YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon düğümü pazartesi günü çözülüyor
Koalisyon düğümü pazartesi günü çözülüyor
07 Ağustos 2015 05:54
AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri kapsamında Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu pazartesi günü bir araya gelecek. Davutoğlu, CHP heyetini Başbakanlık Konutu'nda ağırlayacak.

CHP ile istikşafi görüşmeler gerçekleştiren AK Parti heyeti Başbakan Ahmet Davutoğlu'na brifing verdi. Görüşmenin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik şu açıklamaları yaptı:

BİR KAÇ KLASÖRLÜK RAPOR SUNDUK

CHP ile yürüttüğümüz istikşafi görüşmelerin bitiminden sonra heyetimiz çok kapsamlı, bir kaç klasörü bulan bir sonuç raporu çıkardı. Bugün kendisine (Başbakan'a) bir kaç saatlik süre içerisinde çok kapsamlı bir sunum yaptık. 3 çerçevede kendisine sunumumuz yaptık. "İki parti arasında mutabakat gözüken politikalar", "iki parti arasında temel çatışma ve anlaşmazlık olarak beliren noktalar" ikinci çerçevemiz oldu. Üçüncü çerçeve de "genel başkanların bir araya gelerek mesafe alınacağına ya da alınmayacağına karar vereceği konular" şeklinde.

GÖRÜŞME PAZARTESİ

Genel başkanımız parti politikalarını ilgilendiren kısımları MYK'ya götürecek. Arkasından Pazartesi günü hükümet politikalarını ilgilendiren kısımları Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Pazartesi günü Bakanlar Kurulumuz'dan sonra Sayın Kılıçdaroğlu'nu ve Sayın Haluk Koç'u saat 18.00'de Başbakanlık Resmi Konutu'nda bekliyoruz. Kendileri de olumlu yanıt verdiler. Bu görüşmeye Sayın Başbakanımız ile birlikte ben katılacağım.

KARARI GENEL BAŞKAN VERİR

Uzlaşma mı öne çıkıyor, çatışma mı öne çıkıyor bu bizim heyetimizin karar vereceği bir konu değil. Bu genel başkanımızın başkanlığında yetkili kurullarımızın karar vereceği bir konudur. Yetkili kurulların görüşünü aldıktan sonra ortaya çıkan tabloyu sayın genel başkanımız sayın Kılıçdaroğlu ile değerlendireceklerdir.

"TAMAM MI DEVAM MI" DENİLEMEZ

Bu nihai bir görüşme olarak değerlendirilemez. Nihayetinde ondan sonra nasıl işleyeceği de iki genel başkanın beraber çizeceği bir çerçevede olacaktır. O görüşmenin misyonu da "tamam mı devam mı" şeklinde bizim adını koyacağımız bir görüşme değildir. İki genel başkanın "değerlendirme görüşmesi" olarak adlandırmak gerekir. Tabii ki buna "tamam mı devam mı" gibi bir misyon yüklemek şu anda doğru olmaz.

TAKVİME RİAYET EDİYORUZ

Son derece açık ve şeffaf bir süreç yürütüyoruz. Dolayısıyla ilk başta açıkladığımız takvim neyse ona riayet ediyoruz. Daha ilk görüşmeden itibaren yol haritasında herhangi bir zamma ya da tenzilata gitmiş değiliz. Ne söylediysek onu aynen uyguluyoruz. Bizim yürüttüğümüz politika ile taktik kelimesi asla yan yana gelemez. Bunlar memleket meselesidir, milletle ilgili meselelerdir.

BÜTÜN SEÇENEKLER MASADA

Siyasetle ülke çıkarı her zaman şunu gerektirir. Herhangi bir konuda karara varılmamışsa, herhangi bir konuda karara varana kadar bütün seçenekler masadadır. Ülkenin çıkarları bunu gerektirir. Biz hiçbir seçeneğe kapı kapatmadan, hiçbir partiye de kapı kapatmadan son derece açık ve şeffaf bir süreç yürütmeye gayret ediyoruz.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler