YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nun 'yeni anayasa' tarifi
Kılıçdaroğlu'nun 'yeni anayasa' tarifi
07 Mart 2013 23:02
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmalarına devam edildiğini ve 'şu veya bu parti katkı vermiyor' diye bir suçlama yapmanın doğru olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın önderliğinde başlatılan “İstihdam Fırsat Eşitliği Yaratma” projesinin İnşaat Mühendisleri Odası Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programına katıldı. Programda gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, konuşmasına üniversite yıllarından bahsederek başladı. Üniversiteyi kazandığında olağan üstü bir heyecan duyduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Birinci sınıfa girdiğimde kocaman bir salondu ve sınıf çok kalabalıktı. Yanımdaki arkadaşlarımı tanımama rağmen heyecanımı asla yitirmedim. Birinci ve ikinci sınıfım büyük bir keyifle geçti. Üçüncü sınıfa geldiğimde kafamda bir soru işareti oluştu. Okulu bitirince ne olacak, dördüncü sınıfta bu soru kafamda biraz daha büyüdü. Ben eminim sizlerde aynı soruları kendinize soruyorsunuz” diye konuştu.

Genç nesillerin sorunlarının Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, herkesin bir beklenti içerisinde olduğunu ve üniversiteyi bitirdiğinde nerede çalışacak diye soruların sorulacağını vurguladı.

"Gençler siyasetle eskisi kadar ilgilenmiyor"

Gençlerin siyasetle eskisi kadar ilgilenmediğini sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, “Sizden isteğim siyasetle ilgilenin. A partisi olur, B partisi olur, C partisi olur hiç önemli değil. Kafanıza ve düşüncenize en uygun parti hangisi ise o partiyle mutlaka ilgilenin. Çünkü siyaset ülkeyi yönetme sanatının ilk adımıdır” dedi.
Kılıçdaroğlu, “Siyasetle ilgilenmenin şöyle bir yararı var. Ülkenin sorunlarıyla ilgili çözüm üretiyorsanız, o çözümlerin arkasında durmanın ve hayata geçirmenin yolu siyasetten geçiyor” diye konuştu.

“Hayatın her alanını sorgulayın”

Kendisinin sorumluluğunun olduğunu ve gençlerinde sorumluluğunun olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Çünkü bizim 68 kuşağı geldik bir yere. Yeni kuşağa geçeceğiz. Siyaset anlayışı da, bütün anlayışlar da, dünya anlayışı da değişiyor. Bizlerde değişiyoruz, sizlerde değişiyorsunuz. Unutmayın; insan oğlu tekerleği 3 milyon yılda bulmuş. 3 milyon yıllık bir birikim sonucunda tekerlek bulunmuş. Bugün her saniyede sayısını bilmediğimiz buluşlar var. Gençlerin unutmaları gereken bir alan var, hayatı her alanda sorgulayın. Dünyayı sizler değiştireceksiniz.”

“Biz hiçbir çocuğumuzun bedel ödemesini istemeyiz”

68 kuşağının ağır bedeller ödeyerek bir şeyler yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, kimisi hapislerde, kimisi yurt dışına kaçarak, kimisi idam edilerek, kimisi de daha ağır bedeller ödeyerek dünyayı değiştirmeye kalktığını kaydetti. Kendilerinin hiçbir çocuğun bedel ödemesini istemediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Her çocuğumuz özgürce düşüne bilmeli, özgürce yaza bilmeli. Özgürlük farklı bir şey. Bu kavramın ne kadar önemli olduğunu kendi yaşantınızdan da görebilirsiniz. İşsizliği çözerken siyaset kurumlarına ilgi göstermenizi isterim” dedi.

“Devlet işsizlik sorununu çözmek zorunda”

İşsizlik sorunun devletin sorumlu olduğu alanlardan bir tanesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, devletin işsizlik sorunu çözmek zorunda olduğunu belirtti. Kişinin çalıştığı dönemde işsiz kaldığı zaman İşsizlik Sigortasından kendisine para ödendiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Asgari gelir güvencesi sosyal devletin temelini oluşturur” dedi.

“Uzlaşmayla biz yeni, uygar bir anayasa yapalım”

Konuşmasının ardından programa katılan gençlerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, bir gencin yeni anayasa çalışmasına ilişkin sorusu üzerine, “Hiçbir siyasal partinin mutfağında anayasa tasarısı hazırlanmaz. Çünkü anayasa tasarısı ya da çalışmaları parlamentoda bir toplumsal uzlaşmayla hazırlanmak zorundadır. Yüzde 1 oyu olan parti ile yüzde 51 oyu olan bir partinin aynı masanın etrafında anayasa yapmaları gerekiyor. Çünkü anayasa kitapçığını eline alan her yurttaş, ‘bu benim anayasamdır’ demelidir. Anayasa bizim ortak ideallerimizi, ortak hedeflerimizi belirleyen temel bir hukuk normudur. Biz Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na diğer partiler gibi üç üyeyi verdik. Çağdaş, özgürlükçü, kadın erkek eşitliğini sağlayan, sosyal politikaları öncelikli, örgütlü bir toplumu esas alan, bireysel hak ve özgürlüklerin alanını genişleten bir anayasa istiyoruz. Bu konuda çok samimi olarak katkı veriyoruz. Şu veya bu parti katkı vermiyor diye bir suçlama yapmak asla doğru değil. Çünkü şu anda çalışmalar devam ediyor. Her siyasal parti de düşüncelerini orada ifade ediyor. Arzumuz şu, bir uzlaşmayla biz yeni, çağdaş, uygar bir anayasa yapalım ve Türkiye yeni anayasasına kavuşmuş olsun. Biz iyi niyetle bu katkıyı yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler