YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kimseden bir beklentimiz yok"
"Laik sağcı, Laik solcu ve muhafazakar herkesi DP'ye bekliyoruz
"Kimseden bir beklentimiz yok"
11 Ekim 2009 / 07:58 Güncelleme: 11 Ekim 2009 / 08:04

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anavatan Partisi (ANAVATAN) ile partisinin birleşme kararına ilişkin, ''Bu birleşme bir merkez hareketidir, laik solcu, sağcı herkesi çağırıyoruz. Cumhuriyetin tehlikede olduğunu düşünen muhafazakarları da bekliyoruz bu çatı altına'' dedi.

Polat Towers'ta düzenlenen DP İstanbul İl Kongresi'nde konuşan Cindoruk, partisinin tekrar canlandığını, 31 Ekimde ANAVATAN ile yapacakları bütünleşme ile bir merkez oluşturacaklarını söyledi.

Bu merkezin bir platform olacağını belirten Cindoruk, ''Bu birleşme bir merkez hareketidir, laik solcu, sağcı herkesi çağırıyoruz. Cumhuriyetin tehlikede olduğunu düşünen muhafazakarları da bekliyoruz bu çatı altına. Bu hareketle Türkiye Cumhuriyeti temel değerlerine yeniden kavuşacak'' diye konuştu.

DP olarak, eski DP, ANAVATAN ve Doğru Yol Partisi ruhunu yeniden canlandırmaları gerektiğini vurgulayan Cindoruk, şunları kaydetti:

''Bizim kimseden bir beklentimiz yok. Yasa dışı bir beklentimiz de yok. Siyasetle gelen siyasetle gider. Bunun için partilere ihtiyaç var. Şimdi bu partiyi oluşturuyoruz. ANAVATAN ile birleşeceğiz ve inanıyorum ki, bu birleşmeye başka partiler de eşlik edecek. Başka hiçbir çaremiz yok bu bizim yurttaşlık borcumuzdur.''

ANAVATAN ile büyük bir kitle oluşturmak için yola çıktıklarını ifade eden Cindoruk, ''Bu kongre DP 'nin tek başına yaptığı son kongredir. ANAVATAN'lı kardeşlerimiz de bize katkıda bulunacaklar. Onlar da bizimle aynı düşüncelere sahiptir, aramızda hiçbir itilaf yoktur. Geçmişte olanları mesele yapmayacağız. Bu kardeşliğin partinin her aşamasında hissedilmesini istiyorum'' dedi.

-''BU İKTİDAR YALNIZDIR''-

Cindoruk, herkesin mevcut iktidarla bir sorunu bulunduğunu, iktidarın da cumhuriyet ile bir mücadelesi olduğunu öne sürerek, hiçbir ülkede iktidarın askerle, üniversitelerle ve medya ile kavgalı olmadığını söyledi. Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Onun içindir ki, bu iktidar yalnızdır, 'ıssız adam'dır. Tek başına yaşıyor. 75 milyonluk ülkeyi yönetecek ne inançları ne de kadroları var. Orantısız güç kullanıyor, yargıya müdahale ediyor. 'Ergenekon' denen bir dava ile en değerli üniversite profesörleri, Silivri'de yargılanıyor. Cezaevinde mahkeme olur mu? Bu sadece Yassıada'da oldu. O zaman da ihtilal vardı zaten. Bu Türk siyasetinde olacak şey değil.''

Cindoruk, ''Türkiye'nin en büyük medya organına vergi borcu nedeniyle saldırıldığını, Anayasa'da değiştirilmez olan maddelerin değiştirildiğini'' savundu.

Hükümetin ordu ile de ihtilafa düştüğünü ileri süren Cindoruk, ''Biz ordumuza tek bir laf söyletmeyiz. İhtilallerle devrilen bir partiden gelmemize rağmen bir kez bile laf söylemedik. Bizim sorunumuz ihtilal komutanlarıyla oldu. Türkiye'nin başka ordusu yok. Sevgimiz ve saygımız sonsuzdur. Ama şimdi orduya karşı ciddi bir yıpratma kampanyası var. Emellerine ulaşmak için önlerine geleni ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Elimizden rejim kayıyor ve bu da hepimizin sorunudur'' diye konuştu.

Cindoruk, hükümetin uygulamalarıyla Türkiye'yi giderek Orta Doğu ülkelerine benzetmeye çalıştığını, bundan da gurur duyduğunu iddia ederek, Türkiye'nin yerinin Avrupa Birliği olduğunu kaydetti.

Tarafsızlığını bırakan iktidarların ''korkak'' olduğunu ifade eden Cindoruk, mevcut iktidarın da korktuğunu ileri sürerek ''Eğer korkmuyorsanız bu kadar hiddete ne gerek var?'' dedi.

Hükümetin, ''demokratik açılım'' olarak nitelediği çalışmanın çerçevesini hala net olarak ortaya koymadığını savunan Cindoruk, Ermenistan ile yaşanan sorunda da tek çözümün, Türkiye-Azerbaycan ikili platformundan geçtiğini kaydetti.

Süleyman Demirel gibi büyük siyasi karizması olan lidere sahip olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Cindoruk, ''O bir okuldur, onu dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca o da, ANAVATAN'la yapmayı kararlaştırdığımız birleşmeyi sonuna kadar destekliyor'' dedi.
 

KENDİM İÇİN BİRŞEY İSTİYORSAM NAMERTİM
 // RECEP AYDIN
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
11 Ekim 2009 16:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler