YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nun yerine Sarıgül
İktidar savaşının tam gaz sürdüğü CHP'de Kılıçdaroğlu'nu liderliğe taşıyan sürecin benzeri şimdi Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için işletiliyor. Kılıçdaroğlu, TESEV üyeliği ve Dersim tartışmalarıyla yıpratılırken medya Sarıgül'e yer veriyor
Kılıçdaroğlu'nun yerine Sarıgül
21 Kasım 2011 / 08:13 Güncelleme: 21 Kasım 2011 / 08:14

Partideki iktidar mücadelesinin bir türlü sona ermediği CHP'de, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık koltuğuna oturmasını sağlayan sürecin bir benzeri şimdi de Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için işletiliyor. Kaset skandalının ardından Baykal'ın koltuğuna oturan Kılıçdaroğlu'nun son günlerde liderliğini zayıflatan tartışmalar ve krizler arka arkaya yaşanırken, bir yandan da Mustafa Sarıgül ismi için kamuoyu oluşturuluyor.

Baykal'ın ardından gözyaşı döken ama kısa süre sonra Kılıçdaroğlu'nun en yakınındaki isim olan Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de kendisine yeni bir yol çizerek, Sarıgül ile dirsek temasını artırdı. Tekin ve destekçileri, Baykal'ın partiden attığı, Kılıçdaroğlu'nun da geri almadığı Sarıgül'ün genel başkanlığı için zemin hazırlıyor.

İSMİNİ VETO ETMİŞTİ

Gürsel Tekin, bir dönem parti ile ilişiği kesilmişlere yeniden dönüş yolu açan PM kararının ardından Fikri Sağlar ve Gürbüz Çapan gibi isimlerin yanı sıra Mustafa Sarıgül'ün de adını gündeme getirmişti. Fakat Sarıgül'ün partiye dönüşü Kılıçdaroğlu'ndan veto yemişti. CHP'ye yeni lider arayışı ile ilgili haberler medyada sık sık yer alırken, bu kapsamda Sarıgül'ün adı da sıkça konuşuluyor. Sarıgül de belediye başkanlığı ile ilgili çalışmalarını halkla daha iç içe sürdürmeye özen gösteriyor, cenazelerde, düğünlerde ve halkın bulunduğu her türlü organizasyonda daha fazla yer alıyor.

SARIGÜL ANKETİ

Sarıgül'ün adı son günlerde yapılan anketlerde de dikkat çekici şekilde yer alıyor. Andy-Ar'ın en beğenilen liderler listesinde Başbakan Erdoğan'ın (yüzde 54.3) ardından Sarıgül'ün (yüzde 23.8), daha sonra da yüzde 19.1 ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun adı sıralandı.

PARTİDE DERSİM İSYANI

Bir yandan medyada Sarıgül'ün adı yoğun olarak kamuoyunun gündemine getirilirken, diğer yandan parti içinde de Kılıçdaroğlu'nun liderliğini tartışmaya açacak gelişmeler sürüyor. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Dersim katliamı ile ilgili partisinin geçmişini eleştiren sözleri üzerine partinin ulusalcı kesiminde büyük bir isyan başladı. Bazı milletvekilleri Kılıçdaroğlu'ndan habersiz Aygün'e karşı bildiri açıklarken, Kılıçdaroğlu da partilileri 'disiplinli olmaya' davet etmek durumunda kaldı. Gürsel Tekin'e yakın bir internet sitesi Kılıçdaroğlu'nun liberal düşüncedeki TESEV'in kurucuları arasında olduğunu deşifre etti. Bu haber partide Kılıçdaroğlu aleyhine yükselen seslerin artmasına neden oldu.

BENZER SENARYO

Sarıgül senaryosu, Kılıçdaroğlu'nu liderliğe taşıyan senaryoya benzerliğiyle dikkat çekiyor. AK Partili bazı isimler hakkında açıkladığı dosyalarla kamuoyuna taşınan Kılıçdaroğlu, medya desteğiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday yapılmış, kaset skandalının ardından da Baykal'ın koltuğuna oturmuştu. Sarıgül'ü de önce belediye başkan adayı gösterip sonra liderlik koltuğuna oturtmak da konuşulan senaryolar arasında.

 

Değişmeyen hedefi CHP genel başkanlığı

Mustafa Sarıgül, 2004 yerel seçimlerinde Şişli Belediye Başkanlığı'na yüzde 60'ın üzerinde oy alarak seçilince, buradan aldığı destekle 2005 yılında Deniz Baykal'la genel başkanlık yarışına girdi. Kurultayda yenilen Sarıgül partiden de ihraç edildi. 2009'da Belediye Başkanlığı'nı bu kez DSP çatısı altında kazandı. DSP'den istifa eden Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi'ni kurdu. Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye genel başkan olması üzerine partileşme çalışmasını durdurdu. (Yeni Şafak)

MEDYALARIN BALONU.
 // 26HALİL
SN SARIGÜL bazı bedyaların oyuncağı yani balonu istedikleri ğibi şişirip oynuyorlar. oyun oynamaktan bıktıkları zaman balonu hemen patlatıyorlar. CHP nin başına kimi getirirseTBMMnin getirin CHP den ne köy,nede kasaba olur.halkın oyları halkın cebinde hiç bir parti halkın oylarını çantada keklik görmesin. bu arada halk istemediği halde kükümet bazı çevrelere yaranmak için bedelli askerliği çıkaracak.SN YILMAZ,da siyasi hayatıma malolsada şu kanunu çıkartaca...
21 Kasım 2011 10:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler