YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kışanak'tan çarpıcı açıklamalar
BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Şırnak'ta çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Kışanak'tan çarpıcı açıklamalar
01 Aralık 2013 / 18:39 Güncelleme: 01 Aralık 2013 / 18:47

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, son günlerdeki dersaneler tartışmasını değerlendirerek, Türkiye'deki eğitim sistemine talip olduklarını söyledi. Kışanak, "Eğitim sistemini yerel yönetimlere devredin. Kadrosunu, bütçesini devredin. Bakın eğitim sorunu kalır mı? Biz buna talibiz" dedi.

Siirt Milletvekili ve BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Şırnak'ın İdil İlçesi'nde, belediye tarafından yaptırılan Eğitim Destek Evi'nin açılışı için hazırlanan törene, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile birlikte katıldı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir törenle merkezin açılışını yapan BDP'li Kışnak, beraberindekiler ile birlikte, "Roboski" konulu fotoğraf sergizini gezdi.

"Halkımızın eğitim sistemini inşaa etmek boynumuuzn borcudur"

Açılış öncesi BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın yaptığı konuşmadan sonra söz alan BDP'li Kışanak, eğitimin, partileri için vazgeçilmez çalışma alanlarından biri olduğunu belirterek, "Bugün eğitim ve sağlık merkezini temelini attık. Eğitim bizim için vazgeçilmez çalışma alanlarımızdan biridir. Kendimizi devletin tekli zihniyetinden, sömürgeciliğin her türlü işgal ve asimülasyon politikalarından korumak için kendi eğitimimizi kendimiz yapacağız. Bir halk olarak kendimizi eğiteceğiz. Bugün Türkiye'de büyük bir kapışma var.

Bu siyasi kapışmanın nedeni şudur; Eğitim sistemini ele geçiren kendi sitemini bu halka dayattırıyor. Cemaatler ve AKP hükümeti ve Kemalistler, her zaman kendi eğitim sistemini bu halka dayattırmak istediler. Kürt halkı olarak şunu çok iyi biliyoruzki; bu eğitim sistemine Kemalistler de, AKP de, cemaatler de, kim yönetirse yönetsin, bize karşı anlayışları aynıdır. Bize karşı anlayışları, asimülasyondur, tekçi zihniyeti dayatmaktır. Bu nedenle bizim boynumuzun borcu, kendi halkımızın eğitim sistemini, halk eğitimi olarak inşaa etmek ve kendi değerlerimizle gelecek nesillerimizi yetiştirmektir. Biz bu kavganın tarafı ve tartışmanın bir tarafı olmayacağız" dedi.

"Eğitim sistemini yerel yönetimlere devredin"

Eğitim sisteminin halka devredilmesi gerektiğini savunan Kışanak, "Bırakın bu kayıkçı kavgasını, eğitim sistemini halka devredin, yerel yönetimlere devredin. İşte o zaman görürsünüz, nasıl demokratik bir eğitim gerçekleşiyor. Artık halkın hakkını, halka teslim edecekler. Eğitim halk için yapılır. Bırakın halk eğitimini nasıl yapmak istiyorsa öyle yapsın. Eğitim sistemini yerel yönetimlere devredin. Kadrosunu, bütçesini devredin. Bakın eğitim sorunu kalırmı?

Biz buna talibiz. Kürt siyaseti olarak, demokratik özerklik projesini savunan bir siyaset olarak, açıkça buradan bir kez daha ilan ediyoruz; Bıraksınlar bize, biz tüm Türkiye'de ve Kürdistan'da da en demokratik, en güçlü, en başarılı eğitim sistemini hayata geçirelim. Bu konuda halkımıza da kendimize de güveniyoruz" diye konuştu.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve Hasip Kaplan, merkezin açılışı nedeniyle hazırlanan afişleri asmak için kullanılan kepçeye binerek, gazetecilere poz verdi.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler