YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimse sürpriz beklemesin
Kimse sürpriz beklemesin
11 Temmuz 2015 16:26
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Başbakan Davutoğlu ile yapacakları koalisyon görüşmesiyle ilgili olarak "kimse sürpriz beklemesin, hassasiyetlerimiz belli" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, salı günü saat 14.00’te MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile koalisyon görüşmesi yapacak. Görüşme, TBMM’de gerçekleşecek. AK Parti’den görüşmeye gelecek isimlerin belli olması sonrasında MHP “karşılıklılık” esasına göre görüşmeye katılacak yöneticilerini belirleyecek.

"Hassasiyetler belli"

Ziyaret öncesinde MHP’nin pozisyonuna yönelik soruları yanıtlayan Genel Sekreter İsmet Büyükataman, partisinin 7 Haziran gecesi Bahçeli’nin açıkladığı noktada olduğunu belirterek “Sayın genel başkanım, Davutoğlu’na aynı şeyleri söyleyecektir. Davutoğlu geldiğinde bunlardan farklı bir şey beklenmemelidir. Sürpriz ya da beklenmedik bir gelişme olmayacaktır” dedi.

MHP ile hükümet kurulması ihtiyacının ortaya çıkması durumuna ilişkin ise Büyükataman, “Ortaya koyduğumuz hassasiyetler bellidir. Bu hassasiyetlerin dikkate alınması, kabul edilmesi durumunda farklı bir nokta söz konusu olabilecektir” diye konuştu.

Büyükataman, Bahçeli’nin ortaya koyduğu 4 başlık altındaki kırmızı çizgilerin kabul edilmesi halinde koalisyon görüşmelerine geçebileceklerini, bu aşamadan sonra koalisyon görüşmelerini sürdürecek komisyonların kurulabileceğini dile getirdi.

MHP kulislerinde, Bahçeli’nin önceki gün yaptığı açıklamada koalisyon için dikkat çektiği koşullar arasında yer alan başlıkların AK Parti’yi zora sokacağı konuşuluyor. MHP kaynakları, “Bu başlıklardan hangisine AKP açıktan karşı çıkacak. ‘PKK lağvedilmesin’, ‘Silahlar bırakılmasın’ mı diyecek?” ifadesini kullandı.

 

HABERTÜRK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler