YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert eleştirilerde bulundu.
Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu
22 Nisan 2012 / 18:47 Güncelleme: 22 Nisan 2012 / 18:53

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili, ''Ne diye saldırıyor Diyanet İşleri Başkanımıza  Camilerin ahır yapılması ile ilgili konuda kendisinden onur, monur vesaire gibi laflarla bir cevap istiyor. Bak bu ifadeyi Diyanet İşleri Başkanımıza kullanacak kadar sen edepten, adaptan uzaksın'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Bursa İl Kongresi'nde, Bursa'nın Osmanlı'ya başkentlik yapmış kadim bir şehir olduğunu, Bursa'nın Osman Gazi, Orhan Gazi, Murat Hüdavendigar ve Yıldırım Beyazıt'ın emaneti olduğunu söyledi.

Bursa'ya yapılan hizmetlerden örnekler veren Başbakan Erdoğan, eğitim alanında yapılanlardan söz ederken Fatih Projesi'ne değindi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu projeyle ilgili 20 katrilyon liralık yolsuzluk olduğunu söylediğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Yahu ayıptır. İnsan biraz edep eder, adap eder. Fatih Projesi nedir diye sorsanız bunlar bilmez. 4 4 4'ü anlamadığı, bilmediği gibi. Çok ilginçtir. 3-4 ay 4 4 4'e saldırdılar. 'Bilmeden, öğrenmeden bunu TBMM'ye getiriyorlar' dedi. Komisyon çalışmalarında bilip de anlayan adamları baktık ki selobant tankını kalktı bizim komisyon başkanına fırlattı. Siz bilmediğiniz, anlamadığınız yerlerde böyle mi hareket ediyorsunuz yahu  İşte Van'daki milletvekilinin tavrı böyle, komisyondaki başkanvekilinin hali böyle. Bu da CHP milletvekili. Ne farkı var  Üstelik bu, Meclis'in çatısı altında oluyor. CHP bu, tarihi bu.

Kutlu Doğum gecesinde, İstanbul'da Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda bir dinledim konuşmayı, maşallah ne güzel konuşma yaptı. Fakat çok geçmedi hemen 4 4 4 meselesini Anayasa Mahkemesi'ne gönderme gündeme geldi. O akşam sevgililer sevgilisi Peygamberimize övgüler düzdü. Kur'an ile ilgili kendine göre bazı tanımları var. 'Bizim annelerimiz oyalar, nakışlar içerisinde Kur'anları saklar, onu duvara asarlardı' diyor. Bu da tabii güzel yaklaşım. Orada Akif merhumun o dörtlüğü aklımıza geldi o akşam onu söyledik: Ya açar bakarız Nazmı Celilin yaprağına/Ya okur geçeriz bir ölünün toprağına/İnmemiştir hele Kur'an, bunu hakkıyla bilin/ Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.''


-''Eğer daha ileri giderlerse onları da söylemeye başlarız''-


Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu yanlışı ve gafı da yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e saldırdığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Ne diye saldırıyor Diyanet İşleri Başkanımıza  Camilerin ahır yapılması ile ilgili konuda kendisinden onur, monur vesaire gibi laflarla bir cevap istiyor. Bak bu ifadeyi Diyanet İşleri Başkanımıza kullanacak kadar sen edepten, adaptan uzaksın.

Onu gel benim için kullan. Ben iddia ile söylüyorum. Kısa zaman sonra belgelerini de önüne koyacağım senin. Senin geçmişinde, senin zihniyetinde camilerin ahır olarak kullanılması var. Bunların hepsini belgeleriyle ortaya koymak, elimizde bunlar olduğu için biz konuşuyoruz. Ha bu konuda hakaret edeceksen gel bana et. Senin dilinden ben anlarım. Diyanet İşleri Başkanımızın adabı buna müsaade etmez. Çünkü sen hangi makama karşı nasıl konuşacağının farkında değilsin. Seni iki kez buralara davet eden bir Diyanet İşleri Başkanına karşı bu edepsizliği ortaya koyacak kadar adaptan uzaksın. Ne yazık ki bunların meşrebinde olan neyse o tezahür ediyor. İlerisini söylemiyorum. Ama kusura bakmasın eğer daha ileri giderlerse onları da söylemeye başlarız. Ama biz o ayrımcılığa fırsat vermeyiz.''

Başbakan Erdoğan, Uludağ Milli Parkı'nı dünyada sayılı bir hale getireceklerini kaydederek, Uludağ'ı uluslararası ekonomi zirvelerinin düzenleneceği, içerisinde mimari yapısıyla, kongre merkezleriyle, sosyal tesisleri ve alışveriş merkezleriyle donatılmış muhteşem bir Uludağ inşa edeceklerini söyledi.

AK Parti Bursa 4. Olağan İl Kongresi'ne Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Erdem ve Zelkif Kazdal ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler