YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC Meclis Başkanı Çavuşoğlu’nu kabul etti
KKTC Meclis Başkanı Çavuşoğlu’nu kabul etti
26 Mayıs 2015 23:25
KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Mevlüt Çavuşoğlu ve heyetine, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile Dışişleri Bakanı Vekili, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay eşlik etti.

Kabulde ilk sözü alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kendilerini kabul ettiği için Meclis Başkanı Sibel Siber’e teşekkür ederek, Siber’i Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı anma etkinliklerinde hem İstanbul’da, hem de Çanakkale’de ağırlamaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Seçimlerden sonra KKTC’ye ilk resmi ziyaretini yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, müzakerelerin yeninden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Müzakerelerin seyrinin gayet olumlu olduğunu belirten Çavuşoğlu, böyle bir dönemde Dışişleri Bakanı olarak KKTC’yi ziyaret edip, hem müzakere sürecine, hem de Kıbrıs Türk halkına desteklerini yinelemek istediklerini söyledi.

Bu akşam İslam İşbirliği toplantılarına katılmak üzere Kuveyt’e gideceğini ve Kıbrıs konusunun orada da gündemlerinde olacağını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu zorlu süreçte meclise de önemli görevler düşüyor. İnşallah meclisin de desteğiyle, kalıcı adil, iki kesimliliğe ve eşitliğe dayanan, 11 Şubat ortak açıklaması çerçevesinde bir çözüm olur” diye konuştu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de, ziyaretlerinden ötürü Çavuşoğlu’na teşekkür etti. Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl etkinliklerine katılmanın kendisi için de bir onur olduğunu ifade eden Siber, dünyanın barışa ihtiyacı olduğunu, henüz dünyada istenen barışın sağlanamadığını, ancak herkesin özellikle de dünya liderlerinin bu konudaki kararlılığının önemli olduğunu vurguladı.

Ülkede yeniden başlayan çözüm müzakerelerinin halkta umut olduğunu, iyimser bir hava yarattığını belirten Siber, verilen olumlu mesajların, sosyal programların müzakere masasına yansıması ve olumlu sonuçlanmasının en büyük arzuları olduğunu söyledi. “Bu dönemde sizlerin ziyaretiniz ve verdiğiniz çözüm ve barış mesajlarınız, bizleri motive etmektedir” diyen Siber, bütün arzu ve beklentilerinin Kıbrıs’ta çözümün gerçekleşmesi ve Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda hak ettiği yeri alması olduğunu vurguladı. Siber, “müzakereler bu sefer inşallah olumlu neticelenir” diye konuştu. 

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler