YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Davutoğlu'na mektup
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'na gönderdiği mektupta, "Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına ve yetkisine kimsenin sahip olmadığını" belirtti.
Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Davutoğlu'na mektup
17 Eylül 2014 / 14:25 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 14:26

CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Davutoğlu'na "açık mektup" gönderdiği bildirildi. 

"Sizi peşinen uyarıyorum, bankacılık sektöründe yaşanabilecek yeni bir krizin sorumlusu olmaya adaysınız" diye mektubuna başlayan Kılıçdaroğlu, "Yüksek rakımlı tepede oturan beyefendinin, Türk bankalarından birisini hedef alan ve açık suç oluşturan sözleri karşısında sessiz kalıyorsunuz. Yeniden uyarıyorum, O zat Anayasal açıdan sorumsuzdur, siyaseten hesaba gelmez" görüşünü savundu. 

Kılıçdaroğlu, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

"Türk bankalarını korumak, kollamak, denetlemek sizin ve hükümetinizin işidir, bu sorumluluk kanun karşısında da seçim sandığında da paylaşılamaz. Türkiye gibi açık toplumlarda suç ve ceza süreci şeffaftır. 'Şuradan yakalayamadık, buradan ceza keselim' olmaz. Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına, yetkisine kimse sahip değildir. Böyle bir keyfilik mali sistemin ortasında pimi çekilmiş el bombası bırakmaya benzer. Bu oyunun kazananı olmaz, herkes kaybeder."

Bankalar Kanunu'nun açık olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, sorunlu bankaya önce 68'nci maddenin uygulanarak önlem almasının isteneceğini, bir sonraki adımda 70'nci maddeye göre de yönetimin değişeceğini ve atama yapılacağını belirtti.

Bu adımlar olmadan 71'nci maddeye göre bankaya el konulamacağını bildiren Kılıçdaroğlu, şu görüşleri savundu:

"Son kez uyarıyorum; Türk ekonomisi bankacılık kesiminde bugünkünü andıran bir dedikodu ve karalama kampanyasının bedelini ağır ödedi. 25 banka battı, milli gelirin üçte biri kadar zarar edildi. Eğer Başbakan iseniz lütfen gereğini yapın. Hedefteki bankada sorun varsa, yasal çerçevede kalarak çözün. Yok, sorun bankada değil, yüksek rakımlı tepenin sakinindeyse, kendisini önce bir sükûnete davet edin. O Beyefendiye sorumsuzluğunun Size ve Türkiye’ye ödeteceği bedeli de hatırlatın. Bankayı, sermaye piyasasındaki yerli ve yabancı yatırımcıyı tedirgin ve mağdur edenleri,  kanunun açık hükümlerine göre cezalandırın. Tavsiyem bunları yapın ve Başbakan olarak göreve başlayın. Kolay gelsin."

kıloğlu
 // yeni türkiye
Kilictarogli ne kadar sosyal demokrat dangalaksınız hala uslanmadınız yahu ne olacak bu haliniz muhalefeti hala başaramadınız nasıl iktidar olacaksınız çok embesilsiniz çok konuştukça batıyorsunuz yazık yazık.sizi gidi köstekler sizi...
17 Eylül 2014 Çarşamba 16:14
15:20
 // bulut
oksijene yazık yeminle...
17 Eylül 2014 15:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler