YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan hükümete ince gönderme
Kılıçdaroğlu'ndan hükümete ince gönderme
13 Kasım 2013 15:07
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Kerbela faciası, iktidar hırsının neler yaptırabileceğinin en acı örneğidir' dedi.

İstanbul Halkalı’da düzenlenen “Evrensel Aşura Matem Merasimi”ne katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kerbela faciası, iktidar hırsının neler yaptırabileceğinin en acı örneğidir” dedi.

Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve 71 kişinin Kerbela’da şehit edilişlerinin bin 374’üncü yıl dönümünde, Halkalı’daki Arena Mega Gösteri Merkezi’nde “Evrensel Aşura Matem Merasimi” düzenlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce Caferi, gösteri merkezi önünde bir araya geldi. Törene aynı kıyafetlerle katılan gruplar, başlarına ve göğüslerine vurarak yas tuttu. Gösteri merkezine sığmayan kalabalık, töreni dışarıda kurulan dev ekranlardan izledi. Anma törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve CAFERİDER Başkanı Avukat Sinan Kılıç ile binlerce kişi katıldı.

"HZ. Hüseyin saltanata biat etmeyen kişidir"

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kerbela’nın yürekleri dağlayan bir acı olduğunu belirterek, “Gönlünde ehlibeyt sevgisi olan her Müslüman’ın ortak hüznüdür. Bu itibarla Kerbela ölümün ölümsüzleştiği en belirgin olaydır. Muharrem ise Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt’in mübarek kanlarının Kerbela’ya akıtıldığı zamanın adıdır. İnsanlık Kerbela’da neler olduğunu, o bela çölünden sağ çıkan Hz. Zeynep’ten duydu. Bugün Hz. Hüseyin için akıtılan tüm gözyaşları Zeynep’in gözyaşlarıdır. Hz. Hüseyin saltanata biat etmeyen kişidir. Hz. Hüseyin, ‘En büyük cihat, zalimin karşısına çıkıp, ‘Sen haksızsın’ demek’ diyor” ifadelerini kullandı.

Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin haksızlık karşısındaki asil ve onurlu duruşlarıyla insanların gönüllerinde taht kurduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Zulmü yapanlar ise vicdanlarında mahkum olmuşlardır. O masumlar haksızlığa karşı boyun eğmemeyi, boyun eğmenin bedelini gerektiğinde canlarıyla ödemeyi bizzat göstermişlerdir. Nitekim Hz. Ali, ’Haksızlık karşısında eğilirseniz önce hakkınızı, sonra da şerefinizi kaybedersiniz’ demiştir. Kendi iktidarını hak bilip, muhalif olanları din dışına itmek, dinin saltanata dönüştürülmesidir. Kerbela Faciası, iktidar hırsının neler yaptırabileceğini en acı örneğidir. Tarih boyunca iktidar hırsı ile gözü dönen muktedirlerin vahşetleri karşısında insanlığı ayağa kaldıracak kardeşlik ve dostluk duyguları hep yeşermiştir” şeklinde konuştu.

"Ramazan da bizimdir, Muharrem de"

Kılıçdaroğlu, dünyanın neresinde olursa olsun her türlü zulmün ve şiddetin karşısında olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Yeni Kerbela’lar görmek istemeyen herkes, öncelikle içindeki Yezid’i yok etmelidir. ’Benim zalimim iyidir’ anlayışı Müslümanlıkta yoktur. Zulme rıza zulümdür. Bu cennet vatanda birbirimizin değerini daha iyi anlamalıyız. Hiçbir ayrım yapmamalıyız. Kimseyi ne inancı ne de etnik kökeninden dolayı kınamamalıyız. Dostça, kardeşçe, birlik ve beraberlik içinde huzur ve güvenle yaşamalıyız. Allah’ımız, Peygamberimiz, kitabımız, Ehlibeyt’imiz birdir. Saltanat hırsıyla gözünü kan bürümüş hiçbir zalim adı, barış anlamındaki yüce dinimizin engin sulhünü asla bozamamıştır. Camiler de bizimdir, cemevleri de bizimdir, Ramazan da bizimdir, Muharrem de bizimdir. Biz 76 milyonuz, biriz ve beraberiz. Kimse bu kardeşlik kalesinde en ufak bir gedik açamaz, açamamıştır.”

"Saygıyla eğiliyorum"

“Kerbela, insanlıktan nasibi olan herkesin matemidir” diyen Kılıçdaroğlu, bu facianın insanlık duyguları canlı olan herkesin içini acıttığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Bugün 72 milletin ortak acısıdır. 2 milyarı bulan tüm insan dünyasını matemidir. Caferi kardeşlerimizin matemi, hepimizin matemidir, ülkemizdeki her yurttaşımızın matemidir. Hz. Hüseyin sevgisinde ayrışma, ötekileştirme değil, kucaklaşma ve dayanışma vardır. Kerbela incinsen de incitmemektir, yaratılanı yaratandan ötürü sevmektir. Zalimin karşısına çıkıp, ’Sen haksızsın’ demekle başlar insan olmak. Zulme karşı, zalime karşı direneceğiz. En güzel örneğini, tarihte en görkemli örneğini Hz. Hüseyin vermiştir. Onun manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler