YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon için ibre o partiye döndü!
Koalisyon görüşmelerine 'Ramazan Bayramı' arası veren AK Parti, yarından itibaren kritik kararlara imza atacak.
Koalisyon için ibre o partiye döndü!
19 Temmuz 2015 / 21:36 Güncelleme: 19 Temmuz 2015 / 21:41

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP, MHP ve HDP ile ilk tur görüşmeleri bayram öncesi tamamlamıştı. MHP ve HDP ile "şimdilik" koalisyon kapısı kapandı.

CHP ile Ömer Çelik ve Haluk Koç koordinesinde yapılacak "istikşafi görüşmeler"den sonuç çıkarsa, "koalisyon müzakereleri"ne geçiş bekleniyor. 
MYK ve bakanları dinleyecek

Bunun için de önümüzdeki hafta AK Parti MYK ve Bakanlar Kurulu'nda değerlendirme yapılacak. Davutoğlu, bu değerlendirmeler ışığında, ikinci  tur görüşme konusunda karar verecek. Şu an ibre CHP'ye dönmüş durumda.  

Erken seçim AK Parti'ye bağlı

Erdoğan, seçimden ikinci parti çıkan CHP'ye "hükümet kurma" görevi vereceğini açıklamıştı. Buna karşın, MHP'nin, HDP'li formüllerde yer almama kararıyla, AK Parti'siz hükümet seçenekleri devre dışı kaldı. Bu nedenle AK Parti'nin alacağı kararlara muhalefetin bakışı, muhtemel erken seçimi gündeme getirecek.

Baraj inecek mi?

Başbakan Davutoğlu'nun, muhtemel koalisyon durumunda protokole koymak istediği "yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi" konusunda AK Parti'nin de adım atması bekleniyor.  Siyasi partiler arasında uzlaşma olursa, gerekli düzenleme devreye sokulacak. 

3 dönemlikler

Muhtemel bir erken seçimde, partinin bazı isimleri üç dönem kuralına takılan isimler için değişiklik talep ediyor. 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler