23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan darbe anısı
Kılıçdaroğlu Sakarya'da 12 Eylül darbe anısı: İkinci 5 yıllık kalkınma palanı kitabı sebebiyle asker beni hapse atacaktı
Kılıçdaroğlu'ndan darbe anısı
25 Mart 2010 / 23:28 Güncelleme: 25 Mart 2010 / 23:30

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Eylül darbesi sonrasında yaşadığı ilginç bir anıyı anlattı. Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanlığı'nda hesap uzmanı olarak çalışırken ikinci 5 yıllık kalkınma planı kitabı yüzünden tutuklanmakla karşı karşıya kaldığını söyledi.
 

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Gazetecilik Topluluğu öğrencileri tarafından Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Kılıçdaroğlu'nun 12 Eylül darbesinden sonra tutuklanmaktan son anda kurtulduğu ortaya çıktı.
  

Kılıçdaroğlu, hesap uzmanlığı görevi yaparken 1 yıl süreyle Fransa'ya gitmesi gerektiğini belirterek tutuklanmaktan son anda kurtulduğu anısını şöyle anlattı: "O zaman iletişim araçları bu kadar gelişmemişti. Ellerini öpmek için yaşlı anne ve babamı ziyarete gittim. Dönüş yolculuğunda öğrenciliğimden kalan kitapları bavulumun içine koydum. Yolda jandarmalar çevirdi. 'Herkesin bagajının başında beklesin' dediler. Ben de bagajımın başında bekledim. Valizimi açtım, çamaşırların altında kitaplarım vardı. Jandarma 'Sen bekleyeceksin herkes bavullarını toplasın' dedi. En üsteki kitabı aldı asker, kitabın üzerinde ikinci 5 yıllık kalkınma planı yazılıydı. DPT'nin bir yayını. Kimliğimi istedi. Kimliğimi verdim. Tabi ki kimliğimde Süleyman Demirel'in imzası vardı. Demirel de o zaman Zincirbozan'daydı. 'Sen mühendis misin? diye sordu, olmadığımı söyledim. 'Bu kitapların taşınmasının yasak olduğunu bilmiyor musun sen' dedi. Ben 'yasak değil, DPT yazıyor dedim', bana 'sus konuşma' dedi. Sonra komutana götürdüler. Komutan da 'Bu seferlik seni affediyorum, bir daha bu kitapla görürsem hapse atarım' dedi. Otobüse bindim valizi koltuğumun altına koydum. Daha sonra 3 kez arandım ama valizimi koltuğun altına koydum  aramalarda indirmedim. Problem çıkmadı. Kitap taşımanın o dönemde ne kadar tehlikeli olduğunu bilin diye bu anımı anlattım."
 

"ASKERİ ANAYASA'YA 'HAYIR' OYU VERDİM"
 Askeri yönetimin bir anayasa yaptığını  ve bu anayasanın halkın yüzde 94'ünün onayına mazhar olduğunu dile getiren Kılaçdaroğlu; "O anayasaya hayır oyunu verenlerden biri benim. O anayasayı demokrasi ve insan haklarını bilen kimse savunamaz. Anayasanın yaklaşık 68 maddesi değişti. 68 maddenin 67'sinin değiştirilmesine CHP olarak evet dedik. Ne için evet dedik? Çünkü bir toplumsal uzlaşma vardı. Bir toplumsal uzlaşmayla mı anayasa değişikliğini yapıyoruz? Hayır. Bir siyasal partinin mutfağında hazırlıyoruz, 5 kişi bir araya geliyor. Biz anayasa hazırlayacağız deniliyor anayasa hazırlanıyor, sonra deniyor ki biz bu anayasayı hazırladık, değiştireceğiz. "
 

BAYKAL İLE İLGİLİ İLGİNÇ YANITLAR
Konuşmasından sonra  öğrencilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, bir öğrencinin 'İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığında partinizin iki katı oy aldınız. Genel başkan olmayı istiyor musunuz. Yoksa 'Erken öten horozun başını keserler' taktiği mi uyguluyorsunuz?  sorusuna şu yanıtı verdi: "Benim genel başkanlık gibi bir niyetim yok. Bunu çok samimi olarak söylüyorum. Bir kişi ben genel başkan olacağım demekle genel başkan olamaz. Bu farklı bir şey. Siyasette her önüne gelen ben genel başkan olacağım diyemez. Yok öyle bir şey. Halkın beklentisi, desteği, partilerin, kitlelerin desteği olmalı. Lider olmak farklı bir olay. Bir seçime girdim, başarı elde ettim. Ben o zaman liderim. Yok öyle bir şey. Liderlik bu kadar kolay değil. Daha çok çalışmak gerekiyor"
 

Başka bir öğrencinin 'Baykal halkın istemlerini tümüyle yerine getiriyor mu?  Sorusuna ise Kılıçdaroğlu; "Bunu bilemem buna karar verecek olan halk. Her siyasal parti liderinin iktidar olma halkın beklentilerine uygun politikalar oluşturmak zorundadır." şeklinde cevapladı.
 

Bir başka öğrencinin "Sizi harcamak için mi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiler" sorusuna ise Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi: "3 kamuoyu yoklaması yapılmış, bu yoklamalarda benim adım öne çıkınca beni aday gösterdiler. Yoksa birileri beni göndersin, harcansın veya harcanmasın diye değil."
 

Bir başka  öğrencinin "Benim annem seçimlerden önce Gaziantep kadın kollarında çalıştı. CHP'de herkesin birbirinin kuyusunu kazdığını söyledi. CHP içinde bir çatışma var mı ? şeklindeki sorusu üzerine Kılıçdaroğlu; "Aslında CHP'nin içinde hiçbir çatışma yok ama bir şey var. CHP'de biat kültürü yok." karşılığını verdi. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler