YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan flaş dokunulmazlık açıklaması
CHP lideri, dokunulmazlığı kaldırılan milletvekillerin bireysel başvuru ile sonuç alabileceğini söyledi, HDP'li vekillerin hapse girmeyeceğini öne sürdü.
Kılıçdaroğlu'ndan flaş dokunulmazlık açıklaması
25 Mayıs 2016 / 11:17 Güncelleme: 25 Mayıs 2016 / 11:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlığının kaldırılması halinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapmayı düşünmediğini söyledi.

Bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan CHP lideri, dokunulmazlık teklifinin oylamasında milletvekillerine müdahalesinin olmadığını belirterek, "Olması gerekeni uyguluyoruz ama bazı çevreler 'Neden böyle yaptınız' diyor. Demokrasiyi savunacaksak sonuna kadar savunacağız. Bizden hiçbir CHP'li kulübenin önünde bekleyip 'Bakayım nasıl oy kullandı' diye bakmaz. Ama AKP milletvekilleri tek tek orada baktılar, 'Acaba fire olacak mı olmayacak mı' diye. Bunlar ahlaki değil" diye konuştu.

"Referandum Türkiye'yi bölerdi. Daha büyük sorunlar oluştururdu" diyen Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'ne gidilmesi ile ilgili tartışmalara da şöyle yanıt verdi:

"Biz Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyi siyaseten doğru bulmuyoruz. Anayasaya aykırılık var mı var. Ama milletvekili dokunulmazlığı kaldırılmak istendi... Bakanlara ve başbakanlara dokunulmuyor itirazımız ona. Dokunulmazlık kalkacaksa bakan, başbakan hepsinin kalkar, hep beraber hesap veririz. Diyelim CHP miletvekilinin dokunulmazlığı kalktı, arzu ederse kendisi Anayasa Mahkemesi'ne bir hafta içinde başvurabilir. Anayasa Mahkemesi de 15 gün içinde karar vermek durumundadır. Ben de biliyorum anayasaya aykırı ama anayasaya aykırılığı Anayasa Mahkemesi şekli yönden inceliyor. O nedenle 110 milletvekili ile yapılan başvurunun ret ihtimali yüksek. Bireysel başvurudan daha kolay sonuç alınır."

"HDP'LİLER HAPSE GİRMEZ"

Kılıçdaroğlu, kendisinin dokunulmazlığının kaldırılması durumunda ne yapacağının sorulması üzerine, "Bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayı düşünmüyorum. Yargıç karşısına çıkarım" yanıtını verirken HDP'lilerin durumuna ilişkin olarak da "Terörle mücadele kanununda değişiklik yapıldı, sözlü propaganda suç olmaktan çıktı. HDP'lilerin hapse girmesi söz konusu olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Mr.AYM BAŞKANI KILIÇDAOĞLU
 // KASTAMONULU
UTANMAZ ARLANMAZ....
25 Mayıs 2016 Çarşamba 19:40
ÇATIŞMA SİNYALLERİ..!
 // ismail emre
Kemal kılıçdaroğlu Tahriklere başladı HDP ve CHP ittifakı ak partinin başkanlık için yapılacak referandumuna hazırlık yapıyor MHP zaten başkanlığa karşı halk oy kullanırken çatışmalar başlayabilir....%60 blok vurgusu öne çıkarılacak......
25 Mayıs 2016 Çarşamba 19:14
K.K.nin
 // Mihrali
Kendisini Kasetle Getiren Pensilvanya Papazının Yargıdaki Militanlarından K.K. Galiba Söz Verilmiş Olsa Gerek Böyle Kesin Konuşuyor....
25 Mayıs 2016 Çarşamba 15:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler