YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kışanak'tan 'sızdırma' açıklaması
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, kendi partilerinden İmralı'daki görüşmelere ilişkin bir sızdırma olmadığını söyledi.
Kışanak'tan 'sızdırma' açıklaması
04 Mart 2013 / 20:34 Güncelleme: 04 Mart 2013 / 20:37

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, BDP Genel Merkezi'nde partililerle gerçekleştirdikleri toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kışanak, önemli bir süreçte çok önemli ve zor bir konuyu çözme sorumluluğu ile karşı karşıya olduklarını söyleyerek, çok zorlu süreçlerden geçerek bugünlere geldiklerini ifade etti. Kışanak, "Bundan sonra da böyle toplantılar yaparak çabalarımızı sürdüreceğiz" derken, açıklamalarının ardından ise gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "Öcalan'ın yazdığı mektuba nasıl bir cevap yazılacak" şeklindeki sorusu üzerine Kışanak, sürecin bir bütün olduğunu söyleyerek, "Bu işi bir mektup okundu mu, okunmadı mı tartışmasının ötesinde görmek lazım" dedi.

"Bizim partimizden sızdırma gibi bir faaliyet söz konusu olmamıştır"

Kışanak, "Mektupların sızdırılması süreci sıkıntıya soktu mu?" şeklindeki soru üzerine, "Bu konuyu aslında kamuoyunun gündeminden düşürmek gerekiyor, oldukça anlamsız bir tartışma olarak görüyorum" dedi. Kendi partilerinden tutanakların sızdırılmasının söz konusu olmadığına vurgu yapan Kışanak, şöyle konuştu:

"Çok açıktır ki, bizim partimizin böyle bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Partimizin herhangi bir arkadaşımızın bunu bilinçli olarak, böyle bir metni tanzim etme, bir yerlere verme gibi bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bunu aslında bu haberi yapan muhabir arkadaşımız da biliyordur. Böyle bir metni hangi yollarla temin ettiğini, bunun meslek ahlak ilkeleriyle uyuşup uyuşmadığını, bu metnin üzerinde bir değişiklik yapılıp yapılmadığını herhalde en iyi kendisi biliyordur. Ama çok açık söylüyorum, bizim partimizden doğru, 'sızdırma' kelimesiyle tanımlanabilecek herhangi bir faaliyet söz konusu olmamıştır. Net olarak bunun altını çiziyorum."

"Ailelerine kavuşmalarını temin edeceğiz"

Kışanak, PKK'nın elinde bulunan kamu görevlilerinin ne zaman bırakılacağı yönündeki soru üzerine, "Bir teknik hazırlık yapılması gerekiyor. Hem buradan gidip getirecek bir heyetin organize edilmesi, hem de karşı tarafın bu konudaki hazırlıklarını tamamlaması gerekiyor" dedi.

Bu konuda bir irade beyanı bulunduğunu kaydeden Kışanak, kendilerinin de bu konuda hazırlıklarını başlattıklarını, çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Kamu görevlilerinin serbest bırakılmasının 1 hafta, 10 gün içinde tamamlanmasının hedeflendiğine vurgu yapan Kışanak, "Bunların ailelerine kavuşmalarını temin edeceğiz" diye konuştu.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler