Azınlık hükümeti, parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, öbür parti ya da partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturduğu hükümet biçimi.

Parlamenter rejimlerde siyasal sorumluluk ilkesi gereği hükümet ancak parlamentodaki çoğunluğun desteğiyle kurulup görevde kalabilir. Oysa bazı seçimlerde hiçbir parti parlamentoda tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlamayaz. Bu durumda bazı partiler ya da parlamenterler, hükümete fiilen katılmadan partilerden birine gerekli desteği vererek onun azınlık hükümeti kurmasını sağlarlar. Kuşkusuz azınlık hükümetinin görevde kalabilmesi de, bu partilerin ya da parlamenterlerin desteğinin devamına bağlıdır. Özellikle partilerarası kutuplaşmanın ya da ideolojik ayrılıkların derin olmadığı İskandinav ülkeleriyle, bunlardan farklı olarak da İtalya'da hükümetler ya koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümeti biçiminde kurulmaktadır.

GÜVENOYU NEDİR?

Güvenoyu, parlamenter sistemde yönetimde olan hükümetin göreve yeni başlama aşamasında ya da daha sonraları ise belli çoğunluktaki parlamenterlerin isteği ile hükümetin yönetip yönetemeyeceği konusunda diğer parlamenterler tarafından güvenilip güvenilmediği ölçen bir çeşit parlamento oylamasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti anayasasında, Başbakanın Cumhurbaşkanı tarafından, milletvekilleri arasından atanması şart koşulmuştur. Bakanlar ise milletvekilleri arasından ya da milletvekili seçilme yeterliliğine sahip milletvekili olmayan kişiler arasından Başbakan tarafından belirlenirler. Başbakan tarafından oluşturulmuş olan bu bakanlar listesi Cumhurbaşkanı tarafından onaylanınca hükümet kurulmuş olur. Parlamenter sistemin işlemesi gereği, hükümetin TBMM'nin güvenoyunu alması gerekir. Parlamenter sistemde, parlamentonun güvenine sahip olmayan bir hükümet görevde kalamaz.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NDAN KOALİSYON AÇIKLAMASI

Başbakan Davutoğlu, "12 yıl iktidarı nasıl yaptıysak şimdi de koalisyonu ancak ve ancak biz yürütürüz. Diğerleri yolu kapatmaya devam ettirirlerse her opsiyonu da düşünürüz" dedi.

"Uzlaşı gerekiyorsa uzlaşıya da hazırız" diyen Davutoğlu "Her muhalefet partisiyle görüşmeyi samimiyetle yapacağım. Siyasi ilkelerimiz var ama ben kırmızı çizgi sözünü diplomaside de kullanmadım. Kırmızı çizgilerden çok ahlaki ilkelerimiz var" ifadelerini kullandı.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler