YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon düğümünü çözecek formül bulundu
AK Parti'de ağırlık kazanan MHP ile koalisyon için formüller üzerinde çalışılıyor. Çözüm değil, demokratikleşme adımları atılması gündemde. Dört bakanın durumu hakkında kararın Meclis'e bırakılacağı belirtiliyor.
Koalisyon düğümünü çözecek formül bulundu
19 Haziran 2015 / 08:43 Güncelleme: 19 Haziran 2015 / 08:52

MHP ile koalisyon kurulmasına sıcak bakan AK Parti, bunun önündeki engellerin ortadan kaldırılması için hazırlık yapmaya başladı.

AK Parti, çözüm sürecinin sona ermesine sıcak bakarken bunun yerine "tüm vatandaşlar için demokratikleşme" diyecek.

4 bakanla ilgili durumun Meclis'e havale edilmesi üzerinde durulurken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konumu kesinlikle pazarlık konusu yapılmayacak.

AK Parti kulislerinde MHP ile koalisyon tercihi şu anda açık ara önde gidiyor. AK Parti kurmayları, MHP'nin koalisyon için öne sürdüğü 3 koşulun sıkıntı olmadan nasıl aşılabileceği tartışılıyor. AK Parti kurmaylarının üzerinde tartıştığı formüller şöyle:

Çözüm değil demokratikleşme

MHP'nin sona erdirilmesini istediği çözüm sürecinin bu hali ile devam etmesine AK Parti de sıcak bakmıyor. Bu konunun sorunsuz aşılması bekleniyor. AK Parti, "çözüm süreci" yerine "demokratikleşme" adımları atacak. Bu adımların sadece bir bölgeye değil, toplumun tümüne yönelik olduğu anlatılacak. AK Parti, PKK'nın bölgede vatandaşlara uyguladığı baskının azaltılması için de mücadele verilecek.

4 Bakanın durumu

4 bakanın durumu ile ilgili konunun ise Meclis'e havale edilmesi üzerinde duruluyor. AK Parti, "Bu TBMM'ye ait bir konu. AK Parti istemese de zaten üç parti bir araya gelerek bir komisyon kurulmasını sağlayabilir. Üç partinin 292 milletvekili var, istedikleri kararı çıkartabilir" diyerek bu konuyu koalisyon pazarlıklarının dışında tutmayı, ortaklarının elini rahatlatmayı düşünüyor.

Cumhurbaşkanı pazarlık konusu değil

AK Parti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konumu ise tartışma konusu yapmayacak. AK parti bu konunun koalisyon pazarlıklarının dışında olduğunu açıkça ortaya koyacak. Koalisyon pazarlıkları sırasında da "Cumhurbaşkanı zaten Anayasal yetkilerini kullanıyor. Bakanlar Kurulu'nu toplamak Anayasa'da var" denilecek. AK Partili kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Haziran sonrasındaki pozitif ve kuşatıcı rolüne işaret ederek, muhalefet partilerinin bunu dikkate alması gerektiğini düşünüyor.

Yeni meclis salı günü toplanıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran'daki genel seçimlerin kesin sonuçlarını açıkladı. AK Parti'nin 258, CHP'nin 132 ve MHP ile HDP'nin 80'er milletvekili aldıkları resmen belirlenmiş oldu. Seçime katılma oranı yüzde 83.92 olarak gerçekleşti.

Yemin 23 Haziran'da

Kesin sonuçların TRT'de duyurulmasının ardından Meclis'in çalışma ve dolayısıyla hükümet kurma girişimlerinin başlangıç tarihi de netleşti. Kesin sonuçların açıklanmasından sonra Meclis Başkanlığı, TBMM İçtüzüğü'ndeki, "Sonuçların ilanını takip eden beşinci gün saat 15.00'te TBMM toplanır" hükmüne dayanarak Meclis'in 23 Haziran Salı günü toplanacağını duyurdu. Toplantıda milletvekilleri yemin edecek. Cumhurbaşkanı'nın da yeni hükümet için görevlendirmeyi yemin töreninden sonra yapacağı belirtiliyor.
 

 

SABAH

 // mustafa
bence azınlık hükümeti kurulmalıdır....
19 Haziran 2015 15:33
 // Vatandaş
En yakın parti mhp gibi gözüküyor hakkımızda hayırlısı....
19 Haziran 2015 11:40
 // caner
Hayirlisiyla kurulur hukumet en dogrusu ak parti mhp olduguna inaniyorumm...
19 Haziran 2015 09:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler