YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kimse bizimle aşık atmasın"
"Kimse bizimle aşık atmasın"
01 Haziran 2010 12:59
Partisinin grup toplantısında partililere seslenen Başbakan Erdoğan'ın gündeminde İsrail vardı. İsrail'i oldukça sert bir dille eleştiren Erdoğan, İsrail'i uyardı: "Türkiye'nin dostluğu ne kadar kıymetliyse düşmanlığıda o kadar şiddetlidir"

Başbakan Erdoğan haftalık olağan grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu... İsrail'e zehir zemberek sözler sarfeden Erdoğan, Bu işin peşini bırakmayacaklarının altını çizdi...

Başbakan Erdoğan'ın grup konuşması dünya TV'lerinde de geniş yankı buldu. Dünyada bir çok ünlü haber kanalı Başbakan Erdoğan'ın grup konuşmasını canlı olarak yayınladı...

İşte Başbakan Erdoğan'ın grup toplantıısnda yaptığı o konuşma;

"Bugün sadece aziz milletime değil bütün insanlığa seslenmek istiyorum. Duygularımı açık yüreklilikle seslenmek istiyorum. Gecenin en karalık anında iki kanlı saldırı gereçekleşti. Bir İskenderun'da terörist saldırıydı. Altı askerimiz şehhit oldu, yedi askerimiz yaralandı.

İkincisi İsrail'in saldırısı. Yükü merhamet olan gemiler mevzilerine ulaşamadı kana bulandı. İsrail ordusuna ait silahlı unsurlar 32 ülkeden 600 insanın bulunduğu gemiye uluslararası sularda hukuksuz bir şekilde saldırıda bulundu. Masum insanların kanını döktü. Ölü ve yaralıların olduğu gemilere el konuldu. Kadınlar çocukların ve tamamen sivillerin bulunduğu bu insanlık dışı saldırıyı şiddetle lanetliyoruz.

Bu saldırı uluslararası hukuka karşı yapılmıştır. İnsanlığın vicdanına yapılmıştır. Her milletten insanlar, insani yardım götürüyorlardı. Bütün dünyaya yüklerini deklare etmişti. Dünyadan ve ülkemizden 60 tane gazeteci gemilere binmişti. Açık denizde mazlum insanlara, evleri yıkılmış insanlara yardım götüren 600 insana yapılan bu saldırıının BM'nin felsefesine yapıldığı açıktır.

Gemilere beyaz bayrak çekilmişti. Gemiler silahlı saldırıya maruz kalmıştı. Hatay'da meydana saldırı ve İsrail'in hukuksuz saldırısı nedeniyle Şili'deki temaslarımızı keserek yurda döndük. Gereken adımları Türkiye'deki arkadaşlarımızla atmaya başladık.

Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanımız tepkimizi ve hassasiyetleimizi ortaya koyduk. Ben de Türkiye ile sürekli temas halinde olduk. Uluslararası camia ile temasta bulunuduk ve bu süreç devam ediyor.

Türkiye diplomasinin bütün imkanlarını kullanmaktadır.

Tel Aviv büyükelçimiz geri çağırıldı. 3 askeri tatbikat iptal edilid. BM aiclen toğplantıya çağpırılarak olğanüstü görüşme yapılması sağlanmıştır. İsrail'i kınayan açıklama yapılması sağlanmıştır. Genç milli takımının yapacağı maçlar iptal edilid. NATO toplantıya çağpırılsdı. Uluslararsı kuruluşlar göreve davet edildi.

Konvıoydaki vatandaşlarımızın güvenliklerinin sağlanması için gereken yapılmıştır. İsrail yaralıları biz gönderelim dedi. Biz kendi yaralılarımızı alacak iradeye sahibizi dedik ve bunu reddettik. 2 askeri uçak yaralılarımız almak için gitti. Sivil uçaklar da gitti.

Tüm yaralıların tedavisini Türkiye da yapılması için gereken tedbirler alındı.

İsrail'in dünyayı doğruı bilgilendirmesi ve işbirliğinden kaçınmaması gerekiyor. İsrail'in b aşamada sergileyeceği tavır tüm dünyaada ibretle izlenmektedir. İsrail'in Gazze'ye yönelik insanlık dışı ambargoyu derhal kaldırmalıdır. Filistin halkına gönderilen yardımların yerin ulaşmasına engel olmamalıdır.

Dün yaşanan olaylar insanğılın ortak medenmiyeti açısından kara bir leke olmuştur. Masum insanları katletmek, sivillere terörsit muamalesi yapmak alçakça bir pervasızlıktır. Savaşın da barışın da bir hukuku vardır. Savaşta çocuklara,i kadınlara, yaşlılara, din adamlşarına, beyaz bayrak çekenlere saldırılmaz. Savaşta değil barışta bunları yapanlar insanlıktan çıkmış olurlar.

Zorbaların, korsanların bile belli ahlak kuralları olur. Hiçbir ahlak kuralına uymaya bu sıfatları yakaıştırmak iltifattır. İsrail adeta dünyaya meydan okumuştur. İsrail hükümetini bu pervasız saldırısı mutlaka ama mutlaka cezalandırılmalaıdır.

Yalan söylemeyi devlet yönetiminden soruşturma  uluslararsı camia soruşturmalı ve cezasını vermelidir.

Türkiye yeni yetme köksüz bir devlet değildir. kimse Türkiye ile aşık atmaya, Sabrını test etmeye kalkmamalıdır. Türkiye'nin dostluğu ne kadar kıymöetliyse düşmanlığı da o kadar şiddetlidir. Türkiye'nin dostluğunu kaybetmek bile başlı başına bedeldir.

İsrailli insanlar bu olayın ne kadar yanlış olduğunu çok iyi anlamaktadır. Mesele türkiyei İsrail arasında yaşanan bir mesele değildir. Mesele mevcut yönetimini barışı tehdit eden yaklaşımlar sergilemesidir.

İsrail yaptığı haksızlıkları güvenlik endişesiyle, anti-semitizmle açıklayamaz. Ortaada şiddeti politika haline getiren, kan akıtmakatan öçekinemyen bir yöentim bulunuyor. BM Güvenlik Kopnseyi'nin İsrail hakkında verdiği karaları tanımöayan İsrail'dir. BM'dfe dün akşanma aldığı kınama kararıyla yet,inmemeli. BM SDektereri aradı, Akşaam da Obama ile görüşeceğim. Onlara bunları anlatacağım. İsrail bunları bir eyerleden aldığı güçle yapıyor.

Oratdoğu'da barışın zeminini yok etmek isteyen İsrail'e baş başa bırakamayız. Bu yönetim bunların bedelini ödemelidir. Kendi halkının güvenliğini düşünen devlşet bütün dünyanın nefretini kazanarak bunu yapamaz. İsrail etrafındaski savunma kalkanlarını bir ibir yok etmekte.

Kin ve nefreti yaygınlaştırarak etrafına istikrarsızlaştırarak bir çıban başı gibi açığa çıkıyor. İsrail halkına seslenmek istiyorum. Anti semitizme karşı olduk. Şimdi aynı duyarlı ytavrı sergilemek İsrail halkı olarak sizdedir. Hüküğmet ortaklarının her türülü şiddet politikası İsrail'in menfaatini ortadana jkaldırmakta iszin güvensizliğini ortadan kaldrımaktadır.

İsrail devletini korsanlık yapar duruma düşürmektedir. Devlet terörü etmekle, kan döklmekle debvlet yöenettiğini zanneden bu pwervasız politikacılar öncelikle İsrail halkına kötülük etmektedir.

Türk Musevi cemaatine de teşekkür ediyorum. Musevi vatandaşlarımz Türkiye'nin haklı kaonumunu savunuyor. Onlara kem gözle bakmak kimsenin hakkı değildir.

Bugün yeni bir gündür. Milattır. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı aşikardır.

Alenen cvinayet işleyenlerin özür dilemeden insanlığın yüzüne bakması mümkün değildir.

Masum insanlara silahla saldırarak kan akıtmak devlet terörüdür. Bize ateş atıldı. Artık sizin bu yalanlarınızdan bıktık. Dürüst olun. El konulan geöielr personeel ve gönüllerle birlikte derhal serbest bırakılmalıdır. Bu saldırı İsrail'in Gazze'ye reva gördüğü zulmü ortaya koyfu.

Öldürmeyi iyi bildiklerini yüzlerine söylediklerimiz insanlığa gösterdi. Sedyedeki yaralıyı bile kelepçeliyorlar. İnsanlıktan bunların ne kadar nassbi olduğpun dünayay anlatmak mükğn değpili.

Kuru kuruya lanetlemek yetmiyotr artık netice almamız gerekiyor. Artık gücün değil adalet yerini bulacağını bilmelidir.

Türkiye hukukun kurallarını uygulayacak. Kan dökücü siyasetiyle İstrail bu cinayeti meşru gösteremez. İsrail hiçbir gerekçe ile elindeki kanı temizleyemez. Akdeniz'deki saldırının ortaya öçıkardığı sorunm artık dünyanın sorunudur. Hiçkimsenin bu botyutta işlenen ccşnayete sseyirci kalmayacağını dülşünüyoruz: Her kim kanlı saldırıları görmezden gelirsde onlarda bu saldırı da suç. ortağıdır. Meseleni terörle mücadele olmadığı bi şehrin işnsanlarını katletmek olduğu ortaya çıkmıştır.

O insanaların üzerinde fosfor bombaları atacaksınz, camileri, hastaneleri bombalayacaksınız bunlar yetmez gibi o insanları her türlü ihtiyaçlarından mahrum bırakacaksızın. Yardım görevlilerinden insanlık dışı vahşetinizi esirgemeyeceksinz Herkes mazur görebilir, göz yumabilir, sinsice destek verebilir ama İsrai Türkiye'yi başkalarına benzetmek gibi bir hatanın içine düşmesin. Bedeli ağır olur. Açık denizde cinayet işleyen İsrail kanlı eylemiyle bütün dünyaya karşı tecrit olmayı seçmiştir. Herkes sırtını dönsede bile bizi Türkiye olarak Gazze'ye sırtımızı dönemeyeceğiz. Herkes sussa biz Filistin için haykırmaya devam edeceğiz.

Milletimiz metin olmalıdır. Türkiye'ye yakaşır bir vakar içinde olmalıdır. Yaralılarımızın yaralarını birlikte saracağız. İnsanaımıza yaraşan da budur. Herkes bilsin ve emin olsun ki insanlığın vicdanından süzülen dostluk gemileri birgün menziline ulaşacaktırç. Bu insanlık dışı operasyonun arkasdında olanlara bir kez daha sdesleniyorum. Siz ne kdar saldırganlığın arkadındaysanız biz o kdara barışın adaletin atrkasındfayız.

Siz ne kadar Gazze'lilerin karşısındaysanız biz o kadar Filsitinlilerin Gazzelileri arkadındayız, yanındayız. İsrail'in saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum.

İsrail hükümeti yaralıları, cenazeleri ve yardım görevlilerini bir an önce teslim etmelidir.

İskenderun'daki nöbet değişimi sırasında vuku bulan hain saldırıyı şiddeetli lanetliyorum. Ailerine başsağlığı diliyırum. Terör örgütü alçak ve kanlı yüzünü ortaya koymuştur. Huzur ve güvenliğini hedefleyen bu saldırı amacaına ulaşamayacaktır.

Biz analar ağlamasın, demokraitk açılımı  bür sürece soktuk. Türkiye demoktratik standartlarını yükseltiyor. Türkiye ne zaman yükselişe geçse bir karanlık el devreye giriyor. Bu süreci akim bırakmaya çalışıyor. Biz demokrasi dedikçe birileri silaha sarılıyor.

Biz anayasa değişikliği yapıyor, referandunma gidiyoruz süreç sabete edilmeye çalışıyor. Bu karanlık senerayolar görülmelidir. Demokraitrkleşmeyi aynı kararlılıkla sürdüreeceğiz. Terör örgütü ve yandaşları asla hain emellerine ulaşamayacaktır."

batuhana
 // erdoğan munlafalıoğlu
sen burda mhpye laf atacağına biraz gözünü aç bdp akp pkk israil ermenistan bunların hepsi bir olmuş ülkeyi nasıl bölerizin hesabını yapıyorlar senin gibilerde onları tepemize çıkartıyor tayyip nede olsa insanların gözünü boyamayı iyi biliyor biraz yüreğin varsa akplilerden deniz feneri olayının hesabını sor...
01 Haziran 2010 18:26
başbakan
 // müslüman
bu ülke 30 a yakın başbakan gördü o başbakanlarda şimdiki gibi hakiki başbakan olsalardı kukla yerine şuan ülkemiz 2 amerika ederdi ve israilde bu cüretleri bulamazdı 80 milyon nere 3 milyon nere ey müslümanlardan korkanlar asıl korkmanız gerekenlerden korkun...
01 Haziran 2010 16:19
MUHALEFET OKUDA GÖZÜN LİDER GÖRSÜN !
 // BATUHAN
Ne yazıkki bu ülkenin muhalefet liderlerisiniz özellikle Demirtaş ve Bahçeli bu beyanı okuyunda neyin neresindesiniz öğrenin şayet siyaset yapacaksanız, öbürüne söylenecek sözüm yok değmez çünki daha ne dediğini ve ne diyeceğini tam bilmiyor nereden üfürülürse otarafa doğru gidiyor....
01 Haziran 2010 13:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler