YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıç'tan hodri meydan
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Şahsıma ait gayrimenkulün restorasyon çalışmasında Altındağ Belediyesi'nin bir tek paslı çivisi veya kırık tuğlası varsa tapuyu bu iddiayı ispat edene vermeye hazırım'' dedi.
Kılıç'tan hodri meydan
31 Mart 2012 / 19:01 Güncelleme: 31 Mart 2012 / 19:05

Kılıç, TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması konusunda, Hükümet adına konuştu.

Suat Kılıç, ''Gayrimenkulü Hamamönü bölgesinde almak kabahat ise bu kabahatin gerekçeleriyle, belgeleriyle ortaya konması lazım. Bölgenin aynı zamanda restorasyon alanı ilan edilmiş bir bölge olması, o bölgede gayrimenkul edinimini bir kabahat, suç oluyorsa, bunun da hukuki dokümanlarıyla ortaya konması lazım'' dedi.

Hamamönü bölgesindeki vatandaşların restorasyon çalışmalarından haberi olmadığı ve bu yüzden de hak kaybına uğradığı iddiasına yanıt veren Kılıç, Altındağ Belediyesi'nin geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının 2007'den beri yürüttüğünü söyledi. Kılıç, bölgedeki çalışmaların Murat Karayalçın dönemine kadar uzandığını ifade ederek, bölge halkının bilgisinin olmadığı iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

Kılıç, taşınmazın tapusunun adına tescil tarihinin 2009 olduğunu kaydetti. Vekaletle tapu tescili yapıldığının söylendiğini ifade eden Kılıç, ''Vekalet, hukukun düzenlemiş olduğu bir müessesedir. Vekaletle iş yapmanın, devir yapmanın ya da almanın herhangi bir hukuki sakıncasının varlığını, iddia edenin ispat etmesi gerekir. Vekaletle iş görmenin hukuki sakıncası nedir '' diye sordu.

Belediyedeki bir memura tapu için vekalet vermesinin hukuki ve etik açıdan engel bir tarafı olmadığını belirten Kılıç, ''Vekaleti verdiğim kişi projeyi yürüten kişi değildir, ilgili şubede bir memurdur. Adıma sadece tapu kabulü yapıyor. Bunda suç olan etik sorun ne olabilir '' dedi.

Suat Kılıç, iddialara yanıtı, iddiaların bakanlığı ile ilgili olmadığı için avukatı aracılığıyla yaptığını söyledi.


-''Buradan size kahramanlık çıkmaz''-


Kılıç, ayağa kalkarak kendisine laf atan CHP Ankara Milletvekili Levet Gök'e, ''Buradan size kahramanlık çıkmaz'' dedi.

İftira olduğunu söylediği iddialarda, kişilik ve özel mülkiyet haklarına saldırı olduğunu kaydeden Kılıç, aldığı gayrimenkulün restorasyon çalışmasının Altındağ Belediyesi tarafından yapıldığı iddiasının doğru olmadığını söyledi. Kılıç, ''Şahsıma ait gayrimenkulün restorasyon çalışmasında Altındağ Belediyesi'nin bir tek paslı çivisi veya kırık tuğlası varsa tapuyu bu iddiayı ispat edene vermeye hazırım. Kişilik onurunu zedelemek, insanlara saldırmak bu kadar kolay olmamalı, iftira atmak bu kadar kolay olmamalı'' diye konuştu.

Suat Kılıç, gensoru önergesi hazırlanırken, iddiaların belgeleriyle ortaya konması gerektiğine işaret ederek, ''Böyle bir şey olabilir mi, böyle bir iddia olabilir mi '' diye sordu.

Kılıç, evi restore edilmiş vaziyette aldığı iddialarına karşılık olarak, evin restore edilmeden önceki görüntüsünün yer aldığı fotoğrafı gösterdi.


-Turgutlu Belediyesine araç satma iddiası-


Turgutlu Belediyesi'ne araç sattığı araca ilişkin de Kılıç, ''06 plakalı ticari aracın tarafımdan satıldığı doğrudur. Aracı sattığımız şirket Turkap adında bir şirket. Araç benzer araçları satan yerler üzerinden, Rayiç değeri konularak satılıyor. Turkap adında bir şirket bu aracı satın alıyor. Özel hukuka tabi bir şirketin, belediye teşekkülü olup olmadığını, o şirketin künyesinde görebilmem mümkün değil, satış sırasında bunu anlayabilmem, kavrayabilmem mümkün değil'' dedi.

Kılıç, bu konunun ilk kez Meclis gündemine gelmediğini, 4. kez geldiğini söyleyerek, ''Benim aracımla ilgili 37 bin TL vurgusu yaptınız. Bu aracın dolusu 42 bin liraya kadar. Aracın kasko değeri 41 bin 920 lira. Sizin iddia ettiğiniz gibi 37 bin lira değil. Aracın satış bedeli de 49 bin lira. Bu tür araçlar binek araca dönüştürülürken içinde yapılan tadilatlar var. İçinde yapılan tadilatlarla birlikte aracın toplam değeri çıplak değerinin üzerinde'' diye konuştu.

Tekrar kürsüye gelen CHP'li Gök, ''27 yıllık siyasetçiyim, bir bakanın bu kadar aciz durumlara geldiğini görmemiştim. Sayın Bakan hiç bir iddiaya cevap vermedi. 'Ben kendi imkanlarım ile yaptım' diyor ama Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu projeyle ilgili olarak, 'hemen hemen tamamını belediye imkanlarıyla yaptık' diyor'' sözlerini sarf etti.

Bakan Suat Kılıç, bu iddialara karşılık olarak ''yalan'' diye bağırdı.

Görüşmelerin ardından CHP'nin, Suat Kılıç hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması kabul edilmedi.

Bunun üzerine Gök, ''Suat Kılıç bundan sonra burada bakanlık yapamaz. Her şey ortada. Yazıklar olsun size. Ahirette peşini bırakmayacağım. Utanmadan el kaldırdınız'' diye bağırdı. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler