YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu’nun listesi 4 fire verdi
Kılıçdaroğlu’nun listesi 4 fire verdi
08 Eylül 2014 13:00
CHP Parti Meclisi seçiminde, Kılıçdaroğlu’nun çağırdığı emekli büyükelçi Murat Özçelik çizildi. Bir diğer şok da Genel Başkan Yardımcısı Toprak’ın dışarıda kalması oldu.

CHP’nin olağanüstü kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçilmesinin ardından, partideki en yetkili organı olan Parti Meclisi (PM) seçimi de tamamlandı. 

Oy kaybı yaşayarak üçüncü kez liderlik koltuğuna oturan Kılıçdaroğlu, blok liste yerine çarşaf liste ile seçime gitmesine karşın sadece dört fire verdi.

Özel 482 oy aldı

Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik listesinde yer alan ancak PM’ye seçilemeyen isimler şunlar:

“Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik, eski DSP Milletvekili Zeki Eker ve Avukat Saliha Sera Kadıgil.” Bu dört isim yerine listeyi delerek PM üyesi seçilenler ise şunlar oldu:  “Manisa Milletvekili Özgür Özel,eski bakan Fikri Sağlar, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve eski İstanbul İl Başkanı Ali Özcan.”
 
Özgür Özel 482, Fikri Sağlar 448, Aykut Erdoğdu 350, Ali Özcan 334 delegenin oyunu aldı. Yerel seçimde Manisa adayı olan partinin genç isimleriden Özgür Özel, özellikle Soma madencileriyle ilgili yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekmişti. Erdoğdu ise yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarmasıyla tanınmıştı. 

Fikri Sağlar klasiği

Kılıçdaroğlu’nun listesini delen eski bakanlardan Fikri Sağlar ile Ali Özcan hem ‘sol kanat’ hem de İnce’nin listesinde yer alıyorlardı. Sağlar 2012 kurultayında da listeyi delmişti.

Liste dışı kalanlar arasında en kritik isimlerden biri Murat Özçelik’ti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun listesinde olan Türkiye’nin ilk Kamu Güvenliği Müsteşarı Büyükelçi Murat Özçelik 53. sırada 324 oy alarak PM’ye giremedi. Faruk Loğoğlu’nu listeye almayan Kılıçdaroğlu’nun dış politikayı Özçelik’e emanet etmeyi planladığı belirtiliyordu.  Bir başka şok ise Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın PM’ye seçilememesi oldu. Toprak, 59. sırada 297 oyda kaldı. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler