YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan gurbetçilere sitem
Kılıçdaroğlu'ndan gurbetçilere sitem
30 Ocak 2015 18:01
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'CHP Yurtdışı Birlikleri Toplantısı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu; "Yurtdışında çalışırken Sosyal Demokrat partilere oy verip Türkiye'ye geldiği zaman başka partilere oy bir anlayışı kabul etmiyoruz" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Tekin Bingöl'ün de hazır bulunduğu ve saat 16:00'da başlayan toplantıya çok sayıda partili de katıldı. Grevdeki DİSK işçilerinin de bulunduğu, tamamen dolu salonda alkışlarla kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, yurtdışındaki vatandaşların siyasal tercihleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

CHP Lideri, "Yurtdışında çalışırken Sosyal Demokrat partilere oy verip Türkiye'ye geldiği zaman başka partilere oy bir anlayışı kabul etmiyoruz. Orada Sosyal Demokrat Partilere oy veriyorsanız, Türkiye'deki akrabalarınız da Sosyal Demokrat Partilere oy vermeli. Bunun çabasını göstermelisiniz, göstermeliyiz" diye konuştu.

"Kendi milletvekillerini seçmeliler"

Yurtdışında çalışan Türklerin seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yurtdışı seçim çevresi oluşturulmasıyla ilgili kanun teklifimizi verdik. Dedik ki 'oradaki nüfus belli', kaç milletvekili için oy kullanılması gerektiği de belli. O zaman Yurtdışı seçim çevresinde seçim yapılmalı. Onlar kendi temsilcilerini seçim TBMM'ye göndermeli" dedi.

"Aynısını istemliyiz"

Yurtdışında çalışan işçilerin Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini söyleyen CHP Lideri sözleri şöyle sürdürdü:

"Bizim taşıdığımız kaygıları onlar da taşıyorlar. Hep beraber daha güçlü bir Türkiye'nin inşa edilmesi için çaba göstermemiz lazım. Bulunduğunuz ülkede nasıl birinci sınıf bir demokrasi varsa, Türkiye'de de birinci sınıf demokrasi olmalı. Nasıl bir insan hakları varsa Türkiye'de de olmalı. Basın özgürlüğüne nasıl önem veriliyorsa; Türkiye'de de basın özgürlüğüne değer verilmeli. Bulunduğunuz ülkede politikacılar hesap vermede nasıl duyarlıysa, halk ne kadar duyarlıysa, Türkiye'de de yurttaşlar aynı duyarlılığı göstermeli. Bunun için çaba göstermeliyiz. Türkiye'nin sorunları hepimizin ortak sorunudur."

"Kronik bir hastalık var, ayrışmak gibi"

"Kronik bir hastalık var, ayrışmak gibi" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sakın ola ki bu hastalığı dışarı götürmeyin, dışarıda bu hastalığa kapılmayalım. Bir idealimiz, bir hedefimiz olmalı. Çocuklarımıza karşı, ülkelerimize karşı sorumluluğumuz var. Sorumluluğumuz çok ağır. Birlik ve beraberlik mesajını her ortamda vermek zorundayız. Ayrışırsak, bölünürsek başarılı olamayız. Birleşirsek, başarı için önümüzde hiçbir engel duramaz. Sihirli formül birleşmekten geçiyor" dedi. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri üzerine salondan "Birleşe birleşe kazanacağız" şeklinde sloganlar yükseldi.

Deniz Feneri'ni unutmadık

Yurtdışında çalışan Türklerin binlercesinin dolandırıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "İslami holdingler kurdular, binlerce kişiyi dolandırdılar. 5.5 Milyar avro paralarını hortumladılar. Alın terlerini biriktirdiler bu insanlar. Deniz Feneri olayını unutmuş değiliz, unutturmayacağız da bunu. İnsanlarımızın en saf duygularını sömürdüler. Sizin alın terinize biz sahip çıkacağız. Geleceğimize sahip çıkacağız. Emeğinize sahip çıkacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler