YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kışanak’tan 'Kürtçe okul' açıklaması
Kışanak’tan 'Kürtçe okul' açıklaması
17 Eylül 2014 16:25
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kürtçe ilkokul açılmasının bir prosedür sorunu olmadığını belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kürtçe ilkokul açılmasının bir prosedür sorunu olmadığını belirterek, ya devletin anadilde eğitimi vermesi, ya bu yetkiyi yerel yönetimlere devretmesi ya da halkın kendi okullarını açmasına müsaade etmesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kendisine veda ziyaretine gelen Vali Mustafa Cahit Kıraç’ı uğurladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kürtçe anadilde eğitim veren ilkokulun mühürlenmesiyle ilgili olarak İçişleri Bakanı’nın ’Başvuru yapılsaydı yasal olarak izin verilirdi’ şeklindeki değerlendirmesinin sorulması üzerine Kışanak, bu konunun bir manipülasyona dönüştürüldüğünü ileri sürdü. Konunun açık bir şekilde ortaya konulması gerektiğini kaydeden Kışanak, "Ortaya koymazsak gerçekten sanki böyle bir prosedür, ihmali var da sorun bundan kaynaklanıyormuş gibi gösteriliyor ama durum böyle değil. Halk özel okul statüsünde çocuklarını paralı bir okula göndererek, kendi anadilinde eğitim yaptırmayı doğru bulmuyor. Diğer bütün okullar gibi Kürtçe eğitim veren okulların da kamusal hizmet olarak, ücretsiz hizmet vermesini arzuluyor.

Ve gerilim konusu budur. Kürtçede eğitim, anadilde eğitim ‘ücretli özel eğitim konusu mu’ olacak, yoksa ‘kamusal ücretsiz hizmet sunumu mu’ olacak? Tartışma budur. Bunu bütün açıklığıyla ortaya koymak lazımdır. Sayın bakanın kast ettiği özel okul statüsüdür. Özel okul açmak istiyorum diye birisi başvurursa tabii ki özel okul açılmasıyla ilgili bir yasal mevzuat var. Ona uygun olarak özel okul açılabilir. Açılacak o özel okulda da çocuklar kendi anadillerinde eğitim görme bedelini para olarak öderler" dedi.

"Uygulama ayrımcılık yaratıyor"

Kışanak, bunun birçok açıdan yanlış olduğunu savunarak konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu ülkede anadilleri Türkçe olan çocuklar eğitimi bir kamusal hizmet olarak alırken, anadili Türkçe olmayan çocuklar neden bu hizmeti ancak ücretle satın alabiliyorlar. Bu bir ayrımcılıktır, yanlıştır. Kamusal haklar konusunda eşit haklara sahip olması gereken yurttaşları anadili Türkçe olanları ve olmayanlar diye ikiye ayırmak. Anadili Türkçe olanlara ücretsiz kamu hizmeti sunmak, anadili Türkçe olmayanlara ‘sen hizmet istiyorsan ancak parayla gidip satın alabilirsin’ demek yanlıştır, ayrımcılıktır.

İkinci boyutu da şudur. Bu aynı zamanda sınıfsal bir ayrım da yaratacaktır. Parası olan ancak bu hizmetten yararlanacaktır. Anadili Türkçe olmayan çocukların annesi, babası zenginse bu hizmetten yararlanabilecek. Parası varsa götürecek paralı özel bir okulda çocuğuna kendi anadilinde eğitim aldırabilecek. Ama yoksul aileler bunu yapamayacaklar. Bu aynı zamanda sosyal bir ayrımcılıktır."

Özel okullarla ilgili yasal düzenleme yapıldığında bunu açık bir şekilde izah ettiklerini dile getiren Kışanak, “Bu hem etnik ayrımcılıktır, hem sosyal statü olarak ayrımcılıktır, yanlıştır. Eğitim gibi en temel hak konusunda böyle bir ayrımcı yasal düzenleme olamaz, ayrımcı bir politika olamaz. Şu anda bu gerilimin konusu budur” diye konuştu.

Sorunu yasal düzenleme ve halkın imece usulüyle oluşturduğu okulları tolere ederek aşılabileceğini aktaran Kışanak, "Bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapabilirler. İkincisi bu tür sivil inisiyatifleri tolere edebilirler. Vatandaş diyor ki ‘madem sen bana kamusal hizmet olarak anadilimde eğitim vermiyorsun, ben burada açıyorum. Kendi imkanlarımla imece usulüyle herkes birbirine destek olarak ücretsiz eğitim hizmeti sunacağım’ diyor. O zaman devletin bunu da engellememesi lazım. Yani mühürlenmesi, halkın bu sorumluluğu üzerine almış olmasına rağmen devletin buna tutum alması son derece yanlıştır. Yani devletin yapması gereken bir görevi vatandaş, sivil inisiyatif, halk, sivil toplum örgütleri kendi çabalarıyla yerine getirmeye gayret ediyorlar. Bunu da yasaklıyorlar."

"Parayla anadilinde eğitim al deniliyor"

Çocuğunu Kürtçe okula göndermek isteyen ve ücretsiz eğitim görmek isteyen çocuklar bulunduğunu ifade eden Kışanak, "Bağlar bu kentin en yoksul semti. Orada nasıl diyebilirsin ki ‘Gel izin başvurusu yap özel okul aç, çocuklar gelsin parayla eğitim alsın.’ Bunu nasıl diyebilsin. Bunun demokraside, vicdanda, akılda, mantıkta yeri yoktur. Hele hele Kürt sorununu çözeceğim, çok büyük çözüm süreçleri içerisindeyim diyen bir devletin, bir hükümetin asla izah edemeyeceği bir durumdur. Derhal bu gerilime son verilmelidir. Bu sivil inisiyatifi geliştiren kurumlar, sivil toplum örgütleri çağrılarak Milli Eğitim’de bir toplantı yapılmalı ve halkın bu talebini karşılan bir yaklaşım ortaya konulmalıdır” şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler