YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kışanak: Sürece daha yeni bismillah dedik
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, İmralı görüşmelerinin daha başlangıç olduğunu söyledi.
Kışanak: Sürece daha yeni bismillah dedik
10 Mart 2013 / 08:57 Güncelleme: 10 Mart 2013 / 08:59

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, İmralı görüşmelerinin bir sonuç değil sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, " Biz daha sadece bismillah dedik. Umarım halkımızın da katkısıyla bu süreci resmi müzakerelere dönüştüreceğiz" dedi.  

BDP Van İl Başkanlığı tarafından bir otelde verilen Dayanışma Gecesine BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, BDP'li Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, BDP Van İl Başkanı Musa İtah, BDP MYK Üyesi Necla Yıldırım, BDP PM Üyesi İhsan Coşkun, BDP'li Belediye Başkanları, STÖ  temsilcileri ve iş adamları katıldı.

Gecede bir konuşma yapan BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, bu kadar fırtına ve kasırgalarda bu gemi devrilmediyse artık kendilerine bir şey olmayacağını söyledi Kışanak, bunu anlamaya gerek olmadığını, çünkü herkesin buraya nereden geldiğini çok iyi bildiklerini belirtti. Aslına Kürtlerin son yüz yılı katliamlardan geçerek bugüne ulaştığını ifade eden Kışanak, “Yaşımızın el verdiğini yaşadık, tanık olduk. Yaşımızın el vermediğini de birinci elden, tanıklarından dinleyerek büyüdük. Şeyh Said’i, Dersim'i, Ağrı’yı, Zilanı, Sasoyu ve Halepçe'yi buralarda yaşanan zulmü yay yaşadık, ya da tanık olduk.  Derler ki, ‘Kürtler birlik olamaz. Geçmişteki bütün mücadele deneyimlerine bakarak bunu söylerler. Lokal kalır. Sınırlı bir bölgede olur. Ö bürü destek vermez. Kürtler birlik olamaz, iki kişi birbirini sevmez.  Ya aşiret derler, ya mezhep derler, ya bölge farkı derler, herkes başka bir kulvarda durur’ söylemiydi. Bu gün eğer İmralıda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’la devlet görüşüyorsa ve bunu kamuoyuna resmi olarak açıklıyorsa bu halkımızın yürüttüğü büyük onurlu mücadelenin geldiği çok önemli bir aşamadır. Şimdi yalnız Kürtler için söylenen bir söz var ki onu da tarihimizde eski acı deneyimleri var. Onla şimdi tecrübe edeceğiz. Bunu da boşa çıkartabilirsek bence artık özgür bir yaşam, onurlu bir barışı tüm halkımıza armağan edebiliriz” dedi.

Görüşmelerin yapıldığını belirten Kışanak, “BDP olarak bunu ilerletmek istiyoruz. Herkesin üzerine düşen görevi yaptığı takdirde sürecin ilerleyebileceğini düşünüyorum. Şimdi müzakerelere başlanma aşamasındayız. Görüşmeler yapılıyor. Biz BDP olarak bunu ilerletmek istiyoruz. Bunu bir resmi müzakere sürecine dönüştürmek istiyoruz. Müzakere sürecinin mekanizmaları kurulursa ilkeleri sağlıklı olarak tespit edilirse, komisyonları kurulları oluşturulabilirse bu konuda parlamento görevini yaparsa, hukümet atması gereken adımları atarsa, bizde atmamız gereken adımları atarak bu süreci ilerleteceğiz. Ne diyorlar bize daha bismillah başlıyoruz. Ama birileri sanki daha başladığımız yerde bitiriyormuşuz gibi bakıyor. Oysa biten bir şey yok. Ben kişisel olarak umutluyum. Bu süreci başarı ile yürütebiliriz. Yeter ki iş oldubitti havasına kapılıp 'Nasılsa birileri barışı getiriyor, yarın hepimiz rahata kavuşacağız' diye bir kolaycılığa kimse kaçmasın. Bu ülkeyi, halkımızı en başta da evlatlarını yitiren analarımızı onurlu bir barışla buluşturabiliriz. Bunun sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Bunun sorumluluğuyla çalışmalarımıza katılıyoruz " şeklinde konuştu.

Kışanak'ın konuşmasının ardından gece sona erdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler