YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan Gül'e destek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "İnsanları çıkmaz sokaklara itmeyelim" şeklindeki açıklamasına katıldığını belirterek, "Kendimizi çıkmaz sokaklara itmeyelim. Demokrasiyi yüceltelim. Eğer bizler siyaseti dar sokaklara s
Kılıçdaroğlu'ndan Gül'e destek
29 Kasım 2012 / 17:09 Güncelleme: 29 Kasım 2012 / 17:55

Kılıçdaroğlu, Bursa'da BTSO Başkanı Celal Sönmez'e ait tekstil fabrikasını ziyaret etti. Fabrikayı gezen Kılıçdaroğlu, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

"ÜYE YAPILMA KONUSUNU YARGIYA TAŞIDIK"

 Bir gazetecinin, CHP'li bazı il ve ilçe başkanlarının AKP'ye üye yapılması konusundaki düşüncelerini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 "Bazı il başkanlarımız, bazı ilçe başkanlarımız bir sabah kalktı baktılar ki AKP'ye üye olmuşlar. Kendilerinin imzaları yok, böyle bir talepleri yok, görevlerinin başındalar. Nasıl oluyor da AKP'ye üye yapılıyorlar. Bu konuda arkadaşlarımız savcılığa suç duyurusunda bulundular. Siyasi ahlak çok önemlidir. Siyasetçi topluma hizmet vermeyi taahhüt eden kişidir. Kendi yararı için değil toplum yararı için çalışan kişidir. O nedenle siyasetçinin dürüst olması, ahlaklı olması çok önemlidir. Eğer siz bir başka partiden üye talebi olmadığı halde insanları getirip üye yaparsanız o zaman doğru bir iş yapmamış olursunuz. Bunun mutlaka sorulması gerekir. Biz CHP olarak, bu garip olay karşısında şaşkınlığımızı ifade ettik. Nasıl oluyor bu diye sorduk. Sonunda arkadaşlarım Cumhuriyet Savcılığı'na başvurmaya karar verdiler. Ahlak bununla sınırlı kalsa neyse. Ama öyle milletvekillerimiz var ki. Kendisi umrede, Ankara'da onun adına 'ben buradayım' diye meclis başkanlığına pusula gönderiyor ve ismi okunuyor. Nasıl oluyor bu. Hem dini görevinizi yapmak için umreye gidiyorsunuz. Ama öbür tarafta sahtekarlık yapıp kendinizi Ankara'da gösteriyorsunuz. Nerede? TBMM'de. Bu da doğru değil. Siyasetçinin topluma önder olması gerekiyor."

 "Yargıdan gelecek sonuç hakkında tahmininiz var mı?" şeklindeki soruya ise Kılıçdaroğlu, "Yargıdan nasıl bir karar çıkacak biz de merak ediyoruz. Bu arkadaşlarımızın talebi yok, kendilerine gelen bir talep yok çünkü. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz." şeklinde cevap verdi. 

 "CUMHURBAŞKANI GÜL'E KATILIYORUM, KENDİMİZİ ÇIKMAZ SOKAKLARA İTMEYELİM"

 Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dokunulmazlıklar konusunda yaptığı "insanlar çıkmaz sokaklara itilmesin" şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine ise şu karşılığı verdi:

"Katılıyorum. Kendimizi çıkmaz sokaklara itmeyelim. Demokrasiyi yüceltelim. Eğer bizler siyaseti dar sokaklara sokarsak, onun yarattığı atmosferin baskısından kurtaramayız bu toplumu. Daha sağlıklı daha akılcı düşünmek ve yolumuzu öyle çizmek zorundayız. Eğer siz duygularınızla hareket ederseniz yanlış yaparsınız. Devlet dediğiniz kurum, duygusu ile hareket eden bir kurum değil. Aklı ile hareket eden bir kurumdur. O nedenle duyguları geri plana atmalıyız, aklımızı ön palana çıkarmalıyız. Bu ülkenin barışa, huzura ihtiyacı var. İnsanlarının işe aşa ihtiyacı var. Ona odaklanmalıyız. Ona adaklanırsak, çok güzel sonuçlar elde ederiz. Ama bunları bir tarafa atıp, duygularımızla yola çıkarsak, topluma kin ve nefret tohumları ekersek bunun bedelini siyasetçi değil, bunun bedelini bu ülkenin halkı ödüyor. Buna izin vermemeliyiz."

Kılıçdaroğlu, daha sonra Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne giderek firma yetkilileri ile çay içip bir süre sohbet etti.

cha

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler