YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"KKTC’nin gelişmesi için elimizden geleni yapacağız"
"KKTC’nin gelişmesi için elimizden geleni yapacağız"
14 Kasım 2013 20:48
KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için öğleden sonra adaya gelen Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi.

Kabulde konuşan Atalay, ekonomik programla ilgili teknik kişilerin de heyetinde bulunduğunu, KKTC’deki teknik heyetle görüşmeler yapılacağını ve ekonomik programda gelinen noktayla ilgili bilgi alınacağını dile getirdi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’nin 30’uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türkiye’yi temsilen adaya geldiğini söyleyerek, “KKTC’nin bağımsızlığını tebrik ediyorum.

15 Kasım KKTC’nin ilanını nice daha güzel günlerde kutlamayı diliyorum” dedi. Atalay, KKTC’nin ekonomik olarak daha kalkınmış ve demokrasi olarak daha gelişmiş bir konuma ulaşması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini vurguladı. Müzakere sürecine değinen Atalay, yürütülen çalışmaları önemli gördüğünü ifade etti. Atalay, KKTC’de bulunacağı süre içinde Meclis Başkanı ve Başbakan ile görüşeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Atalay’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Bu önemli günde bizlerle olmanız bizi onurlandırdı” dedi. KKTC’nin kuruluşundan bu yana 30 yılın geride kaldığını söyleyen Eroğlu, nereden nereye gelindiğinin muhasebesinin yapılması gerektiğini kaydetti.

KKTC’nin kuruluşundan bugüne birçok gelişme kaydettiğini dile getiren Eroğlu, Türkiye ile birlikte, birlik ve beraberliği sağlamanın önemli olduğunu vurguladı. Her ülkede ekonomik sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Eroğlu, Anavatan Türkiye ile birlikte, yaşanan sorunları aşmaya çalıştıklarını belirtti.

Eroğlu, “Geldiğimiz nokta küçümsenebilecek bir nokta değildir” dedi. Eroğlu, müzakere sürecinin yeniden başlaması için uğraştıklarını ancak Rum tarafının zamana oynama taktiği içinde olduğuna işaret etti. Dünyanın bu gerçekleri görmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, “Rumları uyarmalarının zamanı geldi” diye konuştu.

Kabulde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Cumhurbaşkanı Müsteşarı Hasan Güngör ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ da hazır bulundu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler